Ezeket látta már?

Ez az oka, hogy egyre gyakoribb a vashiány a testépítők körében

Betegségek
2021. szeptember 07. 23:00
vashiány, tünetei, testépítők, sport, vérszegénység

Helytelen táplálkozás + mértéktelen edzés = vashiányos vérszegénység. Kevesen ismerik a képletet - Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt a problémáról.

A rendszeres sportolásnak jelentős szerepe van az egészség megőrzésében, de vannak, akik olykor túlzásokba esnek, így különböző betegségek alakulhatnak ki náluk. Az egyik leggyakoribb állapot, amit a mértéktelen edzés és a nem megfelelő táplálkozás okoz, az a vashiányos vérszegénység. A problémáról Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

A vérszegénység kellemetlen tünetei

A vérszegénység az az állapot, amikor a vérben lévő vörös vértestek oxigént szállító molekulái mennyiségi, vagy minőségi eltérés miatt nem képesek kielégíteni a szövetek oxigén igényét. Ez légszomjat, fejfájást, hidegérzékenységet, alvászavart, fáradságot, emelkedett pulzusszámot és bőrsápadságot is okozhat.

Vashiányos vérszegénység- mindig tünet, nem önálló betegség - olvasson tovább!

A vérszegénységet gyakran vashiány okozza. A vas egy olyan anyag, ami a hemoglobin előállításához szükséges, mely pedig az oxigénszállításért felelős a vörösvértestekben – de a színüket is adja. - Ha a szervezetben nincs elegendő mennyiségben belőle, akkor a vörösvérsejtek mérete csökken, halványabbak lesznek és súlyosabb esetben a számuk is csökken. Labor paraméterekkel kifejezve csökken a hemoglobin, vagyis szervezet oxigénszállítása nem lesz kielégítő. A kórképet vashiányos anémiának hívják - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

A túlzott sport és az anémia kapcsolata

Sokan nincsenek azzal tisztában, hogy az intenzív sport hatására csökken a szervezetben a hemoglobin szintje, ami több tényezőnek is köszönhető. A megerőltető fizikai aktivitás ugyanis fokozza a vérkeringést, a pulzus számot, mert a működő izmoknak több oxigénre van szüksége. Ugyanezen okokból nő a vörösvérsejtszám, és vele az oxigént szállító hemoglobin termelés is , ami fokozott vas szükséglethez vezet. Gyakran a sportolók a szükséges kalória mellé az izomtömeg növelésére sok fehérjét fogyasztanak, de megfeledkeznek a vérképzéshez szükséges C-vitamin, folsav és vas beviteléről. Gyakori, hogy fehérje porokat esznek a természetes vasforrás, a hús helyett, és ekkor végkép nem tudják biztosítani a többlet szükséglethez a vasat.

A hölgyek ráadásul fokozott veszélynek vannak kitéve, a rendszeres a havi vérzés miatt, másrészt a divatos diétákat jobban követik és nem esznek elegendő húst. Bár tény, hogy egyes zöldséget, mint pl. a spenót nagyon sok vasat tartalmaznak, ám a zöldségekben lévő vas, szerkezetüknél fogva kevésbé képesek felszívódni, így az állati eredetű fehérjékből jelentősen több tud hasznosulni.

Így kerülheti el a vashiány állapotát

A probléma elkerülésének nyitja mindenképpen a táplálkozásban keresendő. Intenzív sportolásnál tehát a megfelelő vastartalmú ételek fogyasztása javasolt (főleg a húsok) és mellette kellő mennyiségű C-vitamin, folsav (gyümölcs, zöldségek) is segít abban, hogy elkerülhesse a vérszegénységet.

Ha a fenti lehetőség nem megoldható, akkor az étrend-kiegészítőkhöz érdemes fordulni. Sportolók esetében ezt fokozottan szem előtt kell tartani, hiszen a szokványos táplálkozással nem mindig elegendő a vas bevitele, a megnövekedett szükségletek miatt.

Ezek a vashiány gyakori, és kevésbé ismert, furcsa tünetei - kattintson!

Így amennyiben teljesítménye csökken, fáradékonyságot, ingerlékenységet, hajhullást észlel, akkor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis ezek vashiányra utalhatnak. A labor vizsgálat azért is bír nagy jelentőséggel, mert sok olyan állapot van, aminek tünetei hasonlóak a vashiány okozta tünetekéhez. Amennyiben bebizonyosodott a hiány, úgy a vizsgálati eredmény alapján kell megtervezni a vas bevitelét, annak dózisát és a kezelés időtartamát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózisközpont
# vashiány # tünetei # testépítők # sport # vérszegénység

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés