Ezeket látta már?

Niagen: a B3-vitamin új, fiatalító formája - tényleg élethosszabító vagy kamu?

Dietetika
2022. június 03. 12:34
niagen, B3-vitamin, fiatalító, NAD+, stressz, öregedés, öregedésgátló, anti-ageing, táplálék-kiegészítő

Az egészség javítása, a visszafiatalodás a sejtek szintjén, az élethosszabbítás trendibb, mint valaha, de érdemes-e kinyitni a pénztárcánkat minden ilyen ígéretért?

A niagen a B3-vitamin egy alternatív formája. A niagent több gyártó a fokozott stressz alatt álló szervezet erősítésére és az öregedés jeleinek a kivédésére ajánlja. Mi az igazság?

A niagen vagy más néven nikotinamid ribozid a B3-vitamin egyik viszonylag új típusa. Többen jó felszívódást, magas arányú szervezetbeni hasznosult várnak tőle. Ez nagyrészt tudományosan alátámasztott. Kevesebb szakmai bizonyítéka van azonban annak, hogy miért kellene a niagint étrend-kiegészítőként is fogyasztani, amikor több, feldolgozatlan élelmiszerben is jelen van a B3-vitamin. Végül, igencsak kevés a humán vizsgálat arra vonatkozóan, hogy a niaginos tabletták és kapszulák megvédik-e a sejteket a káros környezeti hatásoktól, és tényleg fiatalítanak-e. Ugyanis több esetben ezeket a kecsegtető ígéreteket kötik a niaginhoz…

Áttekintettünk a tudományos szakirodalmat, és utánajártunk annak, hogy mire is képes a niagin, és egyáltalán hatásosnak és biztonságosnak bizonyul-e a szedése.

B3-vitamin - sokféle formában

A B3-vitamin (=niacin) régóta ismert vitamin, és a hazai ajánlások szerint naponta 16 mg bevitel javasolt belőle a felnőtteknél. A B3-vitamin alternatív formájának tekinthető a niagin vagy más néven nikotinamid ribozid. Csakúgy, mint az egyéb B3-vitaminformák, a szervezetbe való bejutást követően a niagin is nikotinamid-adenin-dinukleotiddá (NAD+) alakul át. A niaginból keletkezett NAD+ számos élettani folyamat kulcsfontosságú szereplője.

B-vitamin hiány: ezek a betegségek jelzik, hogy több vitaminra van szüksége >>

Mit tud a NAD+?

A NAD+ szerepet kap:

  • a táplálékok energiává való átalakítási folyamataiban,
  • a genetikai anyagot (DNS) ért sérülések javításában, ilyen módon a mutációk kivédésében,
  • a sejtek védekezési mechanizmusainak a támogatásában, valamint
  • a belső óra, a cirkadián ritmus szabályozásában.

Minél öregebb és stresszesebb valaki, annál alacsonyabb a NAD+-szintje

Tény, hogy a szervezetben található NAD+ mennyisége az életkor előrehaladtával csökken. Ezzel magyarázzák többen azt, hogy fellépnek a tipikus időskori megbetegedések, állapotok, köztük a 2-es típusú cukorbetegség, az Alzheimer-kór vagy a látásvesztés.

Emellett, a szervezetet érő stressz, legyen szó metabolikus stresszről (cukorbetegség) vagy környezeti zajokról, idegsérülésekről stb., szintén a NAD+-szint eséséhez vezethet.

Logikus a felvetés, hogy a NAD+ szervezetbe való bejuttatása segíthet orvosolni az évek előrehaladtával járó öregedést, és kivédheti az öregedés kellemetlen velejáróit, illetve a különféle stressz-függő betegségeket.

Noha a teória logikus és reményt keltő, a tények talaján maradva leszögezendő, hogy egyelőre csak kémcsőkísérletekkel és állatkísérletekkel sikerült kimutatni azt, hogy a NAD+-szint megemelése hozzájárulhat az időskori betegségek kockázatának a csökkentéséhez.

Vagyis, hiába hirdetik többen a niaginos terméküket „fiatalítószerként”, rákellenes hatóanyagként vagy fogyasztószerként, ezeknek az alkalmazásoknak az eredményessége humán vonatkozásban (egyelőre) nem bizonyított.

Korpás haj, fejfájás, gyengeség: ebből tudhatja, milyen vitaminra van szüksége >>

Hogyan pótolható a szervezet számára a NAD+?

A NAD+ legbőségesebb forrása a tej és az élesztő, így például a sörben is jelen van a NAD+, de emellett számos feldolgozatlan élelmiszer is tartalmazz NAD+-t.

Néhány éve az USA-ban hivatalosan engedélyezték azt, hogy a niagent, mint a NAD+ „előanyagát” élelmiszerek dúsítására használják, és étrend-kiegészítők alkotórészeként szerepeljen. Humán vizsgálatok igazolják, hogy a niagin fogyasztása hatásosan megemeli a szervezetbeni NAD+-szintet.

A niagin étrend-kiegészítő formájában való szedéséhez fontos információ, hogy niaginból felnőtteknek napi 250-300 mg bevétele ajánlott. A niagen alkalmazása ebben a dózisban – rövid távon - biztonságosnak tekinthető. Az USA-ban a niagent a GRAS (Generally Recognized as Safe), azaz az „általánosan biztonságosnak elismert” kategóriába sorolták, a szedésekor nem kell jelentős mellékhatásokkal számolni.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

(1) https://www.healthline.com/nutrition/nicotinamide-riboside#:~:text=Nicotinamide%20riboside%2C%20or%20niagen%2C%20is%20an%20alternative%20form,acts%20as%20fuel%20for%20many%20key%20biological%20processes.

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5062546/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# niagen # B3-vitamin # fiatalító # NAD+ # Stressz # öregedés # öregedésgátló # anti-ageing # táplálék kiegészítő # Élet Erő Expo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés