Ezeket látta már?

Jól gondolja meg, ha ezeket a természetes étrend-kiegészítőket használná koleszterinszint csökkentésre

Természetes gyógymódok
2023. október 22. 15:04
fokhagyma

Egy új vizsgálat eredményei nem túl bíztatók.

Dobson Szabolcs, gyógyszer engedélyeztetési szakértő írt arról, hogy

"Összehasonlító vizsgálat a rozuvasztatin hatóanyagú gyógyszer és a placebó, illetve a koleszterinszint-csökkentő célzatú táplálékkiegészítők (halolaj, fahéj, fokhagyma, kurkuma, növényi szterolok vagy vörös élesztő rizskivonat)halolaj, fahéj, fokhagyma, kurkuma, növényi szterolok vagy vörös élesztő rizskivonat) között: ez utóbbiak hatástalanok voltak 28 nap alatt.

A táplálékkiegészítőket általában „vérzsírcsökkentő” célzattal alkalmazzák, de nincs bizonyíték ezek „rossz koleszterin” (alacsony sűrűségű lipoprotein koleszterin (LDL-C))-szint csökkentő hatására, különösen a sztatin nevű koleszterinszont-csökkentő gyógyszerekkel összehasonlítva.

Egy, a Journal of the American College of Cardiology 11. 06-i számában megjelent, a rozuvasztatint gyártó AstraZeneca cég támogatásával végzett vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsák az alacsony dózisú rozuvasztatin és a placebó valamint hat általánosan alkalmazott étrendkiegészítő hatékonyságát a vérzsír- és gyulladásos biomarkerek hatásában.

Ez a vizsgálat prospektív, randomizált, egyszeresen vak elrendezésű volt olyan felnőttek körében, akiknek a kórelőzményében nem szerepelt érszűkülettel járó szív- és érrendszeri betegség, rossz koleszterin (LDL-C) szintjük 70-189 mg/dl volt, és az érszűkülettel járó szív- és a 10 éves érrendszeri betegségkockázatuk emelkedett volt.

A résztvevőket véletlenszerűen napi 5 mg rozuvasztatint, placebót, halolajat, fahéjat, fokhagymát, kurkumát, növényi szterolokat vagy vörös élesztő rizskivonatot szedő csoportba sorolták. Az elsődleges végpont a rossz koleszterinszint százalékos változása volt a kiindulási értékhez (napi 5 mg rozuvasztatin esetén a placebóhoz) képest 28 nap után.

190 résztvevő fejezte be a vizsgálatot. A rossz koleszterin (LDL-C) vérszint százalékos csökkenése rozuvasztatin mellett nagyobb volt, mint az összes kiegészítő és placebo esetében. A különbség az LDL-C csökkenésben a rozuvasztatin és a placebó között -35,2% volt.

Egyik étrend-kiegészítő sem mutatott statisztikailag jelentős „rossz koleszterinszint” (LDL-C)-csökkenést a placebóhoz képest. A nemkívánatos események aránya hasonló volt a vizsgálati csoportokban.

Azoknál az egyéneknél, akiknél megnövekedett az érszűkülettel járó szív- és érrendszeri betegségek 10 éves kockázata, a napi 5 mg rozuvasztatin statisztikailag jelentősen nagyobb mértékben csökkentette a „rossz koleszterin” (LDL-C)-szintet, mint a placebo, a halolaj, a fahéj, a fokhagyma, a kurkuma, a növényi szterolok és a vörös élesztő rizskivonat."

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
# fokhagyma # koleszterin # halolaj # fahéj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés