Kiégés: mit tehetünk, ha elvesztettük a motivációnkat?
A fejlett világ munkavállalóinak közel fele tapasztalja legalább egyszer élete során a kiégés érzését.
Egy nemzetközi kutatás szerint 11 000 irodai és frontvonalban dolgozó válaszadó fele számolt be arról, hogy már megtapasztalta a kiégés tüneteit – motiválatlanság, alvászavar, szorongás, pánik, valamint tartós kimerültség formájában.
A kiégés depresszióhoz vezethet
Dr. Schwanner Gábor, pszichoterapeuta szerint a kiégés elsősorban a középvezetőket és a vállalkozókat érinti valamilyen formában. Mit jelent ez a gyakorlatban? „A kiégés mértéke skálázható: az enyhe formákat még lehet ellensúlyozni néhány pihentető programmal, de súlyos esetben akár hetekig tartó álmatlansággal, munkaképtelenséggel és depresszióval is járhat” – mondja a szakember Hámori Barbara Az én kék zónám című podcastjében.
A kiégés alattomosan kúszik be a mindennapokba – eleinte csak azt vesszük észre, hogy nehezebben kelünk fel, nincs kedvünk semmihez, vagy esténként nem jön álom a szemünkre. Később már a hétköznapi feladatok is nehezen mennek, fokozódik a szorongás, motivációhiány, végül teljesen kimerülünk – testileg és lelkileg egyaránt.
A kiégésre viszont nincsen gyógyszer. Ez olyan állapot, amiből csak tudatos életmódváltással lehet kimászni, és súlyosabb esetben ez akár fél évet is igénybe vehet.
– figyelmeztet a szakember.
Kiégés és elmagányosodás
Ráadásul a kiégés nemcsak az irodák zárt világában van jelen – egyre gyakoribb a kismamák körében is. Őket az elmagányosodás, a folyamatos készenlét, az alváshiány és a tehetetlenségérzés is fenyegeti. A pszichés nyomás és a mindennapi megfelelési kényszer kombinációja gyakran vezet mentális kimerüléshez.
A szakember szerint a legfontosabb a megelőzés, valamint a tudatos pihenés. „Az nem feltétlenül elég, ha hétvégén próbálunk regenerálódni vagy évente pár nap szabadságot veszünk ki. A feltöltődéshez idő kell. Ezért lenne ideális, ha egyben vennénk ki akár több hetet is” – mondja.
A megoldás a mindennapi örömforrások újrafelfedezésében rejlik: legyen az egy séta a szabadban, egy mozi, egy jó beszélgetés, vagy csak egy nyugodt, átaludt éjszaka. A pihenés mellett segíthet egy szeretetteljes, támogató kapcsolat is, hiszen ez is felölthet minket. Ezért, ahogy Dr. Schwanner Gábor is említi: „érdemes életben tartani a szeretetet és az intimitást, és például 20 év együttlét után is randira vinni párunkat.”
11 mindennapi rossz szokás, ami észrevétlenül teheti tönkre az egészségét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!