Ezeket látta már?

Ez történik a testében hőguta esetén

Dietetika
2024. június 25. 19:34
hőguta mi történik test

Az állapotot nagyon gyorsan kezelni szükséges, mivel igen gyorsan több szerv elégtelenségéhez, sőt, akár halálhoz is vezethet.

A jóleső hidegfront az elmúlt napokban némi felfrissülést hozott, ám ennek vége és ismét beköszönt a kánikula. Ennek vannak, akik örülnek, ám sokan vannak azok, akik tartanak tőle - nem véletlenül, hiszen a hőség hatására felerősödhetnek a krónikus betegséggel küzdők panaszai, gyakoribbá válhatnak a szívritmuszavarok, a vérnyomásproblémák, ráadásul fejfájás valamint a nehézlégzés is jelentkezhet. Na meg ott van még a hőguta fellépésének veszélye is, mely akár halálhoz is vezethet, így jobb elkerülni.

De vajon miért olyan veszélyes ez az állapot? Mi történik ilyenkor a szervezetünkben?

Mi az a hőguta?

A hőguta egy olyan állapot, melyet a szervezet túlmelegedése okoz. Hátterében általában a magas hőmérsékletnek való hosszan tartó kitettség áll (ritkábban túlzott fizikai munka), melynek eredményként a test hőmérséklete 40 C-fokra vagy magasabbra emelkedik. A szervezet ugyanis egy idő után már nem képes megfelelően szabályozni saját hőmérsékletét.

A hőguta sürgősségi ellátást igényel, mivel igen gyorsan károsíthatja az agyat, a szívet, a vesét és az izmokat. Minél később kapja meg az érintett a megfelelő kezelést, annál súlyosabbá válik a károsodás, ami növeli a komoly szövődmények, illetve a halál kockázatát.

A hőguta tünetei

  • 40 C-foknál magasabb testhőmérséklet
  • zavartság
  • hányinger/hányás
  • gyors légzés
  • szapora pulzus
  • meleg, száraz bőr
  • bőrpír

Mi történik pontosan hőguta során?

A hőguta egy igen összetett folyamat, aminek során meghibásodnak azok a mechanizmusok, amelyek segítik a test hűtését. A testhőmérséklet központi szabályozója az agyban található hipotalamusz. Ha valaki hosszabb ideig tartózkodik meleg környezetben, úgy a véráramlás a bőr felé irányul, hogy segítse a hő távozását. Emellett megkezdődik az elsődleges hűtési mechanizmus, az izzadás is, melynek párolgása hatékonyan hűti a testet. (Éppen ezért veszélyes a nagyon párás környezet (72%-nál nagyobb páratartalom), mert akkor az izzadságnak ez a párolgásos hűtése veszélybe kerül). Ha az erős izzadás túlságosan is hosszú ideig tart, akkor kevesebb vérmennyiség áll rendelkezésre a hűtéshez, ami pedig a testhőmérséklet emelkedéséhez vezet.

Veszélyben a szív és a fontosabb szervek is

A magas hőmérsékleten való hosszas tartózkodás során a véráramlás komoly problémává válik. Hőség hatására erek kitágulnak, így a szívnek keményebben kell dolgoznia a vér áramlásának fenntartásán. Ám, mint minden izom, a szív is előbb-utóbb elfárad a nagy munkában, melynek a vége az, hogy a szív- és érrendszer összeomlik. A pulzusszám csökken, a véráramlás lelassul. Emiatt azonban a létfontosságú szervek kevesebb oxigénhez és tápanyaghoz jutnak. Többek között az agy is megfelelő vérellátása nélkül marad - ez okozza a hőguta során fellépő zavartságot és szédülést.

A hipotalamusz ráadásul az állapot miatt bizonyos szervek működését is lassítja, hogy a szív energiaszükségletét előtérbe helyezze. Ezáltal kevésbé lesznek aktívak a vesék a belek és egyéb szervek, melyek közvetlenül nem vesznek részt a hőmérséklet-szabályozó folyamatokban.

Mivel a véráramlás nagy mértékben zuhanhat, az iszkémiához vezethet (vérellátás nagy csökkenése). A legsúlyosabb esetekben a szervek maradandóan károsodhatnak, szepszis léphet fel, és egyes esetekben az állapot halállal végződik. Néhány ember maradandó szervkárosodást vagy neurológiai diszfunkciót tapasztal.

A hőguta utáni felépülés során több hétig testhőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani, így legalább egy hétig kerülni kell a fizikai aktivitást. A vese- és májműködésének ellenőrzéséhez rendszeres vizsgálatra is szükség van utána, főleg azért, mert a hőguta átmeneti szövődményei még több hónapig jelen lehetnek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Napszúrás és hőguta: életmentő lehet, ha ezeket a tüneteket észreveszi!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hőguta # meleg # kánikula # nyár # szív- és érrendszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés