Ezeket látta már?

Megdőlt egy tévhit a tojásevéssel kapcsolatban! Ezeket tanácsolják, ha cukorbeteg

Dietetika
2024. március 09. 05:04
Cukorbeteg tojás naponta

Jót tesz a tojás, vagy sem, ha diabétesszel élünk? Itt a válasz!

A tojásban lévő koleszterin megítélése igencsak szélsőséges volt az elmúlt években. Korábban tiltólistára tették, és koleszterinben dús, „szívgyilkos” tápláléknak kiáltották ki a tojást. Ma már többen egyenesen javasolják a fogyasztását, mivel úgy vélik, hogy a tojás kedvezően befolyásolhatja a jó és a rossz koleszterin, vagyis az HDL- és a LDL-koleszterin arányát. Hol az igazság?

A tojás a különféle vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása

Tudta például, hogy a tojásban nagy mennyiségben találhatók B-vitaminok és szelén? Ráadásul, a tojás a fehérjék bőséges forrása, a fehérjékről pedig köztudott, hogy azok jobban jóllakatnak, mint a szénhidrátok, ilyen módon a fogyókúrás programok sikerét is inkább támogathatják, mint a szénhidrátok. Emellett a tojás antioxidánsokat is tartalmaz. Azonban koleszterin is van benne. És innen indulnak a viták.

Tény, hogy a tojásban található koleszterin, amely túl nagy mennyiségben fogyasztva a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő rizikófaktora.

Korábban az USA-beli diétás irányelvek napi 200-300 milligrammban (mg) limitálták a bevitt koleszterinmennyiséget. Ezt a mennyiséget napi 2 tojás szinte ki is merítette. Mindez megváltozott, mára a limitek eltűntek az ajánlásból. Úgy tűnik, hogy a bevitt koleszterinmennyiség már nem számít, sokkal inkább lényeges viszont az, hogy milyen egyéb táplálékkal kerül be a szervezetbe a koleszterin.

Ma már inkább azon van a hangsúly, hogy mit eszik valaki a tojás mellett. Nem mindegy ugyanis, hogy az egyébként mikrotápanyagokban dús tojásokat friss salátával vagy zsíros szalonnával és kolbásszal eszi-e meg valaki.

Egészségeseknél napi 2 tojás is belefér, cukorbetegeknél, elhízottaknál heti 4-5 tojás a megengedett

Több megfigyeléses vizsgálat, kontrollált klinikai vizsgálat eredménye is arra utal, hogy egészséges embereknél napi 1-2 tojás elfogyasztása nem befolyásolja kedvezőtlenül a vér koleszterinszintjét, és nem fokozza a szívbetegségek kockázatát. Sőt, előfordulhat, hogy napi 2 tojás még előnyösen is hat a kardiovaszkuláris megbetegedésektől védő HDL-koleszterin szintjére.

Továbbra is vannak azonban vizsgálati eredmények, amik ezekkel az eredményekkel ütköznek, de összességében úgy tűnik, hogy tévúton járunk, ha csupán önmagában vesszük figyelembe a naponta elfogyasztott tojásmennyiséget, ha valaki szív- és érrendszeri kockázatát akarjuk megbecsülni. Számít a genetikai örökség is, számít az, hogy mi mást eszik az illető, és lényeges az, hogy egészséges vagy alapbetegségekkel küzdő egyénről van-e szó. Úgy tűnik, hogy az elhízottak, cukorbetegek és idős személyek „érzékenyebbek” a jelentős koleszterinbevitellel szemben. Esetükben nem árt heti 4-5 tojásban meghúzni a tojásfogyasztási limitet.

A tojás sárgája vagy a tojásfehérje a bűnös?

Egy nagy tojás átlagosan 200 mg koleszterint tartalmaz, amelynek jelentős része a tojássárgájában található. Sokan „jut is, marad is” elven úgy okoskodnak, hogy ők a fehérjét eszik meg (a sárgáját nem), ilyen módon mégiscsak esznek tojást, de nem teszik ki magukat a koleszterin káros hatásainak.

Jól teszi-e, ha lemond a tojás sárgájáról?

Szem előtt tartandó, hogy ha lemondunk a tojássárgájáról, nem jutunk hozzá azokhoz a vitaminokhoz és nyomelemekhez sem, amik elsősorban a tojás sárgájában találhatók; így például búcsút intünk a benne lévő D-vitaminnak, vasnak és az antioxidáns hatású karotinoidoknak is.

Jelenlegi ismereteink szerint ilyen megszorítás, vagyis a sárgája mellőzése csak azoknál indokolt, akiknél a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikója igazoltan magas.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas koleszterinszint: ne a tojást hibáztassa érte!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Healthline
# tojás # koleszterin # D-vitamin # LDL # HDL # tojásfehérje

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés