Ezeket látta már?

Tudósok szerint ez a közös azokban, akik testen kívüli élményeket élnek át

Orvostudományi kutatások
2025. július 08. 19:54
orvostudományi kutatások testen kívüli élmény oka tanulmány

Egy friss tanulmány segíthet kideríteni, mi okozza azt a furcsa jelenséget, ami azt az érzést kelti, mintha a saját testünkön kívül lennénk.

A kutatók felfedezték azokat a közös pontokat, amelyek összekötik azokat az embereket, akik testen kívüli élményeket tapasztaltak meg. Ez a különös jelenség akkor fordul elő, amikor az érintettek úgy érzik, mintha nem a fizikai testükben lennének, hanem azon kívül élnék meg a világot.

Nem olyan ritka a testen kívüli élmény

Az ilyen élményekről egyre több ember számol be: kutatások szerint a lakosság 10-20 százalékát érinthetik ezek a tapasztalatok, amelyek hatásai személyenként különbözőek lehetnek. A testen kívüli élmények széles skálán jelentkezhetnek, mivel mindenki más módon és más körülmények között éli meg őket. Ezek az élmények gyakran fordulnak elő mély nyugalomban, például meditáció vagy relaxáció közben, de extrém stresszhelyzetekben is megjelenhetnek, amikor az illető fizikai vagy pszichés veszélyben van - írja az IFLScience.

Az érintettek számolnak be arról, hogy kívülről látják saját testüket, ami széles körű érzelmeket vált ki: sokan békét és megnyugvást éreznek, mások viszont félelmet, attól tartva, hogy nem tudnak visszatérni a testükbe.

- Ezen tapasztalások sokféleképpen nyilvánulnak meg, minden egyes személy egyedi érzéseket és körülményeket ír le az élmény körül. A kiváltó tényezők sokrétűek, és sok esetben teljesen ellentétesek egymással.

Egy korábbi esettanulmányban egy résztvevő úgy írja ezt le , mintha magasról nézné a világot, és látna saját testét, de nem érezné benne magát.

- Úgy látom magam, mintha egy repülőgépből jöttem volna, és körülbelül 1,5 méter távolságból néznék le. Úgy érzem, kettéhasadok, és lent látom magam. A testem alattam van, nem vagyok benne, hanem azon kívül – írta le egy érintett. - Az elmém látja a testemet, látom annak alakját. A felettem lévő részem… furcsának tűnik számomra, úgy néz ki, mint egy angyal, egy entitás. Látom a testet ott, de én olyan vagyok, mint a levegő.

Akár a belső fül problémája is lehet a hátterében

A kutatók korábban arra próbáltak rájönni, hogy mi okozza ezeket a testen kívüli élményeket. Néhányan úgy gondolták, hogy a probléma a belső fülben lehet. Más tanulmányok pedig azt találták, hogy az agy egy bizonyos részének stimulálása (a jobb oldali szögletes gyrusnak), váltja ki ezt az érzést. Ez a terület az agyban felelős azért, hogy összegezze a látott információkat és a végtagok helyzetéről érkező visszajelzéseket, így egy kép alakul ki a testünkről az elmében. Egy svájci kutatócsoport például elektródák segítségével stimulálta ezt a területet egy beteg agyműtéte során, ami testen kívüli élményt eredményezett. Egy későbbi esetben, 2007-ben, egy beteg, aki fülzúgást akart kezelni, szintén ilyen élményeket tapasztalt, amikor ugyanezt az agyi területet stimulálták.

A Personality and Individual Differences című szaklapban megjelent új vizsgálatban Dr. Marina Weiler és csapata arra a következtetésre jutott, hogy azok, akik testen kívüli élményt tapasztaltak, gyakrabban mutatnak mentális zavarokat, mint például depresszió vagy szorongás és hajlamosabbak disszociációs tünetekre is. Jelentős traumákat átélt személyeknél szintén nagyobb valószínűséggel jelentkeznek testen kívüli érzések. A kutatók hangsúlyozzák, hogy ezek a tapasztalatok lehetnek tudatalatti menekülési mechanizmusok, amelyek segítenek az egyénnek ideiglenesen elvonulni a szorongató valóságtól. További kutatások szükségesek annak megértéséhez, hogy ezek a tapasztalások hogyan hatnak az idegi és pszichológiai folyamatokra, és miként lehet őket jobb megértéssel és empátiával kezelni.

- Azt találtuk, hogy azok az egyének, akiknek volt testen kívüli élményük, általában rosszabb mentális egészségről számolnak be, mint azok, akiknek nem. Eredményeink azonban arra is utalnak, hogy a jelenség a múltbeli traumákra adott megküzdési mechanizmusként működhet, ahelyett, hogy mentális betegségek okaként szolgálna - mondta Dr. Weiler.

Összegezve

  • Ezek az élmények meditáció vagy extrém stressz esetén gyakrabban fordulnak elő.
  • A jelenség kapcsolatban állhat az agy jobb oldali szögletes gyrusának működésével.
  • Az érintettek ennél nagyobb valószínűséggel mutatnak mentális zavarokat vagy disszociációt.
  • A kutatók feltételezik, hogy ezek az élmények menekülési mechanizmusként szolgálhatnak.
Halálközeli élmények: ezt mesélik, akik "visszatértek"
Figyelmébe ajánljuk

Halálközeli élmények: ezt mesélik, akik "visszatértek"

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# Kutatás # testen kívüli élmény # tanulmány # érdekesség # szorongás # depresszió

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés