Ezeket látta már?

A SZÁJ SARKÁNAK GYULLADÁSA K13.0 ICD11: DA00.0 (CHEILITIS ANGULARIS, SZÁJGYULLADÁS, SZÁJ KIPÁLLÁSA)

Szájzug-gyulladás: oka, tünetei és kezelése

Fertőző betegségek
2021. november 24. 18:04
szájsarok-gyulladás, szájzug-gyulladás, Cheilitis angularis, candida, fertőzés, tünetei, kezelése, szájpenész

A cheilitis angularis a száj sarkának (pontosabban a két ajak találkozási pontjának, a szájzugnak) a fájdalmas gyulladása. Kialakulása részben a rossz szokásokra, a nem megfelelő higiéniára vagy irritációra vezethető vissza, de nagyon gyakran valamilyen fertőzés is jelen van, ez okozza a kellemetlen tüneteket.

A szájzug-gyulladás oka és kialakulása

A cheilitis összefoglaló megnevezés, mely az ajkak és a száj sarkait érintő gyulladásos betegségeket jelzi. Ezek a problémák számos okra visszavezethetők, azonban a betegség kialakulásának mechanizmusa általában rendkívül hasonló.

A száj sarkában összegyűlő nyál irritáló hatással van a bőrre, a nyál meg is száradhat az ajkakon vagy a száj sarkában, ez pedig idővel a bőr kiszáradását és kirepedezését okozhatja. A száraz, irritált, kirepedezett bőr zavaró és fájdalmas, és gyakran éppen azzal igyekszik ezeket a kellemetlen érzéseket az érintett enyhíteni, hogy tovább nyalogatja a száját, újra és újra benedvesíti az ajkait. Ezzel azonban csak tovább fokozhatja a fájdalmakat.

A nyirkos, meleg, esetleg kisebesedett környezet nagyszerű táptalaja lehet a különböző kórokozóknak is, melyek könnyebben fertőzhetik meg a bőrt és gyorsabban szaporodhatnak el, további kellemetlenségeket okozva. A cheilitis éppen ezért lehet akár gombás vagy bakteriális eredetű is.

Természetesen, közvetlen irritáció is hozzájárulhat a gyulladáshoz, például kozmetikumok vagy ételek okozta allergiás reakció, sérülés vagy fényérzékenység. A legtöbb esetben több tényező együttesen okozzák a cheilitist.

Mi minden állhat a cheilitis hátterében?

A száj sarkának gyulladása úgynevezett multifaktorális betegség, vagyis több tényező együttes megléte okozza a panaszokat. A probléma kialakulásában szerepet játszhat minden olyan folyamat, alapbetegség, környezeti hatás, rossz higiéniás szokás vagy elváltozás, mely miatt a száj kiszáradhat vagy éppen fokozott nyáltermelődés következik be. Ezek közé tartozik többek között:

  • dermatitisz
  • tápanyaghiány (elsősorban a B-vitaminok, a cink és a vas hiánya)
  • allergiás reakció
  • fényérzékenység és a napfényre adott felfokozott reakció
  • szájszárazság
  • rosszul beállított, kopott műfogsor
  • fogszabályozó
  • az arc alsó részének torzulása (veleszületett vagy szerzett) foghiány vagy fogkopás miatt
  • a bőr megereszkedése
  • dohányzás
  • alkoholizmus
  • rossz szokások, kényszeresség (az ajkak nyalogatása, harapdálása, állandó rágógumizás)
  • kisgyermekeknél az ujjszopás és a cumizás
  • hideg és szeles időjárás (ami miatt kiszárad, kirepedezik az ajak)

Az irritációt okozó tényezők mellett a legtöbb esetben valamilyen kórokozó túlszaporodása is hozzájárul a gyulladás kialakulásához. A kórokozó lehet gomba (leggyakrabban Candida albicans) vagy baktérium (legtöbbször a Staphylococcus aureus), és az is könnyen előfordulhat, hogy párhuzamosan több fertőzés is jelen van.

Epidemiológia

A száj szélének gyulladása világszerte ismert és viszonylag gyakori betegség, férfiakat és nőket egyaránt, megközelítően azonos arányban érint. A probléma a leggyakrabban a kisgyermekeket, illetve az idősebb korosztály tagjait érinti, de természetesen felnőtteknél is előfordulhat.

A szájzug gyulladásos berepedezése (cheilitis angularis) egy elég gyakori betegség, melynek kialakulásában szerepet játszhat, gombás fertőzés,vitaminhiányon és rossz szokások is.

A szájzug gyulladásos berepedezése (cheilitis angularis) egy elég gyakori betegség, melynek kialakulásában szerepet játszhat, gombás fertőzés,vitaminhiányon és rossz szokások is.

Forrás: Shutterstork.com


Kiket érinthet a szájsarok-gyulladás?

A szájsarok-gyulladás fokozottan veszélyeztetheti a csecsemőket és az idősebb korosztály tagjait, elsősorban azért, mert náluk több, a betegség kialakulásához szükséges tényező lehet jelen párhuzamosan.

Szintén nagyobb a rizikója a betegségre azoknak:

A felsorolt tényezők miatt számos olyan szerzett vagy veleszületett probléma, betegség, elváltozás van, amelynek kísérő tünete lehet a száj sarkának gyulladása. Ezek között találhatjuk többek között:

A szájzug-gyulladás tünetei

A cheilitis érintheti a száj egyik vagy mindkét sarkát, emellett pedig az ajak egyéb részeit is. Mivel nagyon sok minden állhat a gyulladás hátterében, a tünetek intenzitása is igen eltérő lehet. Van, akinél alig észrevehető, maximum zavaró a száj szélénél lévő sebecske, másoknál viszont az étkezést, beszédet is akadályozhatják a sebek és az ahhoz társuló fájdalom.

A szájzug-gyulladásáltalában legyengült immunrendszerű, vitaminhiányban szenvedőknél, kialakulásának a kockázatát növeli a szájpenész.

A szájzug-gyulladásáltalában legyengült immunrendszerű, vitaminhiányban szenvedőknél, kialakulásának a kockázatát növeli a szájpenész.

Forrás: Shutterstork.com


A leggyakoribb tünetek közé tartozik:

  • a száj sarkának, az ajkak bőrének kirepedezése
  • viszketés
  • fájdalom
  • az érintett terület kipirosodása, duzzanata és fokozott érzékenysége
  • a bőr megvastagodása, esetleg vastagabb, kemény hegek alakulhatnak ki rajta, melyek könnyen „felfakadnak”
  • a száj sarkának vérzése, váladékozása
  • kellemetlen szájíz
  • amennyiben fertőzés is kialakult, a száj sarkán lévő sebek sárgás vagy fehér színűek is lehetnek

A szájsarok-gyulladás diagnosztizálása

A száj sarkának gyulladását önmagában a klinikai tünetek alapján diagnosztizálják. Ugyanakkor, rendkívül fontos a háttérben meghúzódó ok vagy alapbetegség felderítése és kezelése. Különösen lényeges ez visszatérő vagy krónikus gyulladás esetén. A pontos és teljes diagnózishoz éppen ezért a laborvizsgálat, az allergológiai, bőrgyógyászati, fogorvosi vagy gasztroenterológiai vizsgálat, sőt esetenként a pszichológusi kivizsgálás is szükséges lehet.

Amennyiben a szájgyulladás elfertőződésére gyanakszik a kezelőorvos, szövetmintát vagy kenetet vehet a sebekről, hogy azokat megvizsgálva megállapíthassák, pontosan milyen kórokozó áll a problémák hátterében.

A cheilitis lefolyása és kimenetele

A száj sarkának gyulladása lassan kialakuló betegség, és a tünetek intenzitása nagy mértékben függ a külső és belső hatásoktól. Előfordulhat például, hogy időről időre egy kicsit javul a beteg állapota, más időszakokban viszont folyamatosan romlik. A kezdődő vagy enyhébb mértékű gyulladás gyorsan súlyosabbá válhat bizonyos ételek fogyasztása után, hideg és szeles időben vagy éppen napsütésben. Ilyenkor a kialakuló sebet jobban irritálják a környezeti hatások, amire a beteg – önkéntelen – válasza az ajkak nyalogatása vagy a sebek piszkálása lehet. Emiatt pedig még erősebb lesz az irritáció, intenzívebb a fájdalom, a beteg ördögi körbe kerülhet.

Az érintett felületek piszkálása, harapdálása, vakargatása pedig jelentős mértékben megnövelheti a felülfertőződések rizikóját is, hiszen az apró sérüléseken keresztül könnyebben jutnak be a szervezetbe a kórokozók.

A nyálban olyan emésztést segítő enzimek találhatók, melyek sebesedést okozhatnak, ha túl hosszan érintkeznek egy-egy bőrfelülettel.

A nyálban olyan emésztést segítő enzimek találhatók, melyek sebesedést okozhatnak, ha túl hosszan érintkeznek egy-egy bőrfelülettel.

Forrás: Shutterstork.com


Megfelelő terápia mellett a cheilitis jól kezelhető betegség. Ehhez azonban az szükséges, hogy ne csak a tünetekkel, hanem a kiváltó okkal is foglalkozzanak. Természetesen, mivel a kiváltó okok is sokfélék lehetnek, az is egyénenként eltérő, hogy mikor gyógyul meg valaki, lehet-e egyáltalán teljes gyógyulásra számítani, vagy valószínűsíteni kell, hogy időről időre vissza fog térni a gyulladás.

A szájzug-gyulladás komplikációi

A cheilitis az esetek legnagyobb részében szövődmények nélkül gyógyul. Esetenként azonban a sebek okozta fájdalom olyan intenzív lehet, hogy akadályozza az érintettet a beszédben vagy az evésben.

A száj sarkának gyulladása, különösen ha nem derítik fel és kezelik az alapbetegséget, rendszeresen kiújulhat, visszatérhet.

Gombás vagy bakteriális fertőzés esetén a lehetséges komplikációk közé tartozik a fertőzés továbbterjedése, pl. a száj körüli bőrre vagy a szájüregre.

A szájzug-gyulladás kezelései lehetőségei

A betegség kezelését több irányból szükséges megközelíteni: egyrészt, fontos a háttérben meghúzódó alapprobléma kezelése, másrészt, az esetleges fertőzés kezelése, harmadrészt a konkrét bőrproblémák helyi terápiája. Végül, lényeges lépés az esetleges rossz, helytelen szokások megváltoztatása. Ez ugyanis nemcsak a gyógyulást segítheti elő, de a cheilitis kiújulását is megelőzheti.

Az alapprobléma kezelése jelentheti a krónikus betegség kezelését, a nem megfelelő műfogsor javítását, a szedett gyógyszerek vagy a használt kozmetikumok felülvizsgálatát. Előfordulhat, hogy a rossz szokások, például az ajkak kényszeres nyalogatása mentális vagy lelki problémára, például szorongásra utal. Ilyenkor a terápiába pszichológus vagy pszichiáter szakembert is érdemes bevonni.

A legtöbb esetben a szájzugberepedés rövid időn belül elmúlik. Ha azonban krónikusan fennáll, akkor már szájzuggyulladásról (cheilitis angularis) beszélünk.

A legtöbb esetben a szájzugberepedés rövid időn belül elmúlik. Ha azonban krónikusan fennáll, akkor már szájzuggyulladásról (cheilitis angularis) beszélünk.

Forrás: Shutterstork.com


A fertőzés kezelése történhet helyileg alkalmazandó gombaellenes vagy antibakteriális krémekkel, ritkábban orálisan alkalmazott gyógyszerekkel.

A bőr helyreállítását, a tünetek enyhítését célzó helyileg alkalmazandó krémek, kenőcsök tartalmazhatnak mikrobaölő, hámosító, gyulladáscsökkentő hatóanyagokat. A kezelőorvos emellett ún. barrier-krémet is javasolhat, mely megvédi a bőrt a nyál irritáló hatásától.

Krónikus, gyakran visszatérő vagy a hagyományos kezelési módszerek hatására nem javuló gyulladás esetén ezek mellett rendkívül fontos az alapos kivizsgálás, hogy az esetleges kiváltó okot is felderíthessék. Időnként a visszatérő cheilitis a legfőbb tünete a súlyos vashiányos vérszegénységnek, a különböző vitaminhiányoknak, vagy a felszívódási zavaroknak.

A cheilitis megelőzése

A betegség kezelésében és megelőzésében a rossz szokásoktól való megszabadulásnak rendkívül nagy a szerepe.

  • Szokjunk le a dohányzásról!
  • Használjunk rendszeresen jó minőségű ajakbalzsamot! Ahelyett, hogy nyalogatnánk a szánkat, inkább krémezzük be.
  • Vizsgáljuk felül fogmosási, szájhigiéniai szokásainkat (pl. hogy mennyi szájvizet használunk, vagy hogy megfelelően tisztítjuk-e a műfogsorunkat).
  • Ügyeljünk a vitamindús, kiegyensúlyozott táplálkozásra, és arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk!
  • Ha az étrendünk egyhangú, vitaminszegény, érdemes megfontolni a B-vitaminokat, a cinket és a vasat tartalmazó étrend-kiegészítők szedését.

Mit tehetünk otthon a szájsarok-gyulladás ellen?

Néhány egyszerű, otthoni módszerrel hatékonyan küzdhetünk a száj szélének gyulladásával járó kellemetlen tünetek ellen. Mielőtt azonban bármelyiket alkalmaznánk, egyeztessünk ezekről az orvosunkkal! A házi módszerek nem helyettesíthetik az orvosi kivizsgálást és a gyógyszeres terápiát!

  • Óvatosan kenjük be a gyulladt rész mézzel! A méznek nyugtató hatásai vannak, és a fertőzések ellen is segít felvenni a harcot.
  • Hasonló gyógyító hatása lehet az aloe vera leveléből kinyomott zselés anyagnak.
  • A megtisztított, lehűtött uborka nyugtató és hidratáló hatású.
  • Az egyszerű, tiszta vazelin vagy kókuszolaj segíthet megvédeni a bőrt a nyál irritáló hatásaitól.
A kiváltó októl függően különböző otthoni kezelési lehetőségek jöhetnek szóba. Ha a probléma forrása valamilyen alapbetegség vagy hiányállapot, akkor természetesen elengedhetetlen annak orvosi kezelése.

A kiváltó októl függően különböző otthoni kezelési lehetőségek jöhetnek szóba. Ha a probléma forrása valamilyen alapbetegség vagy hiányállapot, akkor természetesen elengedhetetlen annak orvosi kezelése.

Forrás: Shutterstork.com


GYAKORI KÉRDÉSEK A SZÁJSAROK-GYULLADÁSÁRÓL

Fertőz-e a cheilitis?

A cheilitis nem fertőző betegség, a száj sarkának gyulladását nem kaphatjuk el mástól.

Szükség van antibiotikumra a száj gyulladásának gyógyításához?

Mivel a száj sarkának és az ajkaknak a gyulladását sok minden okozhatja, öngyógyszerezés előtt érdemes kivizsgáltatni magunkat! A gyulladás hátterében többek között allergiás reakció, gombás fertőzés vagy tápanyaghiány is állhat, ezek ellen az antibiotikum nemcsak felesleges (hiszen hatástalan), de kifejezetten káros is lehet! Amennyiben a gyulladást baktérium okozza, a kezelőorvos antibiotikumot ír fel.

Ha a berepedt szájzug elfertőződik, akkor bakteriális fertőzés esetén antibakteriális kenőcsök alkalmazandók, amennyiben vírusfertőzésről van szó, akkor antivirális, ha gombás fertőzésről, akkor pedig antimikotikus készítmények használatosak.

Ha a berepedt szájzug elfertőződik, akkor bakteriális fertőzés esetén antibakteriális kenőcsök alkalmazandók, amennyiben vírusfertőzésről van szó, akkor antivirális, ha gombás fertőzésről, akkor pedig antimikotikus készítmények használatosak.

Forrás: Shutterstork.com


Okozhatja-e a panaszokat allergia?

Igen, az irritáció és a gyulladás forrása allergiás reakció is lehet. A leggyakrabban előforduló allergiát kiváltó termékek közé tartoznak a fogkrémek, a kozmetikumok és bizonyos élelmiszerek. Akkor érdemes allergiára gyanakodni, ha egy-egy új termék használata után jelennek meg a tünetek, de előfordulhat az is, hogy csak hetekkel később alakul ki a gyulladás.

Kell speciális diétát követni cheilitis esetén?

Speciális étrendre nincs szükség, de néhány dologra érdemes odafigyelni. Mivel a száj sarkának gyulladása időnként hiánybetegségekre is visszavezethető, az étrendünk legyen vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag és kellően változatos. Válasszunk olyan alapanyagokat, melyek cinkben, vasban és B-vitaminokban gazdagok, ilyen például a zöld leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a belsőségek. Szintén fontos, hogy elegendő vizet fogyasszunk! A csípős, fűszeres vagy túlságosan savas fogásoktól a gyógyulás ideje alatt érdemes tartózkodni, mert ezek tovább irritálhatják az egyébként is sebes ajkakat.

Lehet-e kezelni műtéti úton az száj szélének gyulladását?

Előfordulhat, hogy az ajkak formája (pl. a túlságosan vékony, lefittyedő ajkak) maga is fokozza a gyulladások kialakulásának a rizikóját. Ilyenkor megfontolandó, hogy az ajkak formáját sebészi úton, például feltöltő injekciókkal megváltoztassák.

Források:

Medscape https://emedicine.medscape.com/article/1075227-overview

Healthline https://www.healthline.com/health/angular-cheilitis

Medical News Today https://www.medicalnewstoday.com/articles/320053

Oral and Maxillofacial Pathology (Elsevier, 2009.) szerk.: Brad W. Neville, Douglas D. Damm, Carl M. Allen, Jerry E. Bouquot

Oral and Maxillofacial Diseases (2004.), szerk.: Crispian Scully, Stephen R. Flint, Stephen R. Porter, Khursheed F. Moos

Burket's Oral Medicine (Wiley, 2021.), szerk.: Michael Glick, Martin S. Greenberg, Peter B. Lockhart, Stephen J. Challacombe

Infectious Diseases (Elsevier, 2017.), szerk: Jonathan Cohen, William G. Powderly

Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases (Elsevier, 2020.), szerk: John E. Bennett, Raphael Dolin, Martin J. Blaser

Harrison's Infectious Diseases (McGraw-Hill, 2017.), szerk: Dennis L. Kasper, Anthony S. Fauci

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# szájsarok-gyulladás # szájzug-gyulladás # Cheilitis angularis # candida # Candida-fertőzés # tünetei # kezelése # szájpenész

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés