Ezeket látta már?

Puffadás ellen ez a gyógynövény a leghatékonyabb: így készítheti el!

has puffadás ellen gyógynövény gyömbér hatása elkészítése

Gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása miatt is érdemes fogyasztanunk.

A gyömbér bevethető puffadás ellen, immunerősítő, emésztésserkentő, sőt még vágyfokozó hatása is van!

Kínában már Kr. e. előtt több évszázaddal használták, Marco Polo is említi könyvében. A középkorban jelentős szerepet játszott a fűszer kereskedelemben, és a 16. század óta Amerikában is ismert.

Gyömbér, a trópusi gyógynövény

Eredetileg Dél-Ázsiában a trópusokon őshonos egyszikű, évelő növény, ma már Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában is termesztik. A növény gyökértörzse (Zingiberis rhizoma) szolgáltatja a drogot, azaz a törzsében találhatók a szervezetünk számára értékes anyagok.

A gyömbér gyökértörzse ujjasan elágazó, körülbelül 10 cm hosszú, 1,5-2 cm széles, színe belül sárgás, kívülről pedig vékony szürkés héj borítja. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb hatóanyag közvetlen a héj alatt található, ezért mindig csak vékonyan hámozzuk meg!

Miben segít a gyömbér?

Elsősorban fűszerként használják jellegzetes csípős, kesernyés aromája miatt, számos távol-keleti receptben megtalálható. De süteményekhez is felhasználható, a mézeskalács és forralt bor fűszerkeverék nélkülözhetetlen összetevője. Sok országban vágyfokozó hatásáról is ismert.

A gyömbér azonban nem csupán a konyhában tehet jó szolgálatot: gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása révén az egészségünk megóvása miatt is érdemes fogyasztanunk. Egyensúlyzavarok okozta rosszullétek (utazási betegség) és terhesség alatt fellépő hányinger esetén is alkalmazható, de megfázás és influenza kezelésére is hatásos, mivel gyulladáscsökkentő hatású. A legjobb, ha egy kisujjnyi, teáskanálnyi gyömbért lereszelünk, és magában vagy mézzel megesszük.

Olvasson tovább! Ezek a legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövények!

Ezen kívül puffadás ellen is bevethetjük, ugyanis görcsoldó hatással is rendelkezik. Külsőleg szájvizekhez használják, de vegyük figyelembe, hogy az arra érzékenyeknél túlérzékenységi reakció is felléphet, és gyermekek számára nem ajánlott.

Gyömbér tea puffadás ellen

A gyömbért meghámozva lereszelhetjük, de akár szeletelve is főzhetjük, majd leszűrve fogyasztható a kissé csípős ízvilággal rendelkező tea. Így készíthető el három egyszerű lépésben:

  1. A friss gyömbért megmossuk, majd lereszeljük (aki szeretné, meghámozhatja, de nem szükséges).
  2. Fél liter vízben felforraljuk a reszelt gyömbért, majd lassú tűzön 20 percig főzzük.
  3. Levesszük a tűzről, leszűrjük, majd kb. 60 fokosra hűtjük. Ezután hozzáadjuk a mézet, és ízlés szerint citromlevet facsarunk bele.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyömbérből készült tea számos területen eredményesen alkalmazható az egészség védelmében és az emésztőszervekre kifejezetten előnyös.

A kutatások szerint a gyömbér aktív hatóanyagai bizonyos daganatos betegségek megelőzésében is szerepet játszhatnak, a növény rendszeres fogyasztása például csökkentheti a bélrendszerben kialakuló daganatok rizikóját; állatkísérletek során pedig bizonyították azt is, hogy a gyömbérkivonat lassítja a daganatos sejtek terjedését, és megakadályozza azok növekedését. Egy másik kutatás során pedig úgy találták, hogy a gingerolok serkentik az úgynevezett apoptózist (programozott sejthalált) a petefészekben kialakuló daganatos sejtekben.

A puffadás lehetséges okai

A puffadás hátterében állhatnak étkezéssel összefüggő okok, gázképzéssel járó emésztőrendszeri betegségek, valamint egyéb megbetegedések.

Étkezéssel összefüggő okok lehetnek:

  • nehezen emészthető étel fogyasztása,
  • nagy mennyiségű sós étel és szénhidrát bevitele,
  • túl sok levegő nyelése,
  • túl gyors étkezés,
  • nagy mennyiségű szénsavas ital elfogyasztása.

Ételek, melyek emésztése fokozott gázképződéssel jár

  • bab
  • borsó
  • hagyma
  • brokkoli
  • kelbimbó
  • karalábé
  • karfiol

Emésztési rendszerrel összefüggő betegségek, melyek fokozott gázképződéssel járhatnak

Ezek az állapotok is puffadással járhatnak

Mikor forduljon orvoshoz?

A puffadás bizonyos esetekben jelezheti valamilyen komolyabb betegség jelenlétét a szervezetben, ezért ha együtt jelentkezik a következő tünetekkel, feltétlenül forduljon orvoshoz:

  • hasmenés
  • tartós vagy erőteljes hasi fájdalom
  • véres széklet
  • székrekedés
  • gyakori, vagy a szokásosnál ritkább széklet
  • a széklet színének változása
  • megmagyarázhatatlan súlyvesztés
  • étvágytalanság

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reggel kicsi, este nagy has: a puffadás hormonális okai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

puffadás

Forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához