Ezeket látta már?

Miért fáj a gyomrom étkezés után? Ezek a problémák okozhatják

Fáj a gyomra étkezés után? Ezek a problémák okozhatják

Az étkezés utáni gyomorfájdalom gyakori panasz, mely olykor mindenkivel megesik. Komolyabb problémára akkor utal, ha ez rendszeressé válik. Hogy mi minden okozhatja?

Étkezés utáni gyomorfájdalmat sok minden kiválthat: túl sok étel fogyasztása, ételintoleranciák-és allergiák, epekövek, gyulladások. Amennyiben csak időnként jelentkezik a tünet, úgy nincs ok aggodalomra, ám ha gyakran fáj a gyomra, érdemes orvoshoz fordulni, mivel a probléma több, kezelést igénylő betegség tünete is lehet. Összeszedtük milyen problémák okozhatják a panaszt.

Túl sokat vagy túl gyorsan eszik

Egy átlagos gyomorba csupán kb. 1 vagy 2 csésze étel fér el. Amennyiben ezt túllépjük, a gyomornak némileg meg kell növekednie ahhoz, hogy helyet tudjon adni a többlet-tápláléknak - ez pedig kellemetlen érzést, feszülést vagy fájdalmat okozhat. Hasonló panaszt válthat ki a túl gyors evés is, mivel ekkor levegőt is nyelünk a falatokkal, ami puffadást és gázképződést generálhat.

A legjobban úgy lehet lelassítani az evést, hogy a falatok közt leteszi a villáját.

Emésztési zavar

A has felső, középső részén jelentkező fájdalmat, égő érzést epigasztrikus fájdalomnak (gyomorszáj fájdalom) is nevezik, melyet gyakran emésztési zavar okoz. Ilyenkor a táplálék nem bomlik le megfelelően összetevőire. Már az étkezés elején felléphet jóllakottság érzés, puffadás, illetve hányinger. Általában túl sok kávé vagy alkohol fogyasztása esetén fordul elő, illetve akkor, ha túl fűszeres ételeket eszünk, vagy olyanokat, melyek sok savat tartalmaznak (például narancs paradicsom). Az emésztési zavar krónikussá is válhat. Előfordulhat, hogy nem található mögötte konkrét ok - bár ekkor is megállapítható, hogy az emésztőrendszer nem működik megfelelően.

Ételintolerancia-és allergia

Sokan összekeverik a kettőt, melynek fő oka az, hogy tüneteik igen hasonlóak. Az ételintolerancia oka valamilyen bélműködési probléma, így az illető nem tudja megfelelően megemészteni az adott ételt. (Például a laktózintoleranciát a laktáz enzim hiánya okozza). Ilyenkor a tünetek gyakran bizonyos mennyiség elfogyasztása után jelentkeznek.

Az ételallergiában szenvedőknek teljes mértékben kerülniük kell bizonyos ételeket vagy összetevőket, ezekre ugyanis rendellenes immunválaszt váltanak ki, mely olykor életveszélyes is lehet (például földimogyoró allergia).

Mind az intolerancia mind az allergia gyomorgörcsöt, emésztési panaszokat, puffadást, hányást és hasmenést okozhat.

GERD

A GERD (Gastroesophageal reflux) olyan állapot amikor a gyomorsav a gyomorból visszaáramlik a nyelőcsőbe, mely egy idő után károsíthatja is azt. A reflux leggyakoribb tünete az égő fájdalom vagy kellemetlen érzés, amely a gyomorból ered, ám kiterjedhet a hasra, mellkasra, de akár a torokban is érezhető. Amikor a gyomorsav a nyelőcsőbe kerül, az keserű ízt eredményez a torokban és szájban. A probléma általában étkezés után jelentkezik, amelyet ront az előre hajlás és a fekvés.

IBS

Az irritábilis bél szindróma - vagy röviden IBS - az emésztőrendszer zavara, melynek során tartós hasi fájdalom érezhető. A panaszok hátterében a bél fokozott érzékenysége és megváltozott működése áll, viszont szervi, laboratóriumi eltérés nem figyelhető meg. Tünetei közt szerepelhet hasmenés (de székrekedés is), puffadás, görcsök, teltségérzet, de akár éles fájdalom is. A panasz főleg a has felső, középső és alsó részén jelentkezik. A benne szenvedő gyakran tapasztalhatja azt, hogy evés után nem sokkal gyomorfájdalom és székletürítési inger jelentkezik (ekkor gyakran hasmenés tapasztalható).

Epekő

Az epekövek kicsi, kemény, kristályszerű képletek, melyek az epehólyagban vagy az epeutakban képződnek. Akkor fordulhatnak elő, ha túl sok koleszterin van az epében, de az epehólyag rendellenes működése, illetve egyéb okok is állhatnak a háttérben. A probléma gyakran evés után okoz fájdalmat, különösen akkor, ha az elfogyasztott étel zsíros volt (ilyenkor a máj epetermelése fokozódik) A fájdalom főleg a has közepén vagy jobb oldalán jelentkezik, illetve a szegycsont mögött. Az epekövesség tünetei közé tartozhat még a hányinger és a hányás is. Epegörcs esetén a fájdalom jelentősebb: akkor a felhasi, jobb bordaív alatti fájdalom a hátba és a jobb vállba is sugározhat.

Hasnyálmirigy gyulladás

A hasnyálmirigy gyulladás jellemzően étkezés utáni fájdalmat okoz, mely gyakran a has felső részében kezdődik és a hát felé terjed. Hőemelkedés, láz, hányinger és hányás is kíséri az esetek többségében. Érdekesség, hogy a panasz előrehajlás során csökken. Akut, illetve krónikus formája is van, attól függően, hogy az állapot hirtelen vagy lassan lép fel. Krónikus esetben kár évekig is jelen lehet. Ez utóbbi esetben a panaszok inkább enyhék.

Mit lehet tenni, ha étkezés után gyomorfájdalmat tapasztal?

Amennyiben a panaszok többször előfordulnak, illetve úgy veszi észre, hogy bizonyos ételek, összetevők váltják ki, úgy érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön a probléma oka és így kezelhető legyen az állapot. Előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelés indokolt, ám az is elég lehet, hogy az illető kerüli az adott étel, illetve összetevő fogyasztását.

Ha csak ritkán jelentkezik a panasz, úgy elegendő lehet az étkezési kultúra megváltoztatása ,például lassabb evés, illetve kevesebb adagok fogyasztása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rendszeres hasfájás és gyomorfájdalom: nem mindegy hol, és hogyan fáj

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához