Ezeket látta már?

Ezekből a szerveinkből lehet biopsziával szövetmintát venni

Vizsgálat
2024. november 18. 18:24
biopszia honnan szövetminta diagnózis

A biopszia sok betegség esetén elengedhetetlen vizsgálat.

A biopszia szükségességét elsősorban a korábbi vizsgálatok határozzák meg. Milyen szervekből vehetnek mintát?

A biopszia során egy kisebb szövetmintát távolítanak el a testünkből, majd ezt a mintát laboratóriumban, mikroszkóp alatt elemzik, abnormális sejteket keresve. A biopsziát számos betegség gyanúja esetén alkalmazhatják, például akkor, ha egy sejtburjánzásról, tumorról meg akarják állapítani, hogy jó- vagy rosszindulatú-e. Emellett a biopszia többek között gyulladásos betegségek esetén is használható diagnosztikai eszköz, de az is előfordulhat, hogy egy már diagnosztizált és kezelt betegnél végeznek szövetvizsgálatot azért, hogy ellenőrizzék a kezelés hatékonyságát.

Mely szerveinkből vehetnek mintát?

Tulajdonképpen nincs is olyan szerv, amelyből ne lehetne a megfelelő módszerrel és hozzáértő szakemberrel szövetmintát venni. Természetesen vannak könnyebben és nehezebben elvégezhető beavatkozások, és olyan esetek is, melyeknél a biopsziát csak akkor végzik el, ha a korábbi vizsgálati módszerek nem adnak megfelelő, egyértelmű eredményt.

A biopsziát a leggyakrabban a daganatos betegségek gyanúja esetén végzik el, így azoknál a szerveknél végeznek sokszor mintavételt, melyet megtámadhat a daganat, illetve amelyekre a jó- és rosszindulatú tumorok egyaránt jellemzőek lehetnek (a biopsziával nyert szövetek elemzésével ugyanis meg lehet állapítani, hogy egy sejtburjánzás jó- vagy rosszindulatú). Így igen gyakori az emlő-, a tüdő-, a bőr-, a méhnyak-, a nyirokcsomó- és a csontvelő biopszia.

Egyéb krónikus betegségeknél is segítheti a diagnózist a biopszia, vagy éppen kizárhatóak bizonyos betegségek. A méh belső nyálkahártyájából vett szövetminta elemzésével például könnyebben megállapítható, hogy mi okozza az abnormális vérzést; a vesebiopszia a gyulladásos vesebetegségek diagnózisát segíti. A májból vett szövetmintát elemezve nemcsak azt lehet megállapítani, hogy megtámadta-e valamilyen fertőzés a májat, de azt is, hogy ennek vannak-e szövődményei. Lehetséges a here biopsziával történő vizsgálata is, például a meddőségi kivizsgálások részeként. A bélből vett minták elemzése szükséges a gyulladásos bélbetegségek, például a Crohn-betegség megállapításához.

Előfordulhat, hogy a biopszia "helye" nincs közvetlen összefüggésben a beteg panaszaival. Bizonyos krónikus, autoimmun betegségek, vagy az egész testet érintő panaszok esetén a biopsziát olyan területen végzik el (például a szájban), mely könnyen hozzáférhető, kisebb beavatkozást igényel és költséghatékonyabb.

A transzplantáltak esetében a biopszia segítségével állapíthatják meg, hogy a beültetett, "új" szervet sikeresen elfogadta-e a test, de azt is, hogy a transzplantációt szükségessé tevő betegség visszatért-e.

Testfolyadékok biopsziája

Meglepő módon, valamennyire a hagyományos vérvétel is biopsziának tekinthető, annak ellenére, hogy itt nem szövetből vett mintákat elemeznek. Bizonyos daganatos betegségeknél ugyanis a vérben keringő elemekből is meg lehet állapítani például azt, hogy genetikailag van-e hajlama az érintettnek a betegségre, sőt esetenként már arra is van lehetőség, hogy úgynevezett "keringő" daganatos sejteket fedezzenek fel a vérben. Ezek a sejtek az elsődleges tumorból válnak le, és bekerülnek a vér-, illetve a nyirokkeringésbe, és azon keresztül akár egyik szervtől a másikig vándorolhatnak, áttéteket, újabb daganatokat hozva létre.

A várandós hölgyeknél a vérvétel segítségével a magzatot is lehet vizsgálni, ugyanis az anyai vérben a magzattól származó DNS is szabadon kering. Ezeket a DNS-töredékeket már a várandósság hetedik hetétől egészen a szülésig megtalálhatják az anyai vérben. A magzati DNS elemzésével non-invazív módon lehet bizonyos genetikai betegségeket megállapítani, de a magzat neme is kideríthető ezen a módon, már jóval azelőtt, hogy az az ultrahangos felvételen látszódna. Emellett a magzati DNS-t apasági teszteknél is alkalmazhatják. Várandós nőknél a magzatvízből is vehetnek mintát.

Lehetőség van a gerincvelői folyadékból vett minta vizsgálatára is. Ezzel különböző idegrendszeri betegségek vagy fertőzések jelenlétét lehet kimutatni.

Összegezve

  • A biopszia elengedhetetlen vizsgálat sok betegség esetén.
  • Szinte minden szervből vehetnek mintát biopsziával.
  • A leggyakoribb indikáció a daganatos betegségek gyanúja.
  • A vérben keringő sejtek elemzése is biopsziának tekinthető.
  • Várandós nőknél a magzatvízből is vehetnek mintát.
Mire jó a biopszia? Ha egy ilyen vizsgálat után visszahívják, még nem feltétlen jelent rákot
Ez a cikk is érdekelheti

Mire jó a biopszia? Ha egy ilyen vizsgálat után visszahívják, még nem feltétlen jelent rákot

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# biopszia # daganatos betegség # vérvétel

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés