Ezeket látta már?

Tévhit vagy igazság: a nők idősebb korban jobb kondiban vannak, mint a férfiak

Testmozgás
2024. január 05. 18:04
nők férfiak időskor kondi immunrendszer erőnlét

Egy tanulmány azt vizsgálta, hogyan változik nemenként a teljesítmény idősebb korban.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy hogyan változik a fizikai teljesítményünk a kor előrehaladtával:

"Az aerob kapacitás (a szervezet egy percre jutó maximális oxigénfelvevő képessége) életkorral összefüggő csökkenése, ha nem korrigálják más változókkal, kisebb a nőknél, mint a férfiaknál (évtizedenként -18% nőknél és -24% férfiaknál a VO2max (a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét megadó paraméter), illetve 12%, illetve 20% évtizedenként az oxigénfelvétel hatékonysága (OUES) alapján).

A testösszetétel eltéréseire való korrekciónak csekély hatása van a nemek közötti különbségekre a hanyatlás mértékében. Úgy tűnik, hogy a VO2max életkorral összefüggő csökkenésének fő szív-meghatározója a csúcsterhelési pulzusszám életkorral történő csökkenése.

Ezen túlmenően, a fizikai aktivitás hatásának hiánya ebben a hanyatlási folyamatban azt sugallja, hogy az aerob fittséget az élet korai szakaszában maximalizáló aktivitás különösen fontos lehet a legidősebbek megfelelő aerob tartalékának megőrzésében.

Ha azonban a FEV1-et (erőltetett kilégzési másodperc térfogatot) és a maximális edzési pulzusszámot, illetve ezek változásait is figyelembe vettük, az aerob kapacitás évtizedenként csak 9,7%-kal csökkent a nőknél és 10,4%-kal a férfiaknál. Így az aerob kapacitás megfigyelt csökkenése elsősorban e két élettani változó csökkenésével magyarázható. Megjegyzendő, hogy sem a rendszeres testmozgásról, sem a magas aerob kapacitásról nem ismert, hogy módosítaná a nyugalmi FEV1 vagy a tüdőfunkció normál romlását, amely az életkorral jelentkezik. Egy másik tanulmány azt is kimutatta, hogy a nagy intenzitású fizikai aktivitás nem befolyásolta a VO2-csúcs csökkenését."

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Stroke után rehabilitáció: így segíthet a táncterápia



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# mozgás # sport # óragén # nők # öregség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés