Ezeket látta már?

Mit tegyünk, ha a fejfájást a magas vérnyomás okozza? Ezek az orvos tanácsai

Tünet
2025. április 11. 21:34
fejfájás reggel magas vérnyomás oka jele

Amikor a vérnyomás hirtelen megemelkedik, akkor fejfájást okozhat. Van, amikor rögtön mentőt kell hívni!

Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a vérnyomás és a fejfájás kapcsolatát elemezte.

A magas vérnyomásos krízis okozhat a fejfájás

Kutatások igazolják, hogy a magas vérnyomás csak ritkán okoz fejfájást, kivéve az ún. hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ebben az esetben nem a vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés következik be. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki.

Vagyis ha a vérnyomás kiugrik és orrvérzés, rossz közérzet, fejfájás kíséri, várjunk öt percet és ismételjük meg a mérést. Amennyiben nem csökken, és a panaszok is fennállnak, hívjunk mentőt.

Ha azonban nem köthető ilyen krízishez, a fejfájás kivizsgálásánál több szakorvos vizsgálatára is szükség lehet, hiszen a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől, a fogászati-, és vércukor problémákon, a pajzsmirigy betegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig.

Időjárási frontok is hatással vannak ránk

Az idősebbek és az erre érzékenyek megérezhetik magukon az időjárás változásait, bár az egyre szélsőségesebben megjelenő frontok a fiatalabbakat is megviselhetik. A hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szélerősség változásai az érzékenyeknél gyengeségérzést, szédülést, koncentrációs zavarokat és sokaknál fejfájást okozhatnak. Ennek oka, hogy a test próbál alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és ehhez hangolja a hormon- és immunrendszert, és természetesen a vérnyomást is.

Mi történik hidegfront esetén? A vérerek összeszűkülnek, ami vérnyomás emelkedést eredményezhet, mivel a szívnek ekkor keményebben kell dolgoznia, hogy a beszűkült ereken a vér áramolhasson. Statisztikák szerint ezért hidegben akár 40%-kal is megnőhet a szív-és érrendszeri panaszok miatti halálozások száma.

Milyen következményei lehetnek a melegfrontnak?

A fentiek ellentétje játszódik le, vagyis ekkor az erek kitágulnak, aminek hatására a vérnyomás értéke csökken. Ilyenkor jelentkezhet gyakrabban fejfájás, migrén is, de nem közvetlenül a vérnyomás változása miatt, hanem a szervezetet érintő változások összességének eredményeként.

A magas vérnyomást tünet nélkül is kezelni kell

- Bár a magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, mint akár a fejfájás, a rossz közérzet, a gyengeség, a szédülés, a kimelegedés, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Ha a családban már előfordult a magas vérnyomás, tünetmentesség esetén is fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető - ismerteti dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.

A vizsgálat természetesen nem csak a nyugalmi vérnyomásmérést jelenti, szükség lehet a 24-168 órás vérnyomás monitorozásra, nagylabor vizsgálatra, EKG-re, esetleg arteriográfiára is. A magas vérnyomás – akár tünetek híján is - feltétlenül kezelendő, a komoly szövődmények elkerülése végett. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők.

Miért fáj a fejem?

A fejfájásnak számos lehetséges oka lehet, beleértve a stresszt, az alváshiányt, a dehidratációt, a szemfáradtságot, a migrént, a magas vérnyomást, a sinusitiszt, vagy akár a gyógyszerek mellékhatásait, vagy akár komolyabb betegségek is. Fontos a további tüneteket is figyelembe venni, mint például hányinger, látászavar, az esetleges egyéb krónikus betegségek jelenléte, vagy a fájdalom jellege (lüktető, szorító, egyoldali).

Ha a fejfájás tartós és az eddigi kezelések nem hoztak enyhülést, fontos további kivizsgálás céljából konzultálni egy szakorvossal. Ha a fejfájás erős, hirtelen kezdődik, vagy tartós, akkor érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és kezelés érdekében. Ajánlott egy neurológus szakorvos felkeresése: részletes neurológiai kivizsgálással és esetlegesen további vizsgálatok elvégzésével megállapítható a fejfájás pontos oka, és ennek megfelelően megtervezhető a megfelelő kezelés.

Összegezve

  • A magas vérnyomás okozhat fejfájást, különösen hipertenzív krízis esetén.
  • Az időjárási változások is okozhatnak fejfájást és egyéb tüneteket.
  • Az érzékenyeknél hidegfront esetén a vérnyomás emelkedhet, míg melegfront esetén csökkenhet.
  • A magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, de fontos figyelni a jeleket.
  • Fontos az átfogó kardiológiai vizsgálat a magas vérnyomás kezeléséhez.
Diagnosztizálatlan magas vérnyomás: ezek a tünetek árulkodnak arról, ha gond van
Kapcsolódó cikk

Diagnosztizálatlan magas vérnyomás: ezek a tünetek árulkodnak arról, ha gond van

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# magas vérnyomás # fejfájás # vérnyomás # migrén

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés