Ezeket látta már?

A 4 leggyakoribb tévhit a meddőségről

Vizsgálat
2017. december 08. 16:18
Módosítva: 2017. december 11. 10:18
meddo_par

A meddőség kifejezés még mindig nagyon sok tévhitet rejt magában. Eloszlatjuk ezeket!

Napjainkban világszerte, így hazánkban is egyre több pár küzd a meddőség problémájával. Ez számszerűen azt jelenti, hogy minden 4.-5. pár szembesül azzal, hogy a családalapítás sajnos nem megy könnyen.

A meddőség örökre szól?

A meddőség minden emberben egy nagyon szilárd, és örökre szóló dolgot jelenít meg. Ez azonban nem így van. Bár a köznyelv valóban így használja, a meddőség orvosi értelemben egészen mást takar.

A szakemberek meddőségről abban az esetben beszélnek, ha egy párnak egy éven belül, természetes körülmények között nem sikerül a teherbe esés. Tekintve, hogy egy egészséges nő esetében a megtermékenyülés valószínűsége egy ovuláció alatt 25% körüli, így az egy éves időintervallum már elegendő ahhoz, hogy foglalkozni kezdjünk a dologgal orvosi értelemben is.

Csak a nők problémája a meddőség?

Ez nem hímsoviniszta hozzáállás, csupán beidegződés. Igen, a nők hordják ki a magzatot, de a megtermékenyüléshez a férfi is elengedhetetlenül szükséges. A nők szervezetének 9 hónapig kell gondoskodnia a babáról, így esetükben lényegesen több tényező alakíthat ki meddőséget.

A megtermékenyülés folyamatában mindkét félnek egyformán szerepe van

A megtermékenyülés folyamatában mindkét félnek egyformán szerepe van

Forrás: ratkotunde.hu


A megtermékenyítés nélkül azonban nincsen baba, és ebben a folyamatban a férfinek legalább akkora szerepe van, mint a nőnek. Sajnos tény, hogy napjainkban egyre emelkedik azoknak a férfiaknak a száma, akiknek gond van a sperma minőségével, mennyiségével, vagy éppen mozgékonyságával. Ezt ráadásul szégyellnivaló gondnak tekintik, így sokan nem is akarnak szembenézni a problémával. Pedig az is előfordulhat, hogy csupán egy életmódváltással, vagy egy egyszerű herevisszér műtéttel helyreállítható a spermatermelés. Igaz, egyes esetekben ez nem ilyen egyszerű, így sajnos a meddőség legalább annyira érinti a férfiakat, mint a nőket.

Csak betegség miatt alakulhat ki meddőség?

Dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak elmondta, hogy a meddőség kialakulásának igen sok esetben valamilyen betegség az oka. A nők esetében az inzulinrezisztencia, a pajzsmirigy gondok, a PCOS vagy sok más betegség szóba jöhet, de vannak meddőséget kiváltó kórok a férfiak esetében is.

Meglepően sokszor azonban egyszerűen arról van szó, hogy a szervezet vitamin, nyomelem és ásványi anyag ellátottsága, vagyis az alap építőkövek megfelelő aránya hiányzik. Ez a férfiaknál a spermatermelés romlásával, nőknél pedig a megtapadás ellehetetlenítésével, folyamatos, akár korai (így észrevehetetlen), akár későbbi vetéléssel járhat. A tápanyagok pótlása, illetve a test felkészítése a várandósságra ezért fontos, a szakemberek többsége várandósvitamin szedését javasolja. A készítmények esetében fontos, hogy komplex, és megfelelően tagolt legyen, illetve hogy az anyagok szerves kémiai kötéssel szerepeljenek benne, hiszen így a felszívódásuk akár 80%-kal is jobb lehet!

Csak a lombikprogram segíthet a meddőségen?

A lombikprogram abban az esetben jelent megoldást, ha a meddőséget kiváltó tényezőt nem lehet helyrehozni. Ez lehet egy tartós betegség miatt kialakult terméketlenség, vagy éppen öröklött spermatermelési gond.

A meddőség fogyatékosság? Olvasson tovább!

Amikor egy párnak nem sikerül a családalapítás, akkor el kell kezdeni felderíteni ez okokat. Sokan elmennek egy, maximum két orvoshoz, majd a lombikprogram felé fordulnak. Így ugyan valóban gyorsan eljuthatnak a céljukig, de ez igen költséges, és a szervezet számára is nagyon megterhelő folyamat. A kivizsgáláshoz mindenképpen szükség van nőgyógyászra, endokrinológusra, andrológusra, valamint más szakterületek képviselőire is, attól függően, hogy hol alakul ki az alapprobléma, és az milyen változásokat indít el a testben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# lombikprogram # meddőség # sperma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés