Ezeket látta már?

Mire jó a magnézium-klorid és mire nem? Ez a szakgyógyszerész véleménye

Diéta
2024. szeptember 26. 12:34
magnézium-klorid, magnéziumpótlás, magnéziumhiány, magnéziumsó, izomgörcs, vérnyomás

A magnézium-kloridot sokan csodaszernek kiáltották ki. Tényleg az lenne?

Pontokba szedtük, hogy mire képes a magnézium-klorid és mire nem.

A magnézium-klorid fogyasztásával a cél a magnéziumpótlás lehet

A magnézium-klorid egy magnéziumsó, ami a szervezetbe jutva a szervezet magnéziumellátottságának a biztosításában vehet részt. Hozzá kell tenni, hogy vannak egyéb magnéziumsók, elsősorban szerves magnéziumsók (lásd magnézium-laktát), amik hatékonyabban tudják a magnéziumhiányt rendezni, mint a magnézium-klorid.

Aki arra gondol, hogy a magnézium-kloridban (MgCl2) található kloridionokhoz valamilyen kedvező élettani hatás kapcsolható, az téved. Noha a hidrogén-klorid (aminek a vizes oldata a sósav) és a hipó is klórtartalmú anyagok, a magnézium-klorid esetében ezeknek sem a jelenlétéről, sem a szervezetbeni keletkezéséről szó sincs.

Vagyis, a magnézium-klorid fogyasztásával a szervezet magnézium-ellátottsága befolyásolható, és magnéziumhiány esetén az állapot javítható.

Mit érezhet ebből a magnézium-kloridot fogyasztó személy?

Megfelelő bevitt dózis és megfelelő gyakorisággal történő fogyasztás esetén megelőzhetők lehetnek a magnéziumhiány tünetei, illetve magnéziumhiány esetén számítani lehet a hiánytünetek fokozatos enyhülésére.

Mire képes a magnézium-klorid és mire nem?

1. A magnézium támogatja az izomműködést, vagyis megfelelő magnéziumellátottsággal megelőzhetők lehetnek a magnéziumhiánnyal összefüggő izomgörcsök (pl. vádligörcs, szemtikkelés).

2. Noha a magnézium mind az izmok, mind az idegek működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyag, senki ne higgye azt, hogy a fogyasztásával kivédhetők olyan görcsös állapotok, mint a tetanusz vagy az epilepszia (ez a félrevezető információ több interneten keringő anyagban is előfordul).

3. A magnézium támogatja a szívműködést, és hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez. A magnéziummal megfelelően ellátott embereknél a vérnyomás néhány Hgmm-rel alacsonyabb lehet, mint magnéziumhiány esetén. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a vérnyomáscsökkentők helyett szedendő a magnézium. Sokkal inkább arra hívja fel a figyelmet, hogy a kezelőorvossal való egyeztetést követően célravezető lehet a vérnyomáscsökkentő gyógyszer mellett a rendszeres magnéziumpótlásra is gondolni. Sőt, érdemes lehet a magnézium mellett az egyéb ásványi anyagok bevitelére, így például a káliumpótlásra is gondolni.

4. A megfelelő magnéziumellátottság hozzásegít a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a megelőzéséhez, már kialakult kórképnél az anyagcsereparaméterek javításához, illetve a szövődmények megelőzéséhez. Lényeges azonban, hogy a magnézium nem helyettesíti a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek alkalmazását. Érdemes tehát a cukorbetegség megelőzése vagy annak kezelése céljából magnéziumpótlásra gondolni, és ezt a kezelőorvossal, gyógyszerésszel egyeztetni.

5. A magnézium nem emésztést elősegítő ásványi anyag, és tudni kell, hogy a nagy dózisokban való bevitele mellékhatásként - hasmenést okozhat. Aki azonban hashajtással próbál fogyni, nagy hibát követ el, mivel a széklettel számos vitamint, nyomelemet és ásványi anyagot is kiűz a szervezetéből.

6. A magnézium hozzásegíthet a stresszreakciók tompításához, és ahhoz, hogy a magánéleti stressz könnyebben kezelhető legyen. A magnézium hatása kifejezettebb lehet akkor, ha a magnézium mellett B6-vitamin is bejut a szervezetbe. Ellenben, a magnézium nem oldja a szorongást, nem szünteti meg a depressziót és nem védi ki a pánikrohamot.

7. A magnézium szerepet kap az immunrendszer működésében is, de senki ne higgye azt, hogy magnéziumfogyasztással kivédhető a nátha, az influenza vagy a Covid-19.

8. A magnézium a csontok alapvető építőköve, így rendszeres bevitelére, elsősorban kiegyensúlyozott táplálkozás révén, már gyermekkortól kezdve ügyelni kell.

9. Aki a D-vitamin-pótlásra gondol, az gondoljon a magnézium pótlására is, ugyanis ezek a mikrotápanyagok kölcsönösen elősegítik egymás szervezetbeni felszívódását és hatását.

10. A magnéziumfogyasztás önmagában nem garancia a koleszterintszint vagy a húgysavszint rendbe tételére, vagyis az érelmeszesedés vagy a köszvény kivédésére.

11. Vesebetegeknél magnézium csak orvosi felügyelet mellett adható, indokolt esetben!

12. A magnézium, különösen a B6-vitaminnal kombinált formában, rendszeresen szedve enyhítheti a premenstruációs szindróma (PMS) testi és pszichés tüneteit.

13. Az életkor előrehaladtával számos mikrotápanyag, így a magnézium bélből való felszívódásának, hasznosulásának a mértéke is csökkenhet. Vagyis, minél korosabb valaki, annál inkább ideje a rendszeres pótlásra gondolnia. Ami persze – lelombozó ugyan -, de nem jelenti azt, hogy a magnéziumfogyasztás gátol valamennyi, öregedéssel együtt járó folyamatot. Azaz, a magnézium nem a fiatalság elixíre, de például egyes vizsgálatok alapján enyhítheti a nőknél a változókori tüneteket (hőhullámokat).

13+1. Sajnálatos tény, de magnéziummal sem előzhető meg a rák, nem kezelhetők vele a prosztataproblémák, nem orvosolhatók vele a vesebajok, sőt a magnézium sem pusztítja el a kórokozó baktériumokat, gombákat vagy vírusokat sem.

Összegezve

Nem túlzás, hogy magnézium nélkül nincs élet. A magnézium-pótlás hozzájárulhat a szervezet magnézium-egyensúlyának a biztosításához, és a magnéziumhiánnyal összefüggő kórképek kivédéséhez, kezeléséhez. Azonban, a kulcsszó a rendszeres magnéziumbevitel. Emellett lényeges odafigyelni arra, hogy milyen termékkel történik a magnéziumpótlás. Nem mindegy, hogy gyógyszer-minőségű magnéziumos terméket szedünk-e napi rendszerességgel, vagy ismeretlen forrásból származó sóból, otthon kotyvasztott magnézium-kloridos vizet kortyolgatunk.

Olvasta már?

Biztonságos ez? Meg fog lepődni, hogy hat a szervezetére, ha agyagot eszik
Cikkajánló

Biztonságos ez? Meg fog lepődni, hogy hat a szervezetére, ha agyagot eszik



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# magnézium-klorid # magnéziumpótlás # magnéziumhiány # magnéziumsó # izomgörcs # vérnyomás # hashajtó

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés