Ezeket látta már?

Hirtelen fogyás: ezek lehetnek az okai, tünetei és kezelési lehetőségei

hirtelen fogyás súlycsökkenés oka tünete kezelése

A célzott diéta nélkül bekövetkező hirtelen és nagyobb mértékű fogyás okot ad arra, hogy orvoshoz forduljunk. De mit jelent a hirtelen és a nagyobb mértékű? Mely betegségek állhatnak a váratlan tünet mögött?

Mi a hirtelen fogyás?

Orvosi értelemben vett hirtelen fogyásról akkor beszélhetünk, ha valaki legalább 4,5-5 kg-ot lead 6-12 hónap alatt, anélkül, hogy fogyókúrázna, vagy kalóriaszegény étrendre váltana, nem sportol intenzíven, és nem váltott aktívabb életmódra.

Bárki, aki ilyen jelenséget tapasztal magán, forduljon orvoshoz, különösen, de nem kizárólag a 65 év feletti érintettek. A legtöbb ember napról-napra hízik és fogy valamennyit, de a változások általában 2 kilogrammos tartományon belül maradnak. Amennyiben ennél többet veszít valaki, anélkül, hogy tett volna bármit is a cél érdekében, szervezetében jó eséllyel kóros folyamat zajlik.

A megmagyarázhatatlan fogyás piros zászló, számos súlyos betegség tünete lehet, gyakran olyan kórképeké, amelyek fokozatosan súlyosbodnak. Egyes betegségek – például a cukorbetegség vagy az Addison-kór – gyorsan előrehaladhatnak. Más elváltozások – például a rák – lassabban fejlődhetnek. A gyógyulásra a legnagyobb esélyt a sürgős egészségügyi ellátás jelenti.

Mik a váratlan fogyás lehetséges okai?

Számos egészségügyi állapot vezethet megmagyarázhatatlan fogyáshoz. Ezek közül némelyik csökkenti az étvágyat, míg más betegségek megakadályozzák, hogy a szervezet felszívja a kalóriákat – esetleg növelik a kalóriaégetés sebességét.

hirtelen fogyás oka tünete kezelése A szervezetet megviseli a hirtelen fogyás, s ez a szervek működésében zavart okozhat. Amikor látszólag ok nélkül csökken a testsúly - főleg ha ez nagymértékű és gyors -, orvoshoz kell fordulni. Forrás: shuttertock.com

A váratlan fogyás lehetséges okai – betegségek

Addison-kór: a kórképre jellemző a kortizol és az aldoszteron alacsony szintje, mely befolyásolja az anyagcserét. Tünetei közé tartozik a krónikus hasmenés, az étvágytalanság, valamint az émelygés és hányás, melyek szintén elősegítik a váratlan fogyást.

AIDS: az előrehaladott stádiumú AIDS-betegség gyakran gyors fogyáshoz vezet az anyagcsere változásai és a hasmenés miatt.

Rák: rosszindulatú daganatos kórképek esetén az anyagcsere változásai és/vagy az étvágytalanság állhatnak a hirtelen fogyás hátterében.

Cöliákia: a lisztérzékenységgel élő emberek azért fogyhatnak le, mert bélrendszerük nem képes felszívni az élelmiszerekben található összes tápanyagot. Emellett a betegség tünetei közé tartozik a hasmenés és a hányás is.

Crohn-betegség: a gyulladásos bélbetegség étvágytalanságot okozhat, valamint krónikus hasmenéshez vezethet.

Demencia: az előrehaladott demenciában szenvedő emberek hirtelen fogyása mögött gyakran állnak fogászati problémák, de nyelési nehézség (dysphagia), a rendszeres étkezés elfelejtése és étvágytalanság is sokszor jelentkezik.

Fogászati problémák: akinek gondot okoz a rágás, azzal előfordulhat, hogy kevesebbet eszik, mint amennyire szervezetének szüksége van. A fogszuvasodás, az ínybetegségek, a temporomandibularis ízületi (TMJ) rendellenességek és a fogfájás szintén hirtelen fogyáshoz vezethet.

Cukorbetegség: ha a sejtjei nem rendelkeznek elegendő glükózzal, a szervezet energiaforrásként izom- és zsírsejteket kezd égetni. Ez a jelenség nem diagnosztizált cukorbetegségben fordulhat elő, vagy ha az érintett gyógyszereit nem állították be megfelelően.

Fokozott étvágy melletti fogyás jellemző, a cukorbetegség 1-es típusának kezdeti megjelenésére, és a túlműködő pajzsmirigy betegségre. Az 1-es típusú cukorbetegség megjelenésekor a beteg nagyon jó étvágy mellett fogy. Erre jellemző, hogy hirtelen több kilogrammnyi súlyvesztés is bekövetkezhet. E mellett igen sokat iszik, állandóan szomjas és nagyon gyakran kell vizeletet ürítenie. Fokozott étvágy melletti fogyás jellemző, a cukorbetegség 1-es típusának kezdeti megjelenésére, és a túlműködő pajzsmirigy betegségre. Az 1-es típusú cukorbetegség megjelenésekor a beteg nagyon jó étvágy mellett fogy. Erre jellemző, hogy hirtelen több kilogrammnyi súlyvesztés is bekövetkezhet. E mellett igen sokat iszik, állandóan szomjas és nagyon gyakran kell vizeletet ürítenie. Forrás: shuttertock.com

Étkezési zavarok: a hirtelen fogyás természetesen a nem diagnosztizált étkezési rendellenességek, például az anorexia nervosa vagy a bulimia nervosa korai tünete is lehet.

Szívelégtelenség: különösen a betegség későbbi szakaszaiban vezethet súlycsökkenéshez.

Pajzsmirigy-túlműködés: ez az állapot felgyorsítja az anyagcserét és fogyáshoz vezethet.

Mentális egészségi állapotok: a depresszió és a szorongás befolyással lehet az étvágyra, az is előfordulhat, hogy az érintett alig, vagy egyáltalán nem akar enni.

Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek mellékhatásai között az étvágyat negatívan befolyásoló tünetek is lehetnek, mint például megváltozott ízérzékelés vagy szaglás, csökkent evési vágy, szájszárazság, nyelési problémák vagy hányinger és hányás, amelyek idővel hozzájárulhatnak a fogyáshoz. Egyes vényköteles gyógyszerek mellékhatása az említett tünetek nélkül is lehet a hirtelen fogyás.

Parazita fertőzés: a kórkép hasmenést és hányást okoz, amely súlycsökkenéshez vezethet.

Hasnyálmirigy-gyulladás: a huzamosabb ideje fennálló, krónikussá váló hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő emberek elveszíthetik étvágyukat.

Parkinson-kór: a betegség okozhat szaglásvesztést (anozmia), depressziót, nyelési nehézségeket, étvágytalanságot, émelygést és az izomkontroll hiányát, ezek a tünetek pedig mind étkezési nehézséghez vezethetnek.

Peptikus fekély: a kórképre jellemző étvágytalanság, valamint az émelygés és a hányás súlycsökkenéshez vezethetnek.

Colitis ulcerosa: szintén gyulladásos bélbetegség, mely fellángolása idején hasmenést, hányingert és étvágytalanságot okozhat, így súlycsökkenéshez vezethet.

Szerhasználat: a kábítószerek és az alkohol megváltoztathatja az étvágyat, hányingert és hányást, végül akár májkárosodást is okozhat.

A hirtelen fogyás kivizsgálása

A kivizsgálást vezető orvos speciális vizsgálatokat rendelhet el az érintett tünetei, családi előzményei és egyéb tényezők alapján. Gyomorfekély esetén például felső endoszkópiát javasolhat.

A testsúly fél- egy év alatt bekövetkező, legalább 5%-kal való csökkenését nevezzük fogyásnak. Aki testsúlyát nem méri, a ruhaméret változásával tudja a fogyás mértékét megítélni. Ha valaki hirtelen több kilogrammot fogy látszólag ok nélkül, feltétlenül orvoshoz kell fordulnia, hogy a háttérben álló betegségekre fény derüljön. A testsúly fél- egy év alatt bekövetkező, legalább 5%-kal való csökkenését nevezzük fogyásnak. Aki testsúlyát nem méri, a ruhaméret változásával tudja a fogyás mértékét megítélni. Ha valaki hirtelen több kilogrammot fogy látszólag ok nélkül, feltétlenül orvoshoz kell fordulnia, hogy a háttérben álló betegségekre fény derüljön. Forrás: shuttertock.com

Gyakori diagnosztikus eljárások továbbá:

Laborvizsgálatok: vérvétellel többek között kimutatható a cukorbetegség és a cöliákia, felismerhetőek egyes fertőzések. Információkat adhat az anyagcseréről, a pajzsmirigy és a mellékvese működéséről is.

Rákszűrő tesztek: egyes speciális szűrő-, vagy képalkotó vizsgálatok alkalmasak bizonyos ráktípusok diagnosztizálására. A kolonoszkópia például kimutathatja a vastagbélrákot.

Képalkotó vizsgálatok: ebbe a körbe tartozik az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) és a CT-vizsgálat (számítógépes tomográfia). Mindkét eljárással részletes képeket készíthetnek a szervekről, például az agyról, a szívről, a tüdőről és a hasi szervekről.

Vizeletvizsgálat: a vizeletvizsgálat információkat nyújthat a vese és a hólyag állapotáról, valamint egyéb egészségügyi állapotokról és fertőzésekről.

A hirtelen fogyás kezelése

A hirtelen súlyvesztés kezelése attól függ, hogy mi okozza a problémát. Egészen különböző terápiák adhatnak így enyhülést: fogfájás esetén a fogorvos szakértelme, peptikus fekélyben antibiotikum, cöliákiában a glutén elhagyása hozhat gyógyulást.

Gyakori kérdések a hirtelen fogyásról

A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

Megelőzhető-e a hirtelen fogyás?

A legtöbb hirtelen fogyáshoz vezető okot nem lehet előre látni vagy megelőzni, mégis tehetünk a prevenció érdekében. Érdemes évente felkeresni a háziorvost átalános kivizsgálás céljával. Vegyünk részt a nemünk és korunk szerint ajánlott rákszűréseken. Gyógyszereinket az utasításnak megfelelően alkalmazzuk, amennyiben mellékhatást észlelünk, beszéljük meg kezelőorvosunkkal. Igényeljük a rendelkezésre álló védőoltásokat. Ügyeljünk a megfelelő szájhigiénére. Kerüljük a szerhasználatot, alkoholt pedig csak mértékkel fogyasszunk.

Mikor kell orvoshoz fordulni fogyás miatt?

Amennyiben sem az értendjén, sem aktivitásán érdemben nem változtatott, fogyása pedig 6 hónap alatt eléri vagy meghaladja a 4,5 kg-ot, feltétlen forduljon orvoshoz.

Létezik kezelés a hirtelen fogyás gyógyítására?

A hirtelen fogyás fizikális/pszichés betegség vagy gyógyszermellékhatás következménye lehet. Mindig az okot kell megkeresni, amely szerteágazó lehet, így a problémát megoldó kezelés is sokféle.

Milyen betegség tünete lehet a hirtelen fogyás?

Számos betegség okozhatja ezt a panaszt, súlyos kórképektől pszichés zavarokon át antibiotikummal megszüntethető egészségkárosodásokig. A háziorvos számára fontos információ lehet, hogy milyen egyéb tünetei vannak az érintettnek, ezek alapján dönthet a további vizsgálatokról, illetve arról, hogy melyik szakrendelésre küldje páciensét.

Milyen következményei lehetnek a hirtelen fogyásnak?

Amennyiben a jelenség nagyobb mértékű, megereszkedett bőrhöz vezethet, emellett okozhat hangulatzavarokat, energiacsökkenést, növelheti az epekő kialakulásának kockázatát.

A stressz is okozhat hirtelen fogyást?

Aki a stresszre hajlamos hasmenéssel és/vagy hányással reagálni, értelemszerűen akár hirtelen is lefogyhat, de a stressz önmagában okozhat étvágytalanságot is. Ilyenkor azonban az érintett tudhatja, hogy azért fogy, mert nem eszik eleget, vagy az elfogyasztott ételmennyiség túl hamar távozik szervezetéből. Hányást, hasmenést és étvágytalanságot azonban számos egyéb betegség is okozhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyors és hirtelen fogyás: ilyen, amikor rosszindulatú daganat áll a háttérben

Gyors és hirtelen fogyás: ilyen, amikor rosszindulatú daganat áll a háttérben

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



Felhasznált irodalom:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához