Gyógytornász szemmel: a szakértő szerint ezek a derékfájás leggyakoribb okai
Egy egyszerű derékfájás legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, de ha nem, a gerincet és a gerinc ízületeit megmozgató gyógytorna segíthet a fájdalmas hát és derékpanaszok esetében.
- A derékfájás szinte mindenkinél előfordul élete során, mégis sokan bizonytalanok abban, hogy mi állhat a hátterében, és mit lehet tenni ellene. Gyógytornászként az első találkozás alkalmával nem csak arra figyelek, hogy hol fáj, hanem arra is, hogy a panasz miért alakulhatott ki, és hogyan lehet azt hosszú időre csökkenteni vagy megszüntetni - hangsúlyozta ki Ziglerné Szőke Rita, a Gyógytornászom.hu vezető gyógytornásza, manuálterapeuta.
Praxisomban a derékfájásnak ezzel a három kiváltó okával találkozom a leggyakrabban:
- 1 Izom- vagy szalagsérülés, túlterhelés
- 2 Porckorong eredetű problémák
- 3 Kisízületi kopás (más néven kisízületi szindróma)
Nézzük is meg ezeket részletesebben, hogy mit jelentenek ezek a fogalmak, és hogyan segíthet egy gyógytornász ha a derékfájás hátterében ezek állnak?
1. Izom- vagy szalagsérülés, túlterhelés
Izomsérülés hirtelen, nagyobb fizikai megterhelésre vagy egy túl gyors, koordinálatlan mozdulatra történhet. Klasszikus jelenség például, amikor megemelünk valamit, és „beáll a derekunk”.
A problémát egyértelmű tünetek jelzik:
- Éles vagy tompa fájdalom a deréktájon.
- A fájdalom mozgásra, főként hajlásra, emelésre jelentkezik.
- Izomgörcs, merevség a deréktáji szakaszon.
- Érintésre ezek az izomcsoportok érzékenyek lehetnek.
- Funkciócsökkenés, nehezített mozgás alakul ki.
Ha az izomsérülés bekövetkezett, érdemes többet pihenni, óvatosan mozogni, de fontos, hogy ne töltsük az egész napot fekvéssel! Az izomlazító, fájdalomcsillapító sokat segíthet, mégis a legjobb orvosság, amit gyógytornászként javasolhatok, az a derék fokozatos és óvatos nyújtása, átmozgatása. Ehhez javasolt szakember segítségét kérni, aki személyre szabott gyakorlatokat ad, és megmutatja azok helyes kivitelezését.
A szalagsérülés kiváltó okai szinte megegyeznek az izomhúzódáséval, ebben az esetben azonban előfordulhat még a gerinc szalagjainak túlnyúlása, mikro-szakadása is, vagy valamilyen trauma, például esés, ütközés. A tünetek is igen hasonlóak az izomsérüléséhez, és itt még megjelenhet az instabilitás érzése is, azaz, mintha „nem tartana a derék”.
Szintén javasolt a terhementesítés néhány napig, majd a gyógytornásszal megkezdett stabilizáló izomerősítés (mély hátizmok, hasizmok), kiegészítésként manuálterápia vagy valamilyen fasciális kezelés, például FDM terápia.
Lehet, hogy nem is gondolnánk, de a hosszú ideig tartó ülés vagy állás, a rossz munkahelyi ergonómia, valamint a helytelen mozgásminták szintén túlterheléshez vezethetnek. Ekkor a fájdalom lassan alakul ki, annak jellege inkább feszülő, húzódó, és ez estére rosszabb lehet. De igen gyakori, hogy reggel a derék merevebb, és időszakos izomgörcs is jelentkezhet.
Ebben az esetben sokat segíthet, ha megfelelően alakítjuk ki a munkakörnyezetünket (például a szék és az asztalméret helyes megválasztásával), rendszeresen végzünk valamilyen kímélő testmozgást, eljárunk masszázsra, vagy köpöly terápiára, és szintén sokat jelenthet, ha a gyógytornász egyénileg összeállít egy speciális core-izomerősítő feladatsort.
Kutatás:
Egy 2017-ben publikált kutatásban a fizioterápiás módszerek hatását vizsgálták krónikus derékfájdalomban szenvedő betegeknél. A vizsgálatban 104 beteg vett részt, akiket két csoportra osztottak: fizioterápiás csoport és kontrollcsoport. Mindkét csoport testmozgást végzett és gyógyszeres kezelést kapott, de a fizioterápiás csoportban további gyógytorna módszereket is alkalmaztak. A betegek állapotát különböző skálák (például Vizuál Analóg Skála a fájdalomra) segítségével értékelték a kezelés előtt és után.
Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét csoportban szignifikáns javulás következett be a fájdalom és a funkcionális állapot tekintetében, de a fizioterápiás csoportban a javulás mértéke nagyobb volt.
2. Porckorong eredetű problémák
A porckorong (discus intervertebralis) a csigolyák közötti rugalmas „párna”, amely lengéscsillapítóként funkcionál, valamint biztosítja a gerinc mozgékonyságát.
Két részből áll:
- Külső rostos gyűrű (anulus fibrosus)
- Belső kocsonyás mag (nucleus pulposus)
A porckorongok idővel kopnak, dehidratálódnak, és könnyebben sérülhetnek, főként a lumbális (ágyéki) szakaszon.
A leggyakoribb probléma a porckorong kiboltosulása (azaz protrúzió), amiről nem is gondolnánk, hogy mennyi embert érint! A kiboltosulás oka, hogy a porckorong belső nyomása megnövekszik ülőmunka, túlsúly vagy fizikai terhelés hatására.
A tünetei lehetnek:
- Tompa, mély derékfájás.
- Mozgásra, főleg hajlásra vagy ülésre fokozódik a fájdalom.
- A kisugárzó fájdalom ritka (hiszen még nincs idegi érintettség), de időszakos zsibbadás vagy feszülésérzés a lábakban előfordulhat.
Gyógytorna szempontjából a McKenzie-torna, a törzsizom erősítés, valamint a manuálterápia, az idegmobilizáció és az FDM terápia rendkívül sokat tud segíteni ezen az állapoton.
Amikor a belső, kocsonyás mag áttöri a külső gyűrűt – és az nyomást gyakorol a kilépő ideggyökre – porckorongsérvről (discus hernia) beszélünk. Leginkább az alsó deréktáji szakaszon fordul elő (L4-L5 vagy az L5-S1 szegmensben). Kialakulásában hosszú távú mikrotraumák, vagy hirtelen mozdulat, esetleg nagyobb terhelés játszik szerepet.
A porckorongsérv tünetei igen jellegzetesek:
- Éles, hasító fájdalom a derékban, gyakran csak az egyik oldalon.
- Lábba sugárzó fájdalom: például farizom, comb, lábszár, sarok, lábfej (isiász).
- Zsibbadás, bizsergés, érzészavar.
- Gyengeség a láb izmaiban, például lábujjhegyre vagy sarokra állás nehézsége
- Köhögésre, tüsszentésre fokozódó fájdalom
- Súlyos esetben: vizelet-, széklet-visszatartási zavar (azonnali orvosi beavatkozás szükséges!)
Diagnózis felállítását követően a gyógytorna az elsődleges konzervatív terápia, amely során – az előboltosuláshoz hasonlóan – alkalmazhatunk valamilyen manuálterápiát, fasciális kezelést, idegmobilizációt, és gerincproblémákra kidolgozott McKenzie módszert is.
Ebbe a csoportba sorolhatjuk még a degeneratív porckorong betegségeket is. A kor előrehaladtával a porckorongok víztartalma csökken, ezáltal elveszítik a rugalmasságukat és ellaposodnak. Kialakulhat meszesedés, vagy létrejöhetnek mikrosérülések is.
Leggyakoribb tünetek:
- Krónikus derékfájdalom.
- Reggeli merevség, terhelésre fokozódó fájdalom.
- Mozgásbeszűkülés a deréktáji szakaszon.
- Ritkán kisugárzó fájdalom.
A degeneratív porckorongbetegségek okozta tünetek jelentős mértékben csökkenhetnek hosszú távú gyógytorna kezelésre, amely magában foglalja a tartáskorrekciót, core izomtréninget és az ízületi mobilizációt (manuálterápia).
Kutatás:
Egy 2021-ben publikált tanulmányban a rehabilitációs megközelítések hatékonyságát vizsgálták derékfájdalommal küzdő egyéneknél. Kilencven önkéntest vontak be a vizsgálatba, akiket négy csoportra osztottak az alapján, hogy milyen kezelést kaptak: lágyrész mobilizációs technikák és stabilizációs gyakorlatok, Kinesio Taping és stabilizációs gyakorlatok, stabilizációs gyakorlatok, valamint reflexterápia és stabilizációs gyakorlatok. A fájdalom intenzitását, a gerincmobilitást és az izomerőt különböző módszerekkel mérték a kezelés előtt, a kezelés után, valamint az utánkövetés során.
Az eredmények azt mutatták, hogy minden csoportban hasonló fájdalomcsökkenés következett be a kezelés után és az 1 hónapos utánkövetés során, de a csoportok között nem volt szignifikáns különbség a fájdalomszintben. A tanulmány következtetése szerint minden terápiás megközelítés hatékonynak bizonyult a fájdalom csökkentésében, és így segített az core-izomerő növelésében és a stabilizációban a derékfájdalomban szenvedő betegeknél.
3. Kisízületi kopás (más néven kisízületi szindróma)
A kisízületek a csigolyák közötti ízületek, amelyek stabilitást adnak a gerincoszlopnak és irányítják annak mozgását, például a hajlásnál. Ezek az ízületek is tartalmaznak porcborítást, ízületi tokot, emiatt is kopásnak (arthrosis) vannak kitéve, főleg az ágyéki (lumbális) szakaszon.
A gerinc kisízületei folyamatos mikrotraumáknak, túlterhelésnek vannak kitéve (például hosszú ülés, nehéz emelés), ennek hatására a porc elvékonyodik, berepedezik és csont a csonttal érintkezhet. Hosszú távon ez a folyamat gyulladást, mozgásbeszűkülést és reflexes izomfeszülést válthat ki. Ha ez az állapot krónikus, akkor visszatérő derékfájdalom alakulhat ki.
A kisízületi szindróma tünetei:
- Helyi fájdalom a derék alsó szakaszán, a gerinc két oldalán.
- Fájdalom jelentkezhet hátrahajláskor vagy oldalra hajláskor.
- Hosszan tartó állás vagy ülés után fokozódik a fájdalom.
- Reggeli vagy mozgás utáni merevség.
- Nem jellemző a lábba sugárzó fájdalom (nincs idegi érintettség).
- A gerinc nyomásérzékenysége.
- Az előrehajlás enyhítheti a fájdalmat (ellentétben a porckorongsérvvel).
Komplex orvosi diagnózist követően a konzervatív terápia legfontosabb eleme a gyógytorna és az egyéb manuális terápiák:
- Stabilizáció: mély hátizmok, hasizmok, farizmok erősítése
- Mobilizáció: ízületi mozgástartomány növelése
- Tartásjavító gyakorlatok
- Manuálterápia / FDM / fascia technikák
- Masszázs, köpöly, triggerpont oldás
Látható tehát, hogy a derékfájás összetett probléma, és több oldalról érdemes megvizsgálni. Szakemberként az a tapasztalatom, hogy a rendszeres és személyre szabott gyógytorna mindhárom esetben nagymértékű és tartós javulást hozhat el.
Ez a vizsgálat segíthet eldönteni, hogy porckopás vagy izomsérülés okozza fájdalmait
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!