Ezért tűnik úgy, mintha gyorsabban telnének az évek, ahogy idősödünk
Ön szerint is egyre gyorsabban telik az idő?
"Állítsátok meg a világot! Ki akarok szállni!"
Bizonyára sokan észrevették már, hogy míg gyerekként az órák csak úgy vánszorogtak, ahogy idősödünk, mintha egyre gyorsabban telne az idő. Gyerekként a várakozás a születésnapokra, nyári vakációkra, vagy a karácsonyra végtelennek tűnt, de felnőttként úgy érezzük, hogy évek szaladnak el egy szemvillanás alatt. Elgondolkozott már azon, hogy ez miért van így? Több a dolgunk? Vagy valami más áll a hátterében? Egyáltalán le lehet valahogy lassítani?
Az életkorral összefüggő időérzékelés megértése
A tudósok szerint az idő érzékelése jelentősen változik az élet során. Ahogy öregszünk, az idő gyorsabban telik, és ez nem véletlen.
Egy nyugdíjas számára egy nap sokkal lassabban telhet, mint egy iskolás gyermek számára. Azonban, ha mindketten visszatekintenek egy hónapra vagy évre, az idősebb ember számára ez a periódus sokkal rövidebbnek fog tűnni - írja a HuffPost.
- Az időről alkotott felfogásunkat – legyen szó napokról, hetekről vagy évekről – alapvetően meghatározza a perspektívánk: vajon a jelenben éljük meg az eseményeket, vagy a múltba tekintünk vissza? – magyarázta Cindy Lustig, a Michigani Egyetem pszichológia professzora. Lustig szerint az emlékezet és az élet során szerzett tapasztalatok is jelentős hatással vannak az időérzékelésre. Például egy 8 éves gyermek számára egy hét az életének jelentős részét jelenti, míg egy 80 éves számára egy hét csupán apró szelet az életéből. Ez a különbség hozzájárul ahhoz az érzéshez, hogy az idő gyorsan múlik, különösen az idősebb korosztály esetében.
Az újdonságok szerepe az idő érzékelésében
A változatos élmények, új tapasztalatok hatására azonban az idő sokkal hosszabbnak tűnhet. A nap új és izgalmas pillanatai különböznek a megszokott rutintól, így az agyuk ezeket a perceket, hónapokat részletesebben tárolja. Ezért a fiatalok vagy azok, akik rendszeresen új dolgokat próbálnak ki, úgy érzik, az idő lassabban telik.
Egy 80 éves nyugdíjas számára egy nap tempója lassabbnak tűnhet, mint egy iskolában elfoglalt 8 éves gyermek életében. Azonban, amikor mindketten visszatekintenek egy hónapra vagy egy évre, az idősebb ember számára ez az időszak sokkal gyorsabban telt el. Ennek számos oka van. Egy 80 éves számára az élet valószínűleg nem különbözik jelentősen attól, ahogy 78 vagy 79 éves korában volt, így kevesebb eseményre emlékeznek vissza. Amikor visszatekintünk, minél kevesebb a történés az emlékeinkben, annál inkább úgy tűnik, mintha gyorsan eltelt volna az idő. Más szóval, az agyunk hajlamos egyöntetűen kezelni az időt, amikor a napok vagy hetek hasonlóak. Egy 80 éves ember számára, aki nagyjából minden nap ugyanazt csinálja, az év összeolvad az emlékekben, és úgy tűnik, mintha gyorsan elrepült volna. Ez azt is jelenti, hogy bizony az új és izgalmas események teszik egyedivé a napokat és hónapokat, és ezáltal megkülönböztetik őket a fejünkben.
Ez a jelenség azonban nem kizárólag a gyerekekre érvényes. Sok felnőtt is tapasztalja, hogy ha visszatekint egy olyan időszakra, amikor sok új élményt szerzett, az emlékek gazdagabbak, és úgy érzi, az idő hosszabbnak tűnt. Ellenkező esetben, ha nem próbálunk ki semmi újat, az idő gyorsabban elrepül visszagondolva.
De miért siet az idő?
A szakértők szerint az agyunk képfeldolgozó képessége nagyban befolyásolja az idő érzékelését. Adrian Bejan, a Duke Egyetem mérnöktanszékének professzora szerint gyermekként az agyunk rengeteg új képet és élményt fogad be (ráadásul ekkor még minden új), így a hónapok és évek is hosszabbnak tűnnek. Ahogy azonban felnövünk, az agy kevesebb új képet vesz fel, így az idő gyorsabban múlik.
Az idő érzékelésének fiziológiája szerint pedig minél idősebbek leszünk, annál gyorsabban érzékeljük az eltelő perceket.
Jó hír azonban, hogy bár az időt nem lehet valóban lelassítani, a tapasztalatok szerint van mód arra, hogy az érzékelt időt hosszabbnak érezzük.
Ezt teheti, hogy úgy érezze, lassabban telik az idő
Bejan szerint az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy kicsit lelassítsuk az időt az, ha az életünket izgalmasabbá és változatosabbá tesszük - ehhez pedig érdemes kilépni a komfortzónából, és új élmények beépíteni a mindennapjainkba (például menjen el balettozni felnőttként). Ez lehet egy új hobbi (vagy egy régi újra felfedezése), utazás ismeretlen helyekre, vagy akár egy tanfolyam kipróbálása. Az új tapasztalatok nemcsak meghosszabbítják az időérzékelésünket, de frissítik a szellemünket is.
Lustig hozzáteszi, hogy a teljes jelenlét és az odafigyelés is hozzájárulhat ahhoz, hogy hosszabbnak érzékeljük az időt. A tudatos figyelem, vagyis a mindfulness gyakorlása bebizonyítottan növeli az időérzékelésünket, így minden pillanatot hosszabbnak és tartalmasabbnak érezhetünk. Így érdemes elkerülni a multitaskingot, és inkább az adott élményre összpontosítani.
Végső gondolatként Lustig megjegyzi: bár az idő múlását nem tudjuk lelassítani, mégis nagy mértékben befolyásolhatjuk, hogyan éljük meg. Ezért mindenkinek ajánlott, hogy tudatosan éljen, és igyekezzen a lehető legtöbbet kihozni minden rendelkezésre álló pillanatból!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!