Ezeket látta már?

Elkeserítő eredmények: mégsem olyan egészségesek a növényi húspótlók

Életmódorvoslás
2024. április 25. 11:49
Elkeserítő eredmények: mégsem olyan egészségesek a növényi húspótlók

A kutatók szerint a növényi alapú húskészítmények nem kínálnak egyértelmű előnyöket sem a szív-és érrendszer egészségére, sem a vércukorszintre. Sőt!

A vegán/vegetáriánus étrend követése miatt, illetve az egészség megőrzése érdekében egyre többen mondanak le a hagyományos húskészítményekről és térnek át a növényi alapú húspótlókra (ezeket úgy tervezték, hogy hasonlítsanak az igazi hús ízére és állagára). Ezen alternatívák általában szója-búza-borsó-rizs fehérjéből vagy fermentációs alapú gomba fehérjéből, mikoproteinből készülnek.

Azt jól tudjuk, hogy a növényi alapú étrend követése jót tesz a szívnek és az anyagcsere állapotának, éppen ezért fogyasztanak egyre többen növényi alapú húskészítményeket. De vajon jól teszik?

Nem mind arany, ami fénylik

A kutatók korábban bár ígéretesnek tartották a növényi húsalternatívákat, a legújabb kutatások azonban lesújtó eredményeket hoztak.

A The American Journal of Clinical Nutrition lapban nemrégiben publikált tanulmányban a tudósok azt vizsgálták hogy milyen hatással van a valódi hús és a növényi alapú húspótlók a szív-és érrendszer egészségére, valamint a cukorbetegség kockázatára.

Egy 8 hetes vizsgálatban a résztvevők felét arra kérték, hogy növényi alapú húskészítményeket fogyasszanak, a másik felüket pedig arra, hogy hagyományos húsokat. A kutatók elsősorban a rossz koleszterinszintet (LDL), a vércukorszintet és a vérnyomást vizsgálták.

Az eredmények alapján nem találtak jelentős javulást a koleszterinszintben egyik étrendet követő csoport esetében sem. Jobb vércukor értékeket viszont az állati húst fogyasztók produkáltak, sőt, nekik a vérnyomásuk is kielégítőbb volt! Ezek az eredmények tehát azt sugallják, hogy a növényi alapú étrenddel összefüggő előnyök nem feltétlenül vonatkoznak közvetlenül a növényi alapú húskészítményekre, mivel ezek különböznek a teljes növényi élelmiszerektől.

Különbségek a két típusú hús között

Az állati húskészítmények több fehérjét tartalmaznak, míg a növényi húspótlóknál ez kevesebb, ellenben több bennük a nátrium, a kálium és a kalcium. Ez az oka annak, hogy az állati húsokat fogyasztók jobb vércukor értéket tapasztalnak (a magasabb fehérje-bevitelnek és az alacsonyabb szénhidrát-bevitelnek köszönhetően). Bár a növényi eredetű készítmények is tartalmaznak fehérjét, ám valószínű, hogy azok nem szívódnak fel olyan mértékben, mint az állati eredetű termékekből. Ez pedig eltérően befolyásolja a hormonválaszokat.

A növényi alapú húspótlókban található nagyobb mennyiségű nátrium pedig köztudottan rossz hatással van a vérnyomásra, így nem meglepő, hogy a hagyományos húsok fogyasztása jobb eredményeket mutatott e tekintetben.

Ultra-feldolgozott élelmiszerek

Bár a laikusokat meglepheti az eredmény, a szakértők számára ez nem egészen váratlan: hiszen a növényi alapú húskészítmények ultra-feldolgozott élelmiszernek minősülnek, melyek az egészségre károsak.

Azt azonban hozzátették, hogy léteznek a piacon egészségesebb növényi alapú húsalternatívák is -jobbak, mint amelyeket a jelen tanulmányban használtak-, ám a fogyasztóknak akkor is szem előtt kell tartaniuk azt, hogy még akkor is erősen feldolgozott élelmiszerek, így jelentősen különböznek mind az állati húsoktól, mint a teljes növényi alapú étrendtől!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vegetáriánus hiánybetegség: ezek a vitaminok maradnak ki a leggyakrabban



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# növényi húspótló # hús # húspótló # egészség # étrend # vegetáriánus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés