Ezeket látta már?

Sokat stresszel? Ez a karácsonyi étel sokat segíthet!

Dietetika
2024. december 24. 18:24
káposzta

A káposzta amellett, hogy számos ízletes étel alapanyaga, a szervezetünknek, immunrendszerünknek is jót tehet. Természetes segítőnk lehet a vitamindús zöldségekben, gyümölcsökben kevésbé gazdag hónapokban is.

A káposztának sok változata van, létezik fehér, zöld, lila vagy vörös színű is. Évezredek óta termesztik a világ szinte minden táján, és rengeteg ételhez felhasználható: készítenek belőle köretet, egytálételeket, savanyúságokat, salátákat, sőt még édességeket is. De nemcsak ezért érdemes rendszeresen fogyasztani, hanem azért is, mert a káposzta meglepően egészséges.

Miért együnk rendszeresen káposztát?

A kalóriatartalma alacsony, a rosttartalma viszont magas, és nagyobb mennyiségben tartalmaz C- és K-vitamint, folátot, mangánt, káliumot, magnéziumot is, így tökéletes immunerősítő a megfázásos időszakban is. Emellett különböző értékes kénvegyületeket, polifenolokat is találhatunk benne, olyan antioxidánsokat, melyek óvják a sejtjeinket az oxidatív stressz okozta károsodásoktól.

A káposztában található fitonutriensek csökkentik a krónikus gyulladásokat. A gyulladást nem kell feltétlenül káros folyamatnak tekinteni, a szervezetünk természetes reakciója, mellyel küzd a fertőzések ellen és felgyorsítja a gyógyulást. Ugyanakkor a krónikus, mikroszkopikus gyulladások – melyek kialakulhatnak például a vérerekben, a bélrendszerben vagy az ízületekben – hosszú idő alatt alakulnak ki, és sok betegséggel hozhatóak összefüggésbe. A keresztesvirágzatúak családjába tartozó zöldségek, így a káposzta is, jelentős mértékben csökkentik a gyulladásokat, a bennük található vegyületeknek, például a szulforafánnak vagy a kaempferolnak köszönhetően.

Bár a legtöbbünknek a káposztáról a gazdag, tápláló téli ételek jutnak az eszébe, ez a zöldség kifejezetten ajánlott azoknak, akik szeretnének néhány kilótól megszabadulni – persze, ilyenkor nem a zsírdús fogásokra gondolunk! Egy-egy csésze megtisztított káposztában rendkívül kevés kalória található, ugyanakkor rosttartalma miatt eltelít, gyorsan jóllakottnak érezhetjük magunkat tőle. A rostok az emésztésünkre is nagyszerű hatással vannak, a magas rosttartalmú étrendet ráadásul az emésztőrendszeri betegségek elleni küzdelem egyik fontos elemének tartják.

A káposztában található rostok emellett a bélben található hasznos baktériumokat is táplálják. Ezek a baktériumok nemcsak az emésztésben, de az immunrendszer működésében is nagy szerepet játszanak, sőt a kutatások szerint a hangulatunkat is befolyásolja, hogy milyen állapotban van a bélflóra.

Vörös vagy fehér? Melyik káposzta az egészségesebb?

Az egyes káposztafajták tápanyag-összetétele nagyon hasonló, és mindegyik nagyon jó hatással van az egészségünkre. Azonban a vörös (vagy lila) káposzta olyan vegyületeknek köszönheti a jellegzetes színét, melyek a szervezetünket is pozitív irányba befolyásolják.

Az úgynevezett anthocianinok olyan erőteljes antioxidánsok, melyek megóvják a sejtjeinket, és jó néhány daganatos betegség, például az emlőrák rizikóját csökkentik. Az antioxidánsok a természetes öregedési folyamatokat is lassítják, így a bőr is hosszabb ideig marad egészséges, feszes, rugalmas. A vörös káposztában A-vitamin is található, ez is támogatja a bőr egészségét, megújulását.

Vitaminok veszélyei: hogyan alakulhat ki egyszerre hiány és túladagolás?
Kapcsolódó cikk

Vitaminok veszélyei: hogyan alakulhat ki egyszerre hiány és túladagolás?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# kaposzta # vitamin # C-vitamin # Stressz # antioxidáns # A-vitamin hiány # száraz bőr # gyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés