Ezeket látta már?

Érzelmek és morális döntések

Szépségápolás
2011. március 06. 07:46
Módosítva: 2016. április 07. 18:37

Érzelmeink diktálják morális döntéseinket? A legfrissebb kutatási eredmények szerint érzelmeink komoly hatással vannak erkölcsi érzékünkre.

A Toronto Scarborough Egyetem kutatói (Rimma Teper, Michael Inzlicht, Elizabeth Page-Gould) az egyén várható morális viselkedésformáit hasonlították össze a valódi morális viselkedéssel és megvizsgálták, miért különbözik olyan gyakran a kettő. A vizsgálatok szerint az olyan intenzív érzelmek, mint a félelem, a szeretet vagy a lelkiismeret furdalás nagyban befolyásolják viselkedésünket, de amikor eltervezzük, hogy egy adott szituációban hogyan fogunk viselkedni, nem tudjuk eléggé felmérni érzelmeink intenzitását és gyakran mást teszünk, mint amit előre elterveztünk.

noiarc-d00000C1D049b59f3789f

Forrás: Medipress


A mostani kutatásban három csapat önkéntes fiatal vett részt, akiknek egy 15 kérdésből álló matematika tesztet kellett megoldaniuk. Az első csoport tagjainak a kutatók elmondták, hogy a matematikai program szoftverhibás, így a space gomb nyomogatásával időnként megjelenik a helyes válasz a képernyőn. Az ebben a csoportban lévők 5 dollárt kaptak, ha 10-nél több kérdésre jól válaszoltak. A második csoportban lévőknek is elmondták, hogy a szoftver hibás, de a teszt megkezdése előtt megkérték őket, saccolják meg, körülbelül mennyit fognak csalni, ha fognak csalni egyáltalán. A harmadik csoportban lévőkkel nem közölték a programhibát, így ők egyszerűen csak kitöltötték a tesztet.

A legnagyobb feszültség kétség kívül az első csoport tagjaiban alakult ki, akik valódi dilemmával álltak szemben. Érzelmeik végül arra intették őket, hogy tegyék azt, amit helyesnek ítélnek, és ne csaljanak. A másik két csoport tagjai sokkal nyugodtabbak voltak, hiszen a második csoport tagjai előre eldöntötték, mit fognak tenni, a harmadik csoport tagjainak pedig dönteniük sem kellett.

Az érzelmek azonban gyakran konfliktusba kerülnek egymással, ez pedig hatással van döntéshozó képességünkre is. "Ha a tét nagyobb lett volna, akkor a várható jutalom miatt érzett izgatottság valószínűleg felülírta volna a csalás miatt érzett idegességet és félelmet. A jövőbeli kutatások során majd azt kívánjuk bemutatni, hogy miként változtathatják meg az érzelmek a morális viselkedést negatív irányban, vagyis hogy mi viszi rá az embereket arra, hogy kevésbé erkölcsösen viselkedjenek annál, mint amit előre elterveztek." - nyilatkozta Rimma Teper.

A kutatás részletes leírása a Psychological Science című szaklapban olvasható.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés