Ezeket látta már?

3 étrend-kiegészítő, melyek károsak mind a májra, mind a belekre – mégis esszük őket

Táplálkozás
2025. április 17. 12:24
étrend kiegészítő, viamin, életmód

Ha legközelebb vitamint vásárol, ezeket nézze meg!

Az étrend-kiegészítők szedése sokak számára vonzó megoldás lehet a táplálkozási hiányosságok pótlására. Azonban nem minden készítmény olyan ártalmatlan, mint azt gyakran feltételezik. Egyes elterjedt vitaminok és ásványi anyagok nem hogy segítenének, de még káros hatással is lehetnek bélflórára, ami komoly következményekkel járhat egészségünkre nézve.

Ezért kell különös figyelmet szentelnie annak, hogy mely kiegészítőket választja. Lássuk, melyik az a három olyan készítmény, melyekkel bánjon óvatosan!

Szintetikus multivitaminok

A bélflóránk létfontosságú szerepet játszik a test általános egészségének fenntartásában. Nem csupán az emésztésért felel, hanem hangulatot, immunrendszert és energiaszintet is befolyásolja. Néhány szintetikus vitamin azonban zavarokat okozhat ebben a finom egyensúlyban, és olyan problémákhoz vezethet, amelyekre nem is számítunk.

Dr. Janine Bowring természetgyógyász három olyan kiegészítőt emel ki, amelyek negatívan befolyásolhatják az emésztőrendszert. Óvatosságra int a szintetikus multivitamin készítmények esetén: ha a címkén olyan nevek szerepelnek, mint pl. az A-vitaminnál a retinil-palmitát vagy a B6-vitaminnál a piridoxin-hidroklorid, az azt jelzi, hogy ezeket az összetevőket laboratóriumban állították elő, és nem természetes forrásból szerezték be. Ezek a mesterséges formák irritálhatják a bélnyálkahártyát, felboríthatják a jótékony baktériumok egyensúlyát, és hosszan tartó használat esetén a májat is megterhelhetik.

Véleménye szerint a szintetikus készítmények helyett érdemes a teljes értékű élelmiszereken alapuló multivitaminokhoz nyúlni.

B12-vitamin szintetikus formái

A B12-vitamin nélkülözhetetlen az energia fenntartásához és az idegrendszer megfelelő működéséhez. A probléma azonban akkor merülhet fel, ha a készítmény cianokobalamint tartalmaz – a B12-vitamin szintetikus formáját, amely kis mennyiségű cianidot tartalmaz. Bár ezek az adagok minimálisak, rendszeres bevitelük megterhelheti a szervezet méregtelenítő folyamatait, és irritálhatja a beleket és a májat, különösen, ha stressznek vagyunk kitéve. Ezenkívül azok számára, akik bélrendszeri problémákkal, például irritábilis bélszindrómával küzdenek, gondot jelenthet ennek a vitamin-formának a megfelelő felszívódása, ami tovább súlyosbíthatja a szervezet eleve meglévő egyensúlyhiányát.

Ha pótolni szeretné a B12-vitamint, keressen inkább metil-kobalamint vagy hidroxokobalamint tartalmazó termékeket – ezek a B12-vitamin természetesebb és biológiailag hozzáférhetőbb formái. Az erjesztett ételek, például a túró fogyasztása tovább erősítheti a bélrendszer egészségét és javíthatja a B12-vitamin felszívódását.

Magnézium-sztearát

A magnézium-sztearát nem vitamin, hanem a tabletták gyártási folyamatának megkönnyítésére szolgáló étrend-kiegészítőkben gyakran használt adalékanyag. Bár látszólag ártalmatlan, negatívan hathat emésztőrendszere. Egyes tanulmányok ráadásul azt sugallják, hogy a magnézium-sztearát biofilmet képezhet a belekben, ami akadályozza a tápanyagok felszívódását. Gyengítheti a probiotikumok hatását is, és idővel károsíthatja a bélgátat.

Az étrend-kiegészítők kiválasztásakor érdemes figyelmesen elolvasni az összetevőket, és kerülni a töltőanyagokat, például magnézium-sztearátot, titán-dioxidot vagy mesterséges színezékeket tartalmazó termékeket. Ha lehet, keressen „adalékanyagmentes” feliratú termékeket.

Mikor éri meg, és mikor pénzkidobás étrend-kiegészítőkre költeni?
Kapcsolódó cikk a témában

Mikor éri meg, és mikor pénzkidobás étrend-kiegészítőkre költeni?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medonet
# táplálkozás # étrend-kiegészítők # májkárosodás # bélrendszer # vitamin # szintetikus vitamin # megnézium # B12 vitamin # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés