Ezeket látta már?

A diéta ára: alaposan megfizet, aki ezeket az étrendeket követi

Dietetika
2022. július 02. 14:35
Ketogén diéta, keto diéta, paleó diéta, mediterrán diéta, vegán étrend

A magyar vásárlók hétről hétre magasabb árakkal szembesülnek a kasszáknál. Ketogén, paleó, mediterrán és vegán étrend - melyik irányzat a legdrágább jelenleg?

Népszerű étrendek, amitől a pénztárcánk biztosan soványabb lesz

A korábban olcsó alapélelmiszernek számító termékek mentek át a legnagyobb áremelkedésen, mint a kenyér, tejtermékek, tojás, zöldségek és gyümölcsök. Már korántsem akkora a különbség, ha teljes kiőrlésű, gluténmentes pékárut vesz az ember vagy fehér kenyeret, némely zöldséget már húsárban mérik a hentesek, és a növényi italok sem sokkal drágábbak már a friss tehéntejnél - írta meg a Pénzcentrum, amely arra válallkozott, hogy összehasonlít öt hazánkban népszerű diétás étrendet az alapanyagárak alapján.

1. Ketogén étrend

A keto vagy ketogén diéta nagyon hasonló az Atkins diétához. Maga a diéta a magas zsír- és alacsony szénhidrátfogyasztáson alapul: működési elve, hogy a szénhidrátok megvonásával kényszeríti a szervezetet, hogy zsírokból jusson energiához.

Ketogén diéta - a kardiológus szerint veszélyes is lehet >>

A ketogén diéta alatt kerülni kell a szénhidrátokat, tehát a cukrot és a fehér lisztet, emellett a hüvelyeseket, a rizst, a tésztákat, de a gyümölcs és gyökérzöldség fogyasztást is vissza kell szorítani, vagy elhagyni. A zsírbevitel miatt javallott olajos magvakat, avokádót, olíva- és kókuszolajat fogyasztani.

Az avokádó ára nem nőtt számottevően, az olajos magvak viszont drágultak. A zsírosabb tejtermékek is jelentősen drágábbak lettek, az egyik fő tápanyagforrás, a tojás ára szintén felment. A diétát tehát 2022-ben nemcsak az olyan tételek drágítják meg, mint a libatepertő, vagy a ketopuding, hanem egy egyszerű tojásos lecsó is jóval többe kerül.

Ketogén étrend végeredmény: másfélszeres a drágulás

  • A ketogén diéta egy hétre mintegy 24 ezer forint kiadással jár - 2019-ben még 16 ezer forint volt lett volna ugyanez a bevásárlás.

2. Paleo étrend

A paleo vagy paleolit diéta étrendje megpróbálja reprodukálni a paleolitkori táplálkozást a mai viszonyok között, így evolúciós étrendnek is nevezik. A diéta aszerint zár ki egyes ételeket az étrendből, hogy hogyan fejlődött az emberi emésztőrendszer. Az irányzat célja a civilizációs betegségek (agyvérzés, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízás, stb.) elkerülése. Az étrend alapját a gyümölcsök, zöldségek, húsok és állati zsírok, a tojás, az olajos magvak, hidegen sajtolt növényi olajok (olívaolaj, kókuszzsír), gombák adják, de megengedhető kemény sajtok fogyasztása is.

Paleo diéta végeredmény: 55 százalékos drágulás

  • Ezek tükrében nem is csoda, hogy a paleo étrend a ketogén diétánál is jobban drágult. 2019-ben még 18 ezer forint volt egy heti étrendet, 2022-ben már 28 ezer forint - 55 százalékos a drágulás.

Ezért nem ajánlott a paleolit diéta inzulin-rezisztencia esetén >>

3. CH-csökkentett Norbi Update étrend

2019-ben a Norbi Update is az egyik legnépszerűbb diéták közé tartozott, így most 2022-ben is megvizsgálták, mennyivel kerül többe, mint akkor. A csökkentett szénhidrát diéta abból a szempontból egyedi, hogy akár egész hétre megrendelhetjük előre az általunk követett étrendbe illő fogásokat.

Update 2022 végeredmény

  • A korábbi árakkal nehéz összevetni, mert más volt még a menük felosztása. A nők igényeire tervezett heti menü 2019-ben 17465 forint volt, az életmódváltáshoz kialakított menü pedig 15365 forint volt. Hasonló menükategóriákat nézve a drágulás 30-40 százalékos. Nagyjából tehát akkora kiadást jelent, mint a ketogén diéta, csak ez házhoz is jön.

Káros fruktóz? Emésztési zavarokat okozhat a gyümölcscukor >>

4. Mediterrán étrend

Alapját a mediterrán konyha képezi, illetve a többszöri kis adagos étkezések. Így igazán nem is beszélhetünk javasolt és tiltott ételkategóriákról, hanem inkább minőségi, egészséges alapanyagokra való áttérésről. Az étrend szerves része a joghurt, a tejtermékek, a salátaöntetek, a tzatziki, ezenkívül fontos részét képezi a mediterrán diétának a gyümölcs, zöldség fogyasztás. A legfontosabb alapanyag természetesen a paradicsom. 2019-ben a paradicsom kilója 300 forint volt, jelenleg a KSH utolsó adatai alapján meghaladja az 1000 forintot az ár, de a tejtermék és más zöldségek, gyümölcsök is jelentősen drágultak.

Mediterrán étrend végeredmény: 55 százalékos drágulás

  • A mediterrán étrend volt 2019-ben a legolcsóbb, egy heti étkezést mindössze 13 500 forintból ki lehetett hozni! 2022-ben azonban több mint a duplájára, 28 ezer forintra nőtt az egy heti bevásárlás ára.

5. Vegán étrend

A vegán étrend az állati eredetű ételek fogyasztásának elutasításán alapul. Így nemcsak a húsételeket száműzi, hanem az alapanyagok közül azokat is, amelyekhez állatok kizsákmányolásával jutunk: mint a tej, a tojás, vagy akár a méz is.

Ezek a termékek pedig 2019 óta jelentősen drágultak. Már nem sok a különbség a tejhelyettesítők és a tej közti árakban. 2019-ben egy liter friss tej nagyjából 250 forint volt, jelenleg a friss tej literje 347 mintegy forint. Akkor egy liter növényi tejhelyettesítő ital 700-800 forint volt, most szójaitalt kapunk 420, rizstejet 500 forint körül. A cukorhelyettesítők ára is mérséklődött, a liszt ára meg az egekben van, így már nem akkora anyagi áldozat búza helyett másfajta lisztet vásárolni.

Vegán étrend végeredmény: 55 százalékos drágulás

2019-ben kerekítve 20 ezer forint volt, 2022-ben pedig 26 ezer forint egy hétre a vegán bevásárlás. A drágulás 3 év alatt 30 százalék.

Vegán étrend: ezek a vitaminok maradnak ki leggyakrabban belőle >>

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Pénzcentrum
# ketogén diéta # keto diéta # paleó diéta # mediterrán diéta # vegán étrend

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés