Ezeket látta már?

Méhizom-daganat

2009.10.08. Módosítva: 2015.11.04.

A méhizom daganata a női szervezet leggyakoribb tumoros betegsége. Csaknem mindig jóindulatú, rosszindulatú elfajulással az esetek kevesebb, mint 1%-ában találkozhatunk 35 év felett a nők harmadának van myomája, az összes nőgyógyászati panasznak azonban csak kb. 2-3%-áért felelős.

A méhizom-daganat tünetei

A MU nagyon sokáig tünetmentes. Mivel azonos okra vezethető vissza, a méhnyálkahártya jóindulatú burjánzása (hiperplázia endometrii), az endometriózis, méhtestrák, fibrocisztás emlőbetegség tünetei általában elnyomják a myoma szegényes tüneteit. A méhnyálkahártya alatti (szubmukózus) formája rendszertelen méhvérzésben és ismétlőső vetélésekben mutatkozhat. A méh izomfalában elhelyezkedő (intramurális), és a hashártya alatti (szubszerózus) forma nagyon tünetszegény.

A méhizom-daganat esetleges komplikációi

A daganat akár emberfejnyi nagyságúra is nőhet, ilyenkor nyomja a hólyagot, a végbelet és vizeletelfolyási akadályt jelent. Ennek következménye a heveny, majd idültté váló vesemedence-gyulladás és veseelégtelenség. Ritka szövődmény a szívizom megbetegedése (kardiomiopátia).

A méhizom-daganat kiváltó okai

A szervezet egyoldalú, progeszteronnal nem ellensúlyozott ösztrogénterhelése, mely előfordulhat ösztrogéntermelő daganatok esetén, viszont az esetek döntő többségében az ok a tüszőrepedés rendszeres elmaradása. Ez sokszor stressz eredetű állapot.

Mit tehet Ön méhizom-daganat esetén

Alhasi panaszok esetén forduljon nőgyógyászhoz. Panaszai mögött myoma is állhat.

Mit tehet az orvos méhizom-daganat esetén

A myomát kismedence tapintással és ultrahang-vizsgálattal biztosan ki lehet mutatni. Olykor hasi tükrözésre (laparoszkópia) is sor kerülhet. A myoma műtéti kezelésének javallatai a túl nagy (környezetét összenyomó) daganat, kezelhetetlen méhvérzés és a rosszindulatú elfajulás gyanúja. A rutin nőgyógyászati szűrővizsgálatokkal véletlenül felfedezett egyéb myomák műtéti kezelést többnyire nem igényelnek. A szövődménymentes myoma műtéti kezelése felesleges és a beteg számára veszélyes.

Gyógyszeres kezelésében a progeszteron termelés helyreállítása vagy a hiányzó progeszteron pótlása jön szóba. Az ún. Gn-RH analógok segítségével előidézett mesterséges változókor feleslegesen agresszív kezelés, főként az óriás myomák műtéti eltávolítása előtt lehet indokolt.A műtét lehet a méh teljes eltávolítása, vagy csak a daganat eltávolítása (enukleáció). Ez utóbbi akkor indokolt, ha a beteg még szülni szeretne.

A méhizom-daganat megelőzése

Akár a masztopátia, a myoma is főként a tüszőrepedés elmaradására (follikulus perzisztensz) vezethető vissza, mely korai változókorban természetes jelenség. A follikulus perzisztensz vérzészavarokkal jár. A myoma legmegbízhatóbb megelőzési módszere a vérzési rendellenességek korai és szakszerű gondozása. A MU ellen a kombinált fogamzásgátlók bizonyos fokú védelmet nyújtanak. Fontos a kezdődő változókor szakszerű gondozása is.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához