Ha ketyeg az óra - rengeteg magyar pár küzd termékenységi problémákkal
Magyarországon minden 6. kapcsolatban termékenységi problémával küzdenek a párok.
A jelenségre reflektálva a Felelősen Magadért Egyesület (FEME) az életmód és az életkor gyermekvállalásra gyakorolt hatására hívja fel a figyelmet a termékenységtudatosságot edukációs tartalmakkal, eseményekkel támogató „Hello Termékenységtudatosság” projektjével legújabb, kétperces animációjában.
Kitolódott a gyermekvállalás ideje
A Termékenységtudatosság Hetén debütált filmmel a FEME célja, hogy bemutassa, hogyan változik a női termékenység és a férfi nemzőképesség közel 20 év alatt. Az életkornak, valamint a nők és a férfiak életmódjának meghatározó jelentősége van abban, hogy egy pár természetes úton szülővé válhat-e. A gyermekvállalás átlagos időpontja a férfiak és nők esetében is kitolódott, pedig az életkor előrehaladtával mind a női termékenység, mind a férfi nemzőképesség romlik.
A gyermekvállalási átlagéletkor az elmúlt években folyamatosan növekszik, a nőknél az első gyermek születésekor mára eléri a 29,4 évet,[2] holott 30 éves korban a termékenység már csökkenésnek indul. Ez a folyamat 35 éves kor felett jelentősen felgyorsul, 40 évesen pedig a természetes fogantatás esélye rendkívül alacsony. Az életkor előrehaladása mellett a dohányzás, a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás, illetve a kórosan alacsony vagy magas testsúly is jelentős termékenységcsökkentő tényezők lehetnek. Az animáció célja az informálás, nem a riogatás: ha időben tudatosítjuk ezeket a tényezőket, nagyobb eséllyel élhetünk a lehetőségeinkkel.
Nőként sok mindenre felkészítenek minket, de arra ritkán, hogy a termékenységünk véges. A petesejtjeink száma és minősége idővel csökken - ez a biológia. Azért készült ez a videó, hogy végre őszintén beszéljünk erről, és minden nő időben dönthessen saját jövőjéről, mert a termékenység megőrzése a tudással kezdődik. Ez a mi testünk. A mi döntésünk. És a jövő – amit mi, nők írunk tovább.
– mondta el a film kapcsán Dr. Vesztergom Dóra, a FEME állandó szakértője, szülész-nőgyógyász, reproduktív endokrinológus, meddőségi specialista.
A férfi meddőségről kevesebb szó esik
A videó egy belső utazásra hív: a húszas éveink felszabadult időszakától a karrieren, kapcsolatokon és önismereti utakon át egészen addig a pontig, amikor már ott a vágy a gyermek iránt – de nem biztos, hogy biológiailag még lehetőség van rá.
„Napjainkban - sajnos okkal - sokat hallunk a női meddőség okairól, illetve a nők életkorának rendkívüli jelentőségéről. Kevesebben tudják azonban, hogy a meddőség körülbelül ugyanannyi férfit érint, mint hölgyet, és az ő esetükben is nagy jelentősége van az életkornak és az életmódnak a nemzőképesség szempontjából. Ez az animáció közérthetően, fiatalokhoz szólóan hívja fel a figyelmet arra, hogy a férfiak számára is kiemelten fontos, hogy tudatosan vigyázzanak nemzőképességükre, és tudatosan tervezzenek családot, hogy a megfelelő időben, akadályok nélkül válhassanak édesapákká" – nyilatkozta Dr. Takács Tamás urológus, andrológus szakorvos, a FEME szakértője.
A Felelősen Magadért Egyesület a „Hello Termékenységtudatosság!” programot 2022-ben hat szakember kezdeményezésére hozta létre, akik célul tűzték ki, hogy social media felületeiken edukációs videókkal és szakcikkekkel segítsék a fiatal generációk tudatosságra nevelését a gyermekvállalás és családalapítás kapcsán. Számos edukációs videó és írásos anyag született az évek alatt, és nagy népszerűségnek örvend az Instagram oldaluk is.
Ha ilyen életmódot folytat férfiként, akár meddő is lehet miatta
Hivatkozások:
[1] „Termékenységtudatosság hete”, Országos Kórházi Főigazgatóság, https://okfo.gov.hu/sites/okfo_portal/Hirek/termekenysegtudatossag-hete, hozzáférés: 2025. április 10
[2] „Élveszületések az anya és az újszülött főbb jellemzői szerint” Központi Statisztikai Hivatal https://www.ksh.hu/stadat_files/nep/hu/nep0007.html hozzáférés: 2025. április 10
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!