Ezeket látta már?

Fontos figyelmeztetéseket osztott meg a gyógyszerész az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban

Táplálkozás
2025. július 24. 12:24
étrend kiegészítő, viamin, életmód

Ön szed valamilyen étrend-kiegészítőt? Ezekre mindenképp figyeljen!

Legyen szó selymes, egészségtől ragyogó hajkoronáról, karcsú alakról vagy egyszerű vitaminpótlásról, ezek érdekében sokan a táplálékkiegészítőkhöz nyúlnak - sokszor megalapozatlanul. Dr. Piotr Londzin gyógyszerész azonban figyelmeztet: nem mindenki számára szükségesek ezek a készítmények, sőt, ha nem kellő körültekintéssel használják őket, komoly veszélyt is hordozhatnak.

Nem veszélytelenek az étrend-kiegészítők

A gyógyszertárakban egyre gyakrabban találkoznak a szakemberek olyan vásárlókkal, akik hosszú listával érkeznek – tele „mindenre jó” kiegészítőkkel. Dr. Londzin hangsúlyozza:

- Feladatunk, hogy felhívjuk a figyelmet a táplálék-kiegészítők megfelelő alkalmazására, illetve azok esetleges kölcsönhatásaira a rendszeresen szedett gyógyszerekkel. A napi adag túllépése nem tesz jót – sőt, akár káros is lehet. Itt nem igaz, hogy a több mindig jobb.

Nem mindenkinek és nem mindig!

A gyógyszerészek rendszeresen rámutatnak arra, hogy bizonyos csoportoknak – mint például gyerekeknek, várandósoknak, szoptató édesanyáknak, időseknek vagy krónikus betegségben szenvedőknek – egyes étrend-kiegészítők alkalmazása kockázatos lehet.

- Ne feledjük: még a növényi hatóanyagokat tartalmazó termékek is befolyásolhatják egyes gyógyszerek hatását. Ha valaki gyógyszert szed, vagy valamilyen tartós betegsége van, mindenképp egyeztessen orvossal vagy gyógyszerésszel, mielőtt kiegészítőket kezd szedni tanácsolja a szakember.

Tévutak a köztudatban – és a reklámokban

A leggyakrabban hallott tévhitek között szerepel, hogy ezek a készítmények teljesen ártalmatlanok, és bárki szedheti őket korlátozás nélkül. Sokan úgy gondolják, mivel élelmiszerként vannak kategorizálva, nem árthatnak. Ez azonban félrevezető és veszélyes hozzáállás.

Dr. Londzin szerint sokan hajlamosak túlidealizálni a táplálékkiegészítőket, és azt feltételezik, hogy nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez. A valóság azonban árnyaltabb.

- Csak kiegészítik az étrendet, de nem helyettesítik azt. Nem rendelkeznek gyógyító hatással, és nem alkalmasak betegségek megelőzésére. Tudatosan, a napi beviteli ajánlásokat betartva szabad csak alkalmazni őket – figyelmeztet a gyógyszerész.

Tények és félreértések

Az egészségtudatosság sokszor reklámok csapdájába esik. A közösségi médiában szereplő influenszerek, hírességek sokszor olyan termékeket népszerűsítenek, amelyek nem feltétlenül felelnek meg mindenki szükségleteinek. A gyógyszertárakban dolgozók sokszor az elsők, akik segítenek tisztázni a valódi hatásokat és kockázatokat - írja a Medonet.

A piacon egyre több új termék jelenik meg, sokszor ismert emberek neve alatt. Ez azt a tévhitet erősítheti, hogy ezek a kiegészítők nélkülözhetetlenek a jó közérzethez, a szépséghez vagy a hosszú élethez.

A szakértők szerint léteznek előnyös kombinációk – például a magnézium és D-vitamin, vagy a B-vitamin-komplexek –, de sok esetben az összetevők akadályozzák egymás felszívódását.

Példák a problémás kombinációkra:

A megfelelő időzítés segíthet elkerülni ezeket a negatív kölcsönhatásokat.

Ételek és gyógyszerek – rejtett csapdák

Dr. Londzin kiemeli: az ételek és italok is befolyásolhatják a gyógyszerek hatását.

- A grapefruitlé például akár 4 órával a gyógyszer bevétele előtt vagy után is megzavarhatja bizonyos készítmények anyagcseréjét – legyen szó vérnyomáscsökkentőkről, koleszterinszint-csökkentőkről vagy véralvadásgátlókról.

Egy másik veszélyes kombináció lehet a ginkgo biloba és a nem szteroid gyulladáscsökkentők együttes szedése, ami fokozott vérzési kockázattal járhat.

A napfény sem játék

Bizonyos összetevők – mint az orbáncfű, citrusfélék illóolajai, körömvirág vagy árnika – fényérzékenységet okozhatnak. Ez különösen fontos lehet a nyári hónapokban.

- Ha ilyen terméket használ valaki, célszerű magas faktorszámú napvédő krémmel védeni magát, és kerülni az magas UV-sugárzást.

Minőség és megbízhatóság – nem mindegy, honnan vásárol

A táplálékkiegészítők piaca rendkívül gyorsan bővül, de nem minden termék esik szigorú ellenőrzés alá. Míg a gyógyszereket szigorú klinikai vizsgálatoknak vetik alá, addig sok étrend-kiegészítő csak alapvető minőség-ellenőrzésen esik át. Éppen ezért fontos, hogy:

  • Kizárólag megbízható forrásból származó, ismert gyártótól származó készítményeket válasszon.
  • Kerülje az ismeretlen webshopok, közösségi oldalak vagy kétes hirdetések alapján kínált termékeket.
  • Nézze meg a gyártási tételszámot, lejárati dátumot, OÉTI/OGYÉI számot.
Ezeket a táplálékkiegészítőket soha ne szedje együtt – akár nagy bajt is okozhatnak
Figyelmébe ajánljuk

Ezeket a táplálékkiegészítőket soha ne szedje együtt – akár nagy bajt is okozhatnak

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# táplálkozás # étrend-kiegészítők # táplálék kiegészítő # gyógyszerész # D-vitamin # gyógyszerkölcsönhatás # vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés