Ezeket látta már?

Magas a vérnyomása? Ezekkel a hétköznapi szokásokkal árthat magának

Betegségek
2024. május 29. 07:49
magas vérnyomás káros szokások miatt

Ha magas a vérnyomása, nem mindegy, hogyan éli az életét - egészen apró változtatások is segíthetnek egészségesebbé válni.

A magas vérnyomás kialakulásának számos összetevője ismert, a genetikai örökségtől az egészségi állapotig. Ám nem minden tényező független tőlünk: káros szenvedélyeink is hatással vannak - mások mellett - a vérnyomásunkra. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat specialistája azt összegezte, hogyan hathatnak mindezek a vérnyomásra.

Ezek a káros szenvedélyek vezethetnek magas vérnyomáshoz

A magasvérnyomás betegség diagnózisával szembesülve sokan csak megvonják a vállukat: mit lehet tenni, már az apámnak is magas volt a vérnyomása… és bizonyos szempontból van igazságuk. A magas vérnyomás ugyanis részben genetikai alapú, azonban meglévő betegségek és az életmódunk is befolyásolja az értékeket. Különösen igaz ez a káros szenvedélyeinkre, rossz szokásainkra, amelyek egytől egyig a magas vérnyomás rizikófaktorai. Érdemes tehát sorra venni ezeket az életmódbeli tényezőket.

Egészségtelen, kiegyensúlyozatlan táplálkozás

A sóban gazdag és a káliumban szegény táplálkozás alapvető rizikófaktora a magas vérnyomásnak. A só azonban megtévesztő lehet: az utánsózás hiánya még nem jelent azt, hogy kizárható a túl sok só bevitele. Ugyanis a bevitt nagy része a feldolgozott élelmiszerekből – felvágottakból, szalámikból, chipsekből, rágcsálnivalókból – származik – ezekkel óvatosan kell bánni. Az alacsony káliumbevitel pedig szintén táplálkozással orvosolható: magas káliumtartalmú például a banán, a krumpli, a babfélék és a joghurt.

"Akinek már kialakult magasvérnyomás betegsége van, mindenképpen jól teszi, ha konzultál egy dietetikussal is, ugyanis a jól felépített étrend nagyon sokat segíthet az értékek normalizálásában" – hangsúlyozza a szakorvos.

Életmód miatti elhízás

A túlsúly és az elhízás (utóbbi nagyobb súlyfelesleget jelent) mindenképpen keményebb munkára készteti a szívet, hogy eljuttassa a tápanyagban gazdag vért a testbe. Idővel ez egyre nagyobb terhelésnek teszi ki a szívünknek.

Ráadásul az elhízás igen gyakran együtt jár a magas koleszterin- és triglycerid-szinttel, miközben az úgynevezett „jó koleszterinből” kevesebb található a vérben. Sőt, az elhízás nem csak magas vérnyomáshoz vezethet, de cukorbetegséghez és szívbetegségekhez is – így mindenképpen a fölös kilók leadására kell törekednünk. Ebben a szándékban is nagy segítség lehet a dietetikus által összeállított, személyre szabott étrend.

Mozgásszegény életmód

Tekintve, hogy a rendszeres mozgás segít a szívnek és az ereknek erősnek, rugalmasnak és egészségesnek maradni, önmagában is van egyfajta vérnyomáscsökkentő hatása. Korábban elsősorban a tartós, egyenletes, mérsékelt-közepes intenzitású fizikai terhelésen alapuló programokat, az ún. kardió edzést ajánlották a magas vérnyomás és más szív-érrendszeri betegségek kezelésében, megelőzésében.

Mára azonban az izomfejlesztés is fontossá vált, amelynek révén a sokszor gyenge izomzat képessé válik a feladatok teljesítésére, ráadásul ezáltal még inkább növelhető a cukor- és zsíranyagcsere aktivitása is. A hatékony, személyre szabott aktivitás kialakításában nagy segítség a mozgásterapeuta.

Túl sok alkohol fogyasztása

Az alkohollal kapcsolatban tudni kell, hogy egy alkalommal elfogyasztott háromnál több pohár alkohol egészen biztosan emeli a vérnyomást, és ha rendszeresen fogyasztunk alkoholt, akkor hosszú távú emelkedéssel is számolhatunk. Amennyiben a betegnél nincs jelen májbetegség, 1-1 pohár bor, sör elfogyasztása nem ellenjavallt, de túlsúly esetén az alkoholt számításba kell venni a bevitt kalória számításnál, és a tömény italok kerülendők.

Dohányzás

Egyértelmű bizonyítékok támasztják alá a dohányzás egészségromboló hatásait. A dohánytermékek többek között károsítják a szívet és az ereket, a tüdőt, ismert, hogy fokozzák a daganatok kialakulását, ezen kívül módosítják a beteg által szedett egyéb gyógyszerek hatását. A nikotin direkt érösszehúzó anyag, emiatt emeli a vérnyomást, a szénmonoxid belégzése pedig csökkenti azon oxigén mennyiségét, amit a vér szállítani tud.

A káros szenvedélyeink változtatásán túl néha gyógyszer is szükséges

- Tagadhatatlan, hogy az életmódunk változtatásával, káros szenvedélyeink elhagyásával sokat tehetünk a magas vérnyomás ellen. Ugyanakkor vannak olyan állapotok, amelyeken nincs módunk változtatni. Ilyen például a családban halmozódó magasvérnyomás betegség és az idősebb életkor. Ám például a hipertónia kialakulásának komoly rizikófaktorát jelentő cukorbetegség és az enyhe emelkedett vérnyomás ellen is sokat lehet tenni – elsősorban életmóddal, másodsorban, szükség esetén gyógyszeres kezeléssel – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat specialistája.

"A lényeg, hogy komolyan kell venni a magasvérnyomás betegséget a lehetséges súlyos szövődmények elkerülése miatt, a kezelésben pedig a kardiológus mellett érdemes az életmód orvos segítségét is kérni. A saját befektetett munka és a kitartás azonban a siker legfontosabb zálogai."

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Erre figyeljen, mielőtt vérnyomásmérőt vásárol!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# magas vérnyomás # koleszterin # túlsúly # dohányzás # szívbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés