Ezeket látta már?

Nem mindegy, milyen pózban alszunk este! Az alvásszakértő szerint így járunk a legjobban

Alvás
2025. május 14. 23:50
alvási pozíció hatása egészség

Az alvási testhelyzet több annál, mint puszta szokás. Befolyásolhatja az emésztést, a gerinc állapotát, a légzést – és még az arcbőrt is.

Sokak számára magától értetődő, hogyan helyezkednek el esténként az ágyban, ami nem meglepő: mindenkinek megvan a maga kedvenc pozíciója az alváshoz. Van, aki háton pihen a legszívesebben, mások oldalt fordulva érzik magukat biztonságban, és akadnak olyanok is, akik hason fekve tudnak igazán ellazulni. Ám az alvási testhelyzet nem csupán kényelmi kérdés. Dr. Rachel Salas, a Johns Hopkins Medicine alvásszakértője szerint

az alvási pozíció hatással lehet a nyaki és háti fájdalmakra, az alvásminőségre, sőt, még a bőr állapotára is

Az, ahogyan álomba merül, sok mindent elárulhat a szervezetéről, s befolyásolhatja a mindenkori egészségi állapotát.

Háton alvás: a gerinc barátja – a gyomor és a légutak ellensége?

A háton fekvés az egyik legtermészetesebb testhelyzet, hiszen a gerinc így tud a legjobban megtámaszkodni. A test szimmetrikus elhelyezkedése kedvez a vérkeringésnek, és enyhítheti az ízületekre nehezedő nyomást. Dr. Salas azonban felhívja a figyelmet arra, hogy nyaki fájdalom esetén ez a pozíció nem mindig ideális, mert a fej és a nyak elhelyezkedése gyakran túl merev, így sokféle panaszt okozhat.

A háton alvás kedvezőtlen lehet azok számára is, akik horkolnak vagy alvási apnoéval küzdenek. Ilyenkor a nyelv könnyebben hátracsúszhat, ami elzárja a légutakat. A refluxra hajlamosak számára szintén nem ideális, mert az egyenes testhelyzet elősegítheti a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe.

Hason fekvés: a bőr és a nyak szempontjából problémás

Sokan hason alszanak, mert ebben a helyzetben kevésbé érzik a hát alsó szakaszát terhelő nyomást. Ugyanakkor ez a pozíció jelentős stresszt ró a nyaki gerincre: a fej oldalra fordítása hosszú távon izomfeszülést és nyaki fájdalmat eredményezhet.

Dr. Salas arra is felhívja a figyelmet, hogy hason vagy oldalfekvésben az arc hosszan érintkezik a párnával, ami tartós nyomást gyakorolhat a bőrre. Ez hosszú távon elősegítheti a ráncok kialakulását, és hajlamosíthat a pattanások megjelenésére is. Ha kényes az arcbőre esztétikai vagy bőrgyógyászati állapotára, ezt a tanácsot érdemes lehet megfogadnia.

Oldalt fekvés: balra vagy jobbra? Nem mindegy!

Az oldalt fekvés a legnépszerűbb alvási pozíciók közé tartozik – és nem véletlenül. Segíthet a gerinc tehermentesítésében, javíthatja a légzést, illetve kismamák számára is ajánlott, különösen a bal oldalon fekvés.

De van különbség a két oldal között:

  • Jobb oldal: növelheti a reflux kockázatát, mert a gyomor ebben a pozícióban a nyelőcső fölé kerül.
  • Bal oldal: kedvez az emésztésnek, és enyhítheti a szívre nehezedő nyomást. Dr. Salas szerint ez a testhelyzet különösen jótékony hatású lehet bizonyos szívproblémák vagy terhesség esetén.

Ne feledje azonban, hogy a megfelelő párna elengedhetetlen: a nyakat és a vállat jól alátámasztó párna segíthet megelőzni a reggeli merevséget, fejfájást vagy izomfájdalmat.

Tökéletes alvási pozíció nincs – de mindent lehet optimalizálni

Az alvási pozíció akkor igazán jó, ha Ön kényelmesen alszik, és reggel kipihenten ébred

– emeli ki Dr. Salas. A legtöbb ember az éjszaka folyamán több pozíciót is felvesz, amit a test természetesen irányít a kényelem és a vérkeringés alapján.

A szakértő hangsúlyozza, hogy az alvási környezet legalább annyira fontos, mint a testhelyzet. Érdemes időnként lecserélni a matracot, ergonomikus párnát választani, és biztosítani, hogy a hálószoba sötét, csendes, és digitális eszközöktől mentes legyen. Ezek mind hozzájárulnak a nyugodt és regeneráló alváshoz.

Szeret az oldalán aludni? Nem mindenkinek javasolt!
Kapcsolódó cikk

Szeret az oldalán aludni? Nem mindenkinek javasolt!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# alvás # alvási póz # alvásminőség # álom # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés