Ezeket látta már?

60 év felett több kárt okozhat, mint hasznot az, ha naponta zuhanyzik

Színes
2025. július 13. 19:54
60 felett zuhanyzás naponta milyen gyakran

Ön szerint hányszor kellene ekkor zuhanyozni vagy fürödni?

Ahogy idősödünk, egyre fontosabbá válik, hogy a napi rutinjainkat – köztük a tisztálkodást is – a testünk megváltozott igényeihez igazítsuk. 60 éves kor felett a bőr már nem ugyanazt a strapát bírja, mint fiatalabb korban: könnyebben kiszárad, sérülékenyebbé válik, és fogékonyabb lesz a fertőzésekre. Vajon hány fürdés ideális ebben az életkorban?

Miért nem ajánlott a napi zuhany 60 év felett?

Az életkor előrehaladtával a bőr vékonyabbá és szárazabbá válik, csökken a faggyútermelés, így a természetes védőréteg is meggyengül. Ez azt jelenti, hogy a bőr kevésbé tudja megőrizni a nedvességét és védekezni a külső hatások – például a vegyi anyagok, szappanok, víz vagy baktériumok – ellen. A gyakori, főleg meleg vagy forró vízzel végzett fürdések tovább rontják ezt az állapotot.

Egy-egy forró zuhany ugyan felfrissítheti a testet, de az idősebb bőrt kiszárítja, viszketést és mikrosérüléseket is okozhat, amelyek a legyengült immunrendszerrel párosulva könnyen fertőzéshez vezethetnek.

Hetente 2-3 fürdés is elég lehet

Ajánlások szerint 60 év felett általában elegendő heti 2–3 alkalommal zuhanyozni vagy fürdeni, langyos vízben, gyengéd, hidratáló hatású szappannal - írja a ziarulromanesc.at. Ez különösen igaz akkor, ha az illető nem izzad sokat, nem végez fizikai munkát, és az időjárás sem indokolja a gyakoribb tisztálkodást.

Természetesen a hőség vagy intenzívebb mozgás utáni extra zuhanyok megengedettek, de ilyenkor különösen ügyelni kell arra, hogy minden mosakodás után azonnal érdemes bekenni a testet egy korosztályhoz illő hidratáló testápolóval.

A kevesebb több: a minőségi higiénia szerepe

Ebben az életkorban a higiéniával kapcsolatos cél nem csupán a tisztaság elérése, hanem a bőr integritásának és védelmének megőrzése is. A túl gyakori fürdés a bőr barrier rétegének károsodásához vezethet, ami utat nyit a kórokozóknak. Ez különösen veszélyes lehet, ha valaki cukorbeteg, veseelégtelenségben szenved vagy immunrendszere legyengült, mivel náluk egy egyszerű bőrsérülés is komoly fertőzéssé fajulhat.

A cél tehát az, hogy a bőr tiszta, de ne túlterhelt vagy kiszárított állapotban maradjon – ez a legjobb védekezés a viszketés, ekcéma, gyulladások és bakteriális-gombás fertőzések ellen.

Praktikus tippek a kímélő fürdéshez

  • Kerülje a forró vizet: használjon langyos vizet, ami nem bontja meg a bőr természetes olajrétegét.
  • Használjon illatanyagmentes, hidratáló tisztálkodószereket: a szappan legyen kíméletes és bőrbarát.
  • Fürdés után mindig hidratáljon: ez nem luxus, hanem szükséglet. A korosodó bőrnek fokozottan szüksége van a külső támogatásra.
  • Figyeljen az érintett bőrfelületekre: például a lábak, hajlatok, nemi szervek tisztán tartása különösen fontos.
  • A gyakoriságot igazítsa az egyéni igényekhez: nyáron vagy edzés után nyilvánvalóan szükség lehet gyakrabban zuhanyozni, de ez ne váljon automatikus szokássá.

Milyen tusfürdőt érdemes választani?

Ebben az életkorban nem a habzás vagy az illat az elsődleges szempont, hanem a bőr védelme és táplálása. A legideálisabb választás egy olyan tusfürdő, amely kifejezetten érzékeny vagy érett bőrre készült. Ezek a termékek nem tartalmaznak erős tisztítóanyagokat vagy alkoholt, így nem szárítják tovább a bőrt. Az enyhén savas (pH-semlegeshez közeli) formulák segítenek megőrizni a bőr természetes védőrétegét, miközben finoman tisztítanak.

Különösen előnyösek azok a tusfürdők, amelyek hidratáló összetevőket is tartalmaznak – például glicerin, sheavaj, panthenol vagy hialuronsav –, hiszen ezek már a zuhany alatt elkezdik visszatölteni a bőr nedvességtartalmát. Az illatanyagokkal is érdemes óvatosan bánni: a természetes illóolajokkal vagy teljesen illatmentes változatokkal kisebb az esély a bőrirritációra. A túlságosan intenzív, parfümös tusfürdők nemcsak szárítanak, de akár allergiás reakciókat is kiválthatnak, főként a már eleve sérülékeny bőrön.

Fontos, hogy ne csak a címkét nézzük, hanem a tapasztalat is számítson: ha egy tusfürdő használata után a bőr húzódik, viszket vagy hámlani kezd, az annak a jele, hogy nem megfelelő számunkra.

Összegezve

  • Az idősebb korban a bőr érzékenyebbé és sérülékenyebbé válik, ezért a napi higiénia különös odafigyelést igényel.
  • A túl gyakori vagy forró vízzel történő fürdés kiszáríthatja és károsíthatja a bőrt, ami fokozhatja a fertőzések kockázatát.
  • Ajánlott hetente 2-3 alkalommal langyos vízben fürdeni, gyengéd és hidratáló termékek használatával.
  • A mosakodás után alkalmazott hidratáló testápolók segítenek fenntartani a bőr védőrétegét és nedvességtartalmát.
  • A kímélő pH-jú, természetes összetevőket tartalmazó tusfürdők előnyösebbek a bőr állapotának megőrzésében.
Zenét hallgat tusolás közben? A kutatók szerint nem jó ötlet!
Figyelmébe ajánljuk

Zenét hallgat tusolás közben? A kutatók szerint nem jó ötlet!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ziarulromanesc.at
# zuhanyzás # Időskor # idős # higiénia # bőrszárazság # fürdés # bőrápolás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés