Ezeket látta már?

Az egyik legegészségesebbnek hitt gyümölcsléről derült ki, hogy bajt okozhat

Színes
2024. október 05. 09:34
megfázás, influenza, C-vitamin, vitaminhiány, narancslé, étrend

Még egy népszerű élelmiszer, reggeli ital, amivel jobb óvatosnak lenni.

A narancslé sokak számára a reggeli rutin elengedhetetlen része, ám kevesen tudják, hogy ez a népszerű ital nem minden esetben egészséges választás. A Randox Cost of Nutrition konferencián úgy fogalmazott az egyik előadó: az ismert jótanács, miszerint „igyál reggel egy narancslevet, az energiát ad”, valójában hazugság. Scott Kahan, a National Center for Weight and Wellness igazgatója pedig konkrétan kijelentette, hogy a narancslé nem egészséges élelmiszer. „A narancslé körülbelül annyi cukrot tartalmaz, mint az üdítő”

Miért nem annyira egészséges a narancslé?

A narancs természetesen gazdag C-vitaminban és antioxidánsokban, azonban amikor narancslé formájában fogyasztjuk, az nem ugyanolyan, mint ha egy egész gyümölcsöt ennénk. A kereskedelmi forgalomban kapható narancslevekből gyakran hiányzik a gyümölcsrost, mivel a gyártási folyamat során eltávolítják azt. Így a narancslé nem ad olyan hosszú távú teltségérzetet, mint maga a gyümölcs, és gyorsabban emeli meg a vércukorszintet.

Magas cukortartalom

A narancslé cukortartalma az egyik legnagyobb hátránya. Még ha nem is adnak hozzá cukrot, a narancs természetes cukortartalma magas. Egy pohár narancslé akár 6-7 teáskanálnyi cukrot is tartalmazhat. Ez azt jelenti, hogy a narancslé fogyasztása gyors vércukorszint-emelkedést okoz, ami inzulinszint-ingadozáshoz vezethet, és hosszú távon növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Mi a helyzet a frissen facsart narancslével?

Bár a frissen facsart narancslé egészségesebb választás lehet, mert nem tartalmaz hozzáadott cukrot és tartósítószereket, még mindig magas cukortartalmú ital. Ráadásul a narancs minden részének fogyasztása — tehát nemcsak a lé, hanem a rostok is — segít lassítani a cukrok felszívódását, ami stabilabb vércukorszintet eredményez.

A mértékletesség a kulcs

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy teljesen le kellene mondani a narancsléről. A kulcs a mértékletesség. Egy-egy alkalommal, kisebb mennyiségben fogyasztva, része lehet egy kiegyensúlyozott étrendnek. Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy a narancslé nem helyettesíti a teljes értékű gyümölcsöket, és a napi gyümölcsfogyasztás egyéb formái egészségesebbek lehetnek.

Alternatívák

Ha valaki szeretne frissítő gyümölcsitalt fogyasztani, érdemes lehet a teljes gyümölcsöt választani, vagy ha mégis lére vágyik, próbálkozhat más, alacsonyabb cukortartalmú italokkal, például zöldséglevekkel vagy citromos vízzel, amelyek szintén frissítőek, de kevesebb kalóriát és cukrot tartalmaznak.

Összegezve

  • A narancslé fogyasztása nem feltétlenül egészségtelen, de nem is olyan ártalmatlan, mint azt sokan gondolják.
  • Magas cukortartalma és a rostok hiánya miatt nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, és érdemes mérsékelt mennyiségben beépíteni az étrendbe.
  • Ahogy az életmódunk egyéb aspektusaiban, itt is a mértékletesség a legfontosabb.
Létezik antioxidáns-túladagolás is: erre figyeljen oda!
Kapcsolódó cikk

Létezik antioxidáns-túladagolás is: erre figyeljen oda!



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Business Insider
# narancslé # C-vitamin # antioxidáns # cukortartalom # vércukorszint

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés