Ezeket látta már?

Csipkedje meg a kezén a bőrt, és megtudja, elég vizet ivott-e, vagy már dehidratált

Természetes gyógymódok
2024. július 17. 13:19
dehidratáció jele kéz bőr kiszáradás vízivás

Gyerekek és idős emberek esetében is beválik - gyszerű módszer, mellyel megtudhatja, mennyire hidratált.

A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása elengedhetetlen testünk normál működéséhez. Azt bizonyára tudja, hogy ha szomjas, az már a kiszáradás jele. De vajon honnan tudhatja még, hogy mennyire van hidratált állapotban? A következő módszerekkel kiderítheti.

Ezeket tartsa észben

A felnőtt emberi szervezet legalább 60 százaléka víz, amelyből már 1-2 százalékos veszteség is olyan tüneteket okozhat, mint a fejfájás, a fáradtság vagy az állóképesség csökkenése.

Különböző mértékben, de minden létfontosságú szervünk tartalmaz vizet: az agyunk és a szívünk mintegy 78 százaléka, a vérünk 86 százaléka, míg csontjaink 22 százaléka víz. Minél nagyobb testtömeggel rendelkezünk, annál több folyadékra van szükségünk, így a túlsúllyal és elhízással küzdőknek fokozottabban kell ügyelniük a vízpótlásra.

  • Egy tálka friss zöldségsalátával kvázi 1 pohár vizet elfogyaszthatunk, hiszen a zöldségeknek átlagosan 85-90 százaléka víz.
  • A kávé enyhe vízhajtó tulajdonsága ellenére is hozzájárulhat a folyadékfogyasztásunkhoz, hiszen 1 mg koffein 1,17 ml vizet hajt ki, így egy hosszú, vagy tejes kávé esetén már pozitív a vízmérleg.

Naponta kb. 2 és fél liter vizet veszítünk különböző csatornákon keresztül

  • a vizelettel (kb. 1,5 litert)
  • a légzéssel és bőrünkön keresztül (kb. 400-400 ml-t)
  • valamint a széklettel (kb. 200 ml-t)

A folyadékegyensúly fenntartásához ugyanekkora mennyiségre van szüksége szervezetünknek, amelyet a belső anyagcsere folyamatok során keletkezett ún. oxidációs vízből (kb. 400 ml), élelmiszerekből/ételekből (kb. 0,5 liter) és folyadékok útján (kb. 1,5 liter) tudunk pótolni, hogy helyre álljon a mérleg nyelve.

Fizikai megerőltetés (edzés, fizikai munka) esetén, hőségben, speciális állapotokban – pl. terhesség, szoptatás idején –, vagy betegség (pl. lázas állapot, hányás, hasmenés) ideje alatt akár 2-3-szorosára is növekedhet a folyadékszükségletünk, így ilyen esetekben különösen figyeljünk a folyamatos vízfogyasztásra.

Hidratált vagy dehidratált? Két módszer, ami megmutatja

  1. 1 Vessen egy pillantást a vizeletére, WC-használat után: a vizelet gyakorisága (90 percenkénti és kétóránkénti időtartamok között a normális) és színe egy nagyszerű módszer ellenőrizni, hogy elegendő folyadékot iszunk-e. Ha a vizeletünk sötét borostyánsárga színű, és csak hatóránként vagy később érzünk vizelési ingert, akkor egész biztosan nem vagyunk elég hidratáltak. Ha a vizelet gyakorisága 30 percenkénti és teljesen tiszta, lehet, hogy túl sok vizet ittunk.
  2. 2 Ellenőrizze a bőr rugalmasságát: gyerekek és idős emberek esetében is beválik. Néhány másodpercig csípje meg a bőrt a kézfején, majd engedje el. Ha a bőr gyorsan visszapattan, valószínűleg jól hidratált. Ha időbe telik, amíg visszatér normál állapotba, akkor vízhiányos. A kiszáradás egyéb tünetei közé tartozik a szédülés, az agyi köd és a fáradtság.

A folyadékpótlás legideálisabb forrása a tiszta víz

Bármilyen ivóvíz minőségű víz, forrásvíz vagy ásványvíz megteszi. Sőt, a tiszta víznél jobb sem kell: a víz energiamentes, könnyen hozzáférhető, így fogyasztásával kiegyensúlyozottan és hatékonyan pótolhatjuk a szervezetünknek szükséges folyadékmennyiséget. Ezen felül – a változatosságot és mértékletességet szem előtt tartva – napi 1-1 pohár 100 százalékos gyümölcslé, tej, kakaó, kávé, illetve ízesített vizek, limonádé is beilleszthető napi étrendünkbe.

Vízszükségletünk 20-30 százalékát élelmiszerek, ételek formájában fogyasztjuk el. Emiatt a nagy víztartalmú élelmiszerek, mint a zöldségek, gyümölcsök, tej és tejtermékek, levesek, főzelékek színes, változatos fogyasztása is alapja a megfelelő hidratáltságunknak.

Szokja meg a rendszeres folyadékpótlást

Napi 8 pohár ivóvízzel vagy jó minőségű ásványvízzel, illetve nagyobb víztartalmú élelmiszerekkel biztosíthatjuk szervezetünk számára a szükséges vízmennyiséget. A folyamatos folyadékpótláshoz segítség, ha olyan alkalmakhoz kötjük az egy-egy pohár folyadék elfogyasztását, mint a reggeli, a kávészünet, egy-egy tanóra vagy megbeszélés kezdete, illetve mindig magunk mellett tartunk egy palack vizet.

Összegzés

  • A gyermekek és idős emberek esetében különösen fontos a megfelelő hidratáltság.
  • Legalább 60 százaléka víz a felnőtt emberi szervezetnek.
  • Túlsúly és elhízás esetén több folyadékra van szükségünk.
  • Fizikai megerőltetés, hőség vagy betegség esetén akár 2-3-szorosára is növekedhet a folyadékszükségletünk.
  • Napi 8 pohár ivóvízzel vagy nagyobb víztartalmú élelmiszerekkel biztosíthatjuk a szervezetünknek szükséges vízmennyiséget.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől zsibbad a kezem? Ezek az 9 ok állhat a háttérben

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# vízivás # hidratáltság # dehidratáltság # folyadékpótlás # fejfájás # fáradtság # hányás # hasmenés # egészséges életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés