Ezeket látta már?

7 dolog, amiért megéri aszalt szilvát fogyasztani

aszalt szilva, egészség

Az aszalt szilva finom, és nagyon egészséges módja annak, hogy sokat tegyünk az egészségünkért.

A szilva igazán finom és nagyon egészséges, azonban csak korlátozott ideig áll rendelkezésünkre. De asztalt formában akár évekig is elállhat, ráadásul aszalt szilvaként is nagyon finom és nagyon hasznos a fogyasztása. Habár első körben mindenkinek a székrekedés elleni hatása jut eszébe, ez a finomság ennél jóval többet is tud tenni értünk.

A szilva az emésztés segítője

A szilva kalóriatartalma viszonylag alacsony, viszont a tápanyagtartalma igen magas, többek között például A-, C-, B-, K-vitamint, káliumot, rezet, mangánt, foszfort és magnéziumot is tartalmaz. Az aszalt szilva tápanyag-összetétele egy kicsit más, mint a friss szilváé, például több kalóriát, szénhidrátot és rostot tartalmaz, emellett pedig B-vitaminokban is némileg gazdagabb.

Ha a szilva egészségügyi hatásairól beszélünk, az emésztésünkre gyakorolt jótékony hatása az, ami a legtöbb embernek elsőre eszébe jut. A szilva, az aszalt szilva és a szilvalé egyaránt jól ismert székrekedés ellen. Ez a tulajdonságuk főként a bennük található rostoknak köszönhető: a rostok segítenek megnövelni a széklet térfogatát, serkentik a bélmozgásokat, így a salakanyagok gyorsabban, könnyebben távozhatnak a szervezetünkből.

Éppen ezért adjunk helyet a kertünkben legalább egy szilvafának, és készítsünk házilag aszalt szilvát. Kellemes és hasznos módja ez az egészségünk megőrzésének.

Ezért fogyasszon sok aszalt szilvát

1. Az aszalt szilva a legújabb kutatások alapján kiváló a csontritkulás ellen. Mivel gazdag antioxidánsokban, csökkenti a gyulladásokat és rombolja a káros szabadgyököket, így azok, akik rendszeresen fogyasztanak aszalt szilvát, jóval kevésbé vannak kitéve a a csontok törékenységének.

A legújabb tanulmány szerint, napi 6-12 aszalt szilva fogyasztása segít csökkentheti azokat a gyulladásos folyamatokat, amelyek a csontvesztéshez járulnak hozzá, különösen a menopauzán átesett, vagy a közeljövőben áteső hölgyek esetében, ezért a 40 év feletti hölgyeknek különösen ajánlott a fogyasztása.

2. Habár nagyon egészséges és finom, az aszalt szilva nem kalóriaszegény, így ha vigyázni szeretnénk a súlyunkra, naponta ne fogyasszunk belőle 4-5 szemnél többet.

3. Az aszalt szilva még a vérnyomásra is ügyel, hiszen aki rendszeresen fogyasztja, annak kevésbé lesz magas a vérnyomása.

4. A májbetegségek kialakulásának esélyét is csökkentheti az aszalt szilva, mivel támogatja a máj működését.

5. Az aszalt szilva emellett hatékony székrekedés esetén is. Ezt a magas rosttartalma mellett annak is köszönheti, hogy egy szorbitol nevű anyagot is bőven tartalmaz.

6. Az aszalt szilva mértékletes fogyasztása nem emeli meg a vércukor- és az inzulinszintet sem. De cukortartalma magas, így egy közepes aszalt szilva 1,2 gramm fruktózt tartalmaz, és mivel a napi fruktózbevitelt 15-25 gramm környékén érdemes tartani, legyünk óvatosak a fogyasztásával.

7. Az aszalt szilvában sok a kálium és a K-vitamin is.

Így készítsen egyszerűen aszalt szilvát

A legjobb megoldás, ha mindenféle káros anyagtól és tartósítószertől mentes aszalt szilvát fogyaszt, így hát azt javasoljuk, hogy ha van a kertjében szilvafa, akkor házilag végezze el az aszalást. A legegyszerűbb, ha van egy aszalógépe, azonban ha nincs, akkor sem kell lemondania arról, hogy az Önnél termett szilvát aszalja le. A napsütésben vagy sütőben is száríthatja, így meghosszabbítva a fogyaszthatóságát egy vagy két évvel. Egy kilogrammnyi friss szilvából körülbelül 35-50 deka aszalt szilvát nyerhet.

Fontos, hogy csakis érett és egészséges szilvát aszaljon.

A szilvát törölje át, de ne mossa meg. Magozza ki a szilvát, a nagyobb szemeket pedig vágja több részre. Rakja a szilvát sütőpapírral borított tálcára, és tegye ki a napsütésre. Azonban fedje le gézlappal, nehogy rászálljanak a bogarak. Két-három óránként forgassa meg, és éjszakára vigye be a lakásba. Kellően meleg időben három-négy nap alatt szárad meg.

Azonban a sütőben is aszalható. Ehhez tegye a gyümölcsöt előmelegített sütőbe, és 50-70 fokon szárítsa, hat-nyolc órán keresztül. A sütőajtót nem szabad bezárni, hiszen akkor nem tud levegőzni, így azt résnyire mindig hagyja nyitva. Amikor már hiába nyomja meg, nem ereszt levet a szilva, jó úton jár. Hagyja kihűlni, és még egy héten át minden nap rázogassa át. Amikor már teljesen kiszáradt, tegye tiszta üvegbe, dobozba vagy vászonzsákba és tárolja száraz, sötét helyen.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

életmód

Forrás: agroinform
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához