Ezeket látta már?

Vinoterápia: márpedig a tokaji aszú gyógyszer - erre használhatja

Diéta
2022. augusztus 23. 18:34
tokaji aszú, vinoterápia, gyógybor, szőlő, aszú, bor, természetes gyógymód, gyógyszer

Nem csupán borgőzös megállapítás az, hogy a Tokaj szőlővesszein érlelődött aszúszemek nedve gyógyító erejű.

A patikai gyógyszerkészítés fő iránymutatójának számító Magyar Gyógyszerkönyvekben – mint gyógyszer és gyógyszeralapanyag - korábban „Vinum Tokajense”, illetve „Vinum Tokajense passum” néven szerepelt a tokaji aszú.

A tokaji borvidék nemzeti kincsünk, ismert magyarországi világörökségi terület, amelyről már Kölcsey Ferenc is megemlékezett a Himnuszban, amikor azt írta, hogy „Tokaj szőlővesszein Nektárt csepegtettél”.

A tokaji aszú mint gyógyszer

A tokaji bor mindig is nemzeti büszkeségünk volt, de azt kevesebben tudják, hogy kicsit visszaugorva az időben a tokaji aszú a patikák féltve őrzött gyógyírja, egyben gyógyszer is volt.

Az 1909-ben megjelent III. Magyar Gyógyszerkönyv a gyógyszeres borok között említi a „Vinum Tokajense”-t, vagyis a „Tokaji asszubort”. Ahogy írja:

„A tokaj-hegyaljai borvidékről származó s odavaló asszuszőlő hozzáadásával szűrt, legalábbis úgynevezett kétputtonyos, megbízható helyről beszerzett asszubor.” A jellemzői között írja, hogy „Világos sárga színű, tiszta és átlátszó, jellemző aromás szagú és ízű édeses bor.”

A tokaji aszút önmagában is alkalmazták gyógyszerként, illetve abból további gyógyszereket is készítettek. Így készült a kínakéreg porral a „Chinabor”, a pepszin, hígított sósav, glicerin és narancsszirup hozzáadásával a „Pepsines bor”, valamint a hánytató borkővel az „Antimonos bor”. Míg az első két gyógybort erősítőként és étvágyjavítókként ajánlották, az utóbbi csak cseppenként fogyasztva került alkalmazásra köptetőszerként.

Az 1934-ben megjelent IV. Magyar Gyógyszerkönyv is tartalmazza a gyógyszerei között a „Tokaji aszúbor”-t „Vinum Tokajense passum” néven.

A vinoterápia már a múlté

Miközben a borok évszázadokon át kulcsszerepet kaptak a gyógyításban, a borral való gyógyítás, a vinoterápia, sajnálatos módon mára kiszorult a terápiából. Történt mindez annak ellenére, hogy számos bornál a modern kutatások is bebizonyították, hogy mértékkel fogyasztva kedvező élettani hatások, például a szív- és érrendszerre kifejtett pozitív hatás köthető hozzájuk.

Napjainkban a tokaji aszú és egyéb borok sem szerepelnek a hazai és európai gyógyszerkönyvekben. A borok mint gyógyszerek háttérbe szorulásának a legfőbb oka a nehezen biztosítható stabilitásuk volt (tárolás során üledék képződhet bennük). Sok esetben standardizált minőségű, 70 %-os etil-alkoholból készült tinktúrák vették át a patikai borok szerepét és helyét.

Tokaji aszú: „hivatalosan” már nem patikaszer

Annak ellenére, hogy a tokaji aszú ma már nem sorakozik a patikák gyógyszerkészítő laboratóriumában a polcokon, mértékkel fogyasztva mindenki számára egyedülálló, édes gasztronómiai élményt kínálhat.

Ezeket olvasta már?

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# tokaji aszú # vinoterápia # gyógybor # szőlő # aszú # bor # természetes gyógymód # gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés