Ezeket látta már?

Kontaktlencse nyáron: így óvja a szemét a hőségben, vízparton és nyaraláskor

Betegségek
2025. július 13. 14:34
szembetegségek kontaktlencse viselése nyáron

Kontaktlencsét visel nyáron? Tudja meg, mire kell figyelni a strandolás, utazás és forróság idején, hogy elkerülje a szemszárazságot és fertőzéseket.

A kontaktlencse nyáron nemcsak praktikus, hanem kényelmes választás is lehet – de a forróság, az UV-sugárzás, a por, a klóros víz és a fertőzésveszély fokozott kockázatot jelentenek.

Kontaktlencse és strand: veszélyes párosítás

Bár elsőre nem tűnik problémásnak, a strandolás kontaktlencsében komoly egészségügyi kockázatokat rejt. A természetes vizekben – tavakban, tengerekben, folyókban – és még a klóros medencevízben is olyan mikroorganizmusok fordulhatnak elő, mint az Acanthamoeba, amely kontaktlencsével viselve sokkal könnyebben okozhat szaruhártya-gyulladást. Ez a fertőzés akár maradandó látáskárosodással is járhat. Éppen ezért az Amerikai Optometriai Szövetség határozottan javasolja, hogy ne viseljen kontaktlencsét fürdés közben.

Soha ne tisztítsa csapvízzel vagy nyállal a lencsét

Akár hosszabb nyaralásra indul, akár egy hétvégi kirándulásra, fontos tudni, hogy a csapvíz – még a palackos ásványvíz is – potenciális veszélyforrás lehet a kontaktlencse számára. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint semmilyen körülmények között nem ajánlott csapvízzel öblíteni vagy tárolni a lencsét, mivel az szennyezett lehet mikroszkopikus kórokozókkal. Még ha tisztának is tűnik a víz, nem steril – és ez kontaktlencsével viselve elég egy fertőzés kialakulásához. Ezért a lencse tisztításához mindig steril, multifunkciós kontaktlencse-folyadékot használjon, és vigyen magával elegendő mennyiséget az utazás idejére. Ne hagyatkozzon a külföldi boltok kínálatára – egy ismeretlen oldószer vagy márka használata szintén rizikós lehet.

3. UV-védelem: a kontaktlencse nem elég

A nyári napsütés nemcsak a bőrnek árthat, hanem a szemnek is. Sokan nem tudják, hogy a kontaktlencse – még akkor is, ha UV-szűrős – csak részben védi a szemet. A szem körüli érzékeny bőrfelület, a szemhéjak, sőt, maga a retina is károsodhat a túlzott UV-sugárzástól. Ezért a kontaktlencse viselése mellett javasolt egy jó minőségű, UV400-as jelölésű napszemüveget is hordani, amely teljes körű védelmet nyújt az UVA és UVB sugarakkal szemben. Fontos emellett a szem hidratálása is: a nagy meleg, a száraz levegő és a napfény mind fokozhatják a kontaktlencse kiszáradását, ami irritációt, égő érzést okozhat. Egy konzerválómentes műkönny jelentős enyhülést hozhat, ha úgy érzi, hogy „fárad a szeme” a melegben.

Szemszárazság repülőn és légkondiban: így előzze meg

A nyaralások gyakran hosszú repülőutakkal vagy klímás buszos, autós utazásokkal járnak, ezek pedig ideális körülményeket teremtenek a szemszárazsághoz – különösen kontaktlencse viselése mellett. A repülőgépek kabinlevegője alacsony páratartalmú, ami gyorsan kiszáríthatja a lencsét és a szemet is. Ha hosszabb útra készül, érdemes lehet szemüveget választani a repülés idejére, vagy legalábbis napi kontaktlencsét használni, amit az utazás végén azonnal eltávolíthat. A rendszeres műkönnyhasználat ilyenkor kulcsfontosságú, hiszen segít fenntartani a megfelelő nedvességtartalmat, és csökkenti a szúró, égető érzést.

Tiszta kéz, tiszta lencse – nyáron még fontosabb

A kontaktlencse viselés egyik alapszabálya a tiszta kéz – de ez a nyári körülmények között különösen fontos. A naptej, a homok, az izzadság, a meleg víz vagy akár a strandbüfé után használt kézfertőtlenítő mind olyan szennyeződés lehet, ami a szemébe kerülve gyulladást vagy irritációt okozhat. Mielőtt kontaktlencséhez nyúlna, mindig alaposan mosson kezet szappannal, majd teljesen szárazra törölje meg – lehetőleg tiszta, textil törölközővel. A félig nedves ujjakon könnyebben megtapadnak a baktériumok. Ne feledkezzen meg a kontaktlencsetok tisztán tartásáról sem: nyáron, meleg időben gyorsabban szaporodnak benne a kórokozók, ezért érdemes 2–3 havonta újat használni, és minden töltés után steril folyadékkal kiöblíteni, majd nyitva hagyva megszárítani.

Kontaktlencsében aludni?

A nyári programok gyakran hosszúra nyúlnak, a fesztiválokon vagy bulik után pedig könnyen előfordul, hogy az ember fáradtan elfelejti kivenni a lencséjét. Pedig a lencsében alvás jelentősen megnöveli a szemfertőzés kockázatát. Az oxigénellátás romlik, a baktériumok szaporodhatnak, és akár reggelre begyulladhat a szem. Érdemes tehát mindig készülni: tartson magánál lencsetartót, tükörrel kombinált kis utazó készletet, és ha sminkel is, fokozottan ügyeljen arra, hogy a festék ne kerüljön a kontaktlencsére. A vízálló szempillaspirál vagy szemceruza ugyanis könnyen irritációt okozhat, ha a szembe kerül.

Összegezve

  • A kontaktlencse viselése nyáron kényelmes, de körültekintést igényel.
  • Strandoláskor vagy fürdőzéskor nem ajánlott a kontaktlencse használata fertőzésveszély miatt.
  • A lencsék tisztításához kizárólag dedikált steril folyadék használata javasolt.
  • Napsütés vagy száraz környezet esetén napszemüveg és műkönny alkalmazása ajánlott.
  • Hosszabb utazás során érdemes inkább szemüveget választani a szem kiszáradásának elkerülésére.
Nyáron megnő a kontaktlencse miatti fertőzés kockázata - így védheti meg szemét
Figyelmébe ajánljuk

Nyáron megnő a kontaktlencse miatti fertőzés kockázata - így védheti meg szemét

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szembetegség # szem fertőzés # szemszárazság # kontaktlencse # nyár # nyaralás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés