Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Ezeknek a gyógyszereknek a hatását torzítja az alkohol

alkohol ivás, hatása, gyógyszer mellett

Összegyűjtöttük, milyen gyógyszerek hatását erősítheti fel az alkohol, és milyen esetekben tilos gyógyszer mellett alkoholt inni.

Alkohol

Különösen azokkal a gyógyszerekkel kell vigyázni, ha valaki alkoholt iszik, amelyek az idegrendszerre vagy a májra hatnak. Minden alkohol, még a gyengébbek is felerősíthetik az alábbi gyógyszerek hatását:

  • Depresszió elleni szerek
  • Nyugtatók
  • Altatók
  • Pszichózisok (skizofrénia, paranoia...) esetén adott szerek
  • Vércukorcsökkentők
  • Az erősen májkárosító szerek hatást megsokszorozza (pl. a fentiek és a hormonok, daganatgátló szerek), s igen hamar súlyos májgyulladást idéz elő.
  • Egyes nyugtatókkal együtt erős vérnyomásesést, légzészavart, izomgörcsöket válthat ki.
  • Szalicil tartalmú vagy más erős gyulladáscsökkentőkkel, szteroid hormonokkal könnyebben vezet gyomorfekély és-vérzés kialakulásához.

Amikor szigorúan tilos az alkohol!

Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész kifejtette, hogy a metronidazol hatóanyag, amit elsősorban baktériumok és protozoonok okozta fertőzések (így akár egy hüvelyi fertőzés) kezelésére is használnak, nem "tűri meg" maga mellett az alkoholt. Ha valaki metronidazol szedése mellett italozik, rosszullétet, hányingert, hányást, fejfájást, kipirulást fog tapasztalni. Meglepő módon a többi antibiotikumnál (pl. a pencillineknél) nem szükséges tiltólistára tenni a szeszt,- persze egyéb megfontolások alapján jobb a mértékletességet betartani!

A fokozott gyomorsavtermelés és reflux kezelésére szedett gyógyszerek mellett elsősorban azért kerülendő az alkohol, mert ez az élvezeti szer rontja a betegség tüneteit, azaz fokozza a nyelőcsőbe való savas visszaáramlás mértékét.

A hatásukat a központi idegrendszeren keresztül kifejtő hatóanyagoknál egyértelműen kerülendő az alkoholfogyasztás. Az altatóknál, nyugtatóknál, epilepszia kezelésére szolgáló szereknél, antidepresszánsoknál, antipszichotikumoknál már kis mennyiségű alkohol elfogyasztása is jelentős koncentrációképességbeli változásokhoz, viselkedésváltozáshoz vezethet, és súlyos esetben életveszélyes légzésmegállás, keringési zavarok alakulhatnak ki.

Tejtermékek

  • Egyes antibiotikumok (tetraciklinek) kevésbé tudnak felszívódni tejtermékek fogyasztásakor, mert a kalciummal nehezen felszívódó komplexet képeznek.
  • A fluorid-tartalmú csontregenerálók szintén felszívhatatlan komplexummá alakulnak a tej hatására.
  • A csontritkulás elleni szerek (bifoszfonátok) is sokkal rosszabbul tudnak felszívódni, ha nem vízzel, hanem tejjel veszik be őket.

K-vitamin

Ha valaki véralvadásgátlót vagy trombózis elleni gyógyszert szed, akkor figyeljen arra, mikor eszik K-vitaminban gazdag zöldséget, mert azok csökkenthetik a szer hatását. Ilyen élelmiszerek többek között: brokkoli, fejes saláta, kelbimbó, spárga, spenót, mángold, bab, borsó, tojássárgája, zsigerek, zsírosabb sajtok.

Vesekárosodást okozhat, ha így szedi ezeket a gyógyszereket

Koffeintartalmú italok

  • Némelyik hólyaghurut esetén használt antibiotikum (girázbénító) gátolja a koffein lebontását a fekete kávéból, teából kólából, mate teából és kólából, ezért intenzív szívverést, ritmuszavart és álmatlanságot vált ki.
  • Fokozza a fájdalomcsillapítók hatását, könnyebben lehet gyomorfekélyt kapni.
  • A kávé csersavának hatására csökken a vasfelszívódás, vérszegénységet vált ki, de a vaskészítmények felszívódását is rontja.
  • Felfüggesztheti egyes nyugtatók, antidepresszánsok és altatók hatását.
  • Vércukorcsökkentőkkel együtt (biguanidok) erélyes vércukoresést idéz elő.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vodka: így befolyásolhatja a szív működését

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszer

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához