Ezeket látta már?

Éjjel-nappal cikáznak a fejében a gondolatok? Alvászavart, látásromlást is okozhat a sok stressz

Betegségek
2024. augusztus 02. 23:04
alvászavar kimerültség stressz menedzserbetegség  látásromlás

A stressz nem csak a nappalokat, de az éjszakákat is tönkreteheti.

Kimerültség, alvászavar, heves szívdobogás, gyomorideg, étvágytalanság, libidó-változás. Csak néhány tünet azok közül, amit egy-egy stresszes időszak tud kiváltani a szervezetünkből. A tünetek egyikét, vagy talán mindegyikét a legtöbben biztosan megtapasztaltuk már az életünk során. Tudta azonban, hogy a stressz a szemre is hatással lehet? Egy túlhajszolt, vagy érzelmileg terhelt időszak lenyomata nem csupán a testünket és a lelkünket tépázhatja meg, a szemünk is ugyanúgy megfizetheti a stressz árát.

A stressz a mindennapi élet követelményeire adott általános válaszreakció, és a mindennapi élet normális része – amely lehet fizikai, érzelmi, mentális, vizuális vagy ezek kombinációja –, de ha túlzott mértékűvé vagy krónikussá válik, komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, és ez alól a szemünk sem kivétel.

Stressz és alvászavar

A stressz nemcsak amiatt okozhat alvászavart, mert állandóan cikáznak ekkor a negatív gondolatok a fejünkben, hanem azért is, mert aktiválja a szervezet stresszhormonjait, például a kortizolt és az adrenalint. Ezek pedig növelik az éberséget és nehezíthetik az elalvást. Az agy ezért fokozott üzemmódban működik, ami komoly hatást gyakorol az ellazulásra és a pihenésre.

Stressz és látás

"Amikor súlyosan stresszesek és depressziósak vagyunk, a szervezetünk erősen érzékennyé válik. Ennek hatására a szervezetben lévő magas adrenalin szint nyomást gyakorolhat a szemre, ami homályos látást eredményezhet. A tartósan szorongó emberek ezért a nap folyamán rendszeresen szenvedhetnek a szem megerőltetésétől. Amikor a szervezet stresszben van, a pupillák kitágulnak, több fényt engednek be azért, hogy könnyebben érzékelhessük a potenciális veszélyeket. Ugyanakkor a kortizol szint emelkedése további nyomást gyakorolhat a szemre. Különösen a stresszes munkát végzők körében (felsővezetők, menedzserek, cégtulajdonosok) gyakori, hogy a retina rétegei alatt jelentős mennyiségű folyadék alakul ki (ún. centrális serosus chorioretinopathia, CSCR), mely változó mértékű látásromláshoz, látás diszkomforthoz vezethet. Ilyen esetben a terápia része kell hogy legyen az életmódváltás, a stressz csökkentése ” – mondja Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kutatók megállapították, hogy a mentális stressz a látásromlás tüneteihez vezethet. A tünetek érinthetik az egyik vagy mindkét szemet, állandóan jelen lehetnek, vagy időszakosan jelentkezhetnek.

Stressz okozta szemproblémák

A stresszel összefüggő látásprobléma többnyire átmeneti, és gyakran magától elmúlik, ha enyhül a mentális nyomás. Egy-egy nehezebb, terheltebb időszakunkban az alábbi tüneteket tapasztalhatjuk a látásunkban:

  • Fény- és mozgásérzékenység: a fény bánthatja a szemünket, vagy megnehezítheti a koncentrációt és a fókuszálást.
  • "Alagútlátás": elveszíthetjük a perifériás látás egy részét, és úgy érezhetjük, hogy csak egyenesen, csőszerűen, magunk előtt látunk. Ez általában átmeneti állapot.
  • Szemhéjrángatózás: az egyik vagy mindkét szemhéjunk véletlenszerűen, ismétlődően görcsbe rándulhat.
  • Rendkívül száraz vagy extrém módon könnyező szemek: bár ezek ellentétes tünetek, bármelyiket okozhatja a stressz. Minden attól függ, hogyan reagál a testünk egy nehéz helyzetre.
  • Homályos látás: ha stressz okozza, a homályos látás inkább enyhe, mint súlyos. Azonban azoknál, akiknél kardiovaszkuláris betegség is fennáll nagyobb a rizikó valamilyen érelzáródásra, mely akár súlyos látásromlást is okozhat.
  • A szem megerőltetése: bár általában a szem hosszan tartó intenzív igénybevétele, például a számítógép képernyőjének hosszú ideig tartó használata miatt alakul ki, a szem megerőltetését okozhatja stressz is. A leírtak miatt akár csökkenhet a pislogási inger, ill. pislogás szám, így kialakul egy ördögi kör.
  • Úszkáló homályok: ezek olyan, a szemgolyó belsejében lévő apró homályok, amelyeket a szemünk előtt megjelenő úszkáló foltokként érzékelhetünk. Ezen panaszokat fényfelvillanások is kísérhetik.
  • Kettős látás: a stressz miatt a kétszemes együttlátás "szétcsúszhat" rövidebb-hosszabb ideig, a koncentráció hiánya következtében is kialakulhat.
  • Torzlátás: gondot okoz a függőleges, vízszintes és ferde formák megkülönböztetése, a beteg az egyenes vonalat görbének látja.

Ha meglévő, állandó szemészeti problémánk van, akkor egy újabb látással összefüggő tünet észlelése sokkal inkább a már meglévő probléma következménye lehet, és valószínűleg nincs összefüggésben az aktuális stressz-szintünkkel. Látásunk romlásával összefüggésben megjelenő tünetek esetén mindenképp keressük fel szemész orvosunkat.

A gyakori stressz felgyorsíthatja a szem öregedését

A Kaliforniai Egyetem (Irvine) új kutatásában egy egér modell segítségével, azt vizsgálják, hogy a stressz által okozott ingadozó intraokuláris nyomás hogyan gyorsíthatja fel a retina bizonyos sejtjeinek (ganglionsejtek) természetes öregedését. A tanulmány kimutatja, hogy mindezen folyamatok szorosan összefügghetnek a zöldhályog korai megjelenésével, ill. hozzájárulhatnak a retina szövet gyorsabb öregedéséhez.

A stressz okozta látásproblémák kezelési lehetőségei

Tüneteink enyhítése érdekében törekednünk kell a mindennapi stressz mérséklésére. Apró életmódbeli változtatások, például elegendő pihenés, rendszeres sport, meditáció, vagy bármilyen stresszoldó gyakorlat elvégzése segíthet a kikapcsolódásban. Néhány perces tudatos lazítás kiválóan képes támogatni a szervezet lenyugtatását.

„A legtöbb stressz okozta szemtünet átmeneti. Azonban, ha bármilyen szemproblémája van, különösen a fent felsorolt szimptómák esetén, tanácsos felkeresni egy szemorvost. Minél hamarabb diagnosztizálnak egy betegséget, annál nagyobb eséllyel őrizhető meg a hosszú távú jó látás. Napjainkban egyre több cég teszi elérhetővé a munkavállalóinak a különböző szintű egészségügyi szűrőcsomagokat, melyek fontos része lehet a szemészeti vizsgálat is. Ha a látásprobléma egyik kiváltó oka a stressz, akkor a kezelést minden esetben életmódváltással szükséges kezdeni" – mondja Dr. Cserháti Zoltán.

Összegezve

  • A stressz különböző tüneteket okozhat, mint például kimerültség, alvászavar vagy heves szívdobogás.
  • A stressz hatással lehet a szemre is, mivel növeli az éberséget és az adrenalin szintet, ami homályos látást okozhat.
  • A stresszes munkát végzők körében gyakori, hogy jelentős mennyiségű folyadék alakul ki a retina rétegei alatt, ami látásromláshoz vezethet.
  • A mentális stressz összefüggésbe hozható látásromlással, ám általában átmeneti és enyhül a stressz okozta nyomás csökkentésével.
  • A stressz által okozott ingadozó intraokuláris nyomás hozzájárulhat a zöldhályog korai megjelenéséhez és a retina szövet gyorsabb öregedéséhez.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szorongás, stressz ellen ezeket a gyógynövényeket vesse be!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
# alvászavar # látásromlás # menedzserbetegség # Stressz # kimerültség # Életmód # életmód orvoslás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés