Ezeket látta már?

Robin Williams: Parkinson-kórral kezelték, de nem az volt a baja - megszólalt az özvegy

Betegségek
2022. július 02. 10:27
Robin Williams, Parkinson-kór, demencia, Lewy-testes demencia

Lewy-testes demenciában szenvedett, de csak az öngyilkosságát követő boncolás során derült fény rá.

Robin Williams utolsó hónapjaiban Parkinson-kór diagnózisával élete életét. Özvegye, Schneider Williams most úgy fogalmaz, akkor még nem tudták, hogy ez csak a jéghegy csúcsa volt, írja a CNN.

A téves diagnózisra még 2014 májusában került sor

A színész súlyos memória-, mozgás-, személyiség-, gondolkodás-, alvás- és hangulati változásokat tapasztalt. A világsztár több vizsgálaton is átesett, hogy megállapítsák a problémáját, amelyek többsége negatív volt.

"Egyik orvos sem tudta, hogy az egész mögött ez a betegség áll. Amikor ez kiderült, az lényegében olyan volt, mintha megtudtam volna a férjem gyilkosának nevét" - mondta Schneider Williams a CNN-nek adott interjújában.

A Lewy-testes demencia és a Parkinson-kóros demencia az a két típus, amelyek az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb demenciaformát jelentik.

Mivel a Lewy-testes demencia kezdetben az Alzheimer- vagy a Parkinson-kórhoz hasonló tünetekkel jelentkezik, gyakran tévesen diagnosztizálják. A Lewy-testes fehérjéket nem lehet úgy vizsgálni, mint az Alzheimer-kór fehérjéit, ezért a betegséget gyakran a halál után diagnosztizálják boncolás segítségével.

A betegség az alfa-szinuklein nevű fehérje felhalmozódásával jár, amely jellemzően az agyban, valamint kis mennyiségben a szívben, az izomban és más szövetekben van jelen. Az alfa-szinuklein segíthet a neurotranszmitterek szabályozásában. Amikor azonban ez a fehérje felhalmozódik és tömegeket – úgynevezett Lewy-testeket – képez az agyban, a hatás pusztító.

A demencia krónikus idegrendszeri betegség

A demecia során visszafordíthatatlan elváltozások jönnek létre az agyban, ami szellemi hanyatláshoz vezet.

A tünetegyüttes részét képezi a memóriazavar, valamint a gondolkodás, a figyelem és a végrehajtó működések zavara. E tünetek zavart okoznak a beteg mindennapi életében, társas és munkahelyi működésében.

Kezdetben a beteg minden segítség nélkül képes ellátni mindennapos tevékenységeit és a munkáját, csak enyhe memóriazavar és a bonyolultabb problémák kezelésének nehézsége észlelhető. Ez az állapot az ún. enyhe kognitív zavar, amely nem meríti ki a demencia kritériumait.

Az ezt követő stádiumok jellemzői

  •  Enyhe demencia: egy-egy területen nyilvánvaló, de enyhe károsodás észlelhető, amely korlátozza a mindennapi tevékenységet és a munkavégzést. A beteg nem igényel folyamatos felügyeletet, jól ismert környezetében egyedül is boldogul.
  • Középsúlyos demencia: a beteg folyamatos felügyeletet, több tevékenységében fizikai segítséget is igényel.
  • Súlyos demencia: a beteg mindennapi működésében, a személyi higiénia ellátásában is fizikai segítséget igényel. A betegség utolsó szakaszában az alapvető mozgásos működések (járás, nyelés) is károsodnak.

A demenciának számos formája létezik, amelyek az ideggyógyászati tünetek és a kiváltó ok szerint is csoportosíthatók. A betegség elsősorban a 65 év feletti korosztályt érinti, ugyanakkor fiatalabb korban is kialakulhat.

Gondolkodási zavar, memóriaromlás? Ilyen tüneteknél forduljon orvoshoz - videó

A demencia főbb tünetei

Sok ember tapasztal olykor feledékenységet, ami azonban nem azonos a demenciát jellemző memóriazavarral. A „nem találom a kulcsom”, „nem emlékszem, bezártam-e az ajtót” típusú pillanatnyi figyelemzavar fáradtság vagy valamilyen hangulatzavar következménye.

A demencia okozta memóriazavarhoz a gondolkodással kapcsolatos (kognitív) tünetek és nem kognitív, pszichés tünetek is társulnak. Kognitív tünet a beszéd, a cselekvés, a felismerés vagy a végrehajtási funkciók zavara, amely befolyást gyakorol a beteg mindennapi önellátására.

A betegség lefolyása során jelentkező pszichés tünet lehet

  • valamely affektív zavar (depressziószorongás),
  • apátia (társas és érzelmi visszahúzódás), 
  • pszichózis
  • hallucináció,
  • agresszivitás,
  • az agitáció és a hiperaktivitás (elkóborlás, helytelen tárgyhasználat).

A demencia általában lassan alakul ki, és a tünetek az idő előrehaladásával fokozódnak. A beteg egyre gyakrabban feledkezik meg szokásos napi tennivalóiról, nem képes új dolgokat megjegyezni. Túlságosan sok időt igényel számára a mindennapos tevékenységek elvégzése, idővel képtelen végrehajtani még az alapvető tevékenységeket (pl. öltözködés, mosakodás) is. A betegség előrehaladtával személyiség- és hangulatváltozások következnek be (izgatottság, sírás, szorongás váltja egymást). Beszűkül a koncentrációkészség, leépülnek az intellektuális (értelmi, észbeli) készségek.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha hozzátartozóján a demencia jeleit észleli, feltétlenül forduljon a háziorvoshoz, és segítségével keresse fel a lakóhelyéhez legközelebb található demenciacentrumot. A betegség kórismézését követően rendszeresen egyeztessen ideggyógyásszal arról, hogy a hanyatlási folyamat során milyen tüneti segítség adható a beteg számára.

A demencia kialakulásának főbb okai

Szinte minden központi idegrendszert károsító betegség okozhat demenciát. Az elsődlegesen idegrendszeri károsodással járó demenciák (primer degeneratív demencia, neurodegeneratív betegség) teszik ki az összes demencia legnagyobb hányadát. A demenciák második leggyakrabban előforduló csoportja az érrendszer megbetegedésével összefüggő, ún. vaszkuláris demenciák összessége, amely a demenciák 15 százalékát teszi ki.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: CNN/EgészségKalauz
# Robin Williams # Parkinson-kór # demencia # Lewy-testes demencia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés