Ezeket látta már?

Mikor érdemes orvoshoz fordulni viszketés esetén?

Tünet
2025. március 17. 12:24
mikor orvoshoz menni viszketés esetén

Vajon mikor érdemes orvoshoz fordulni a viszketéssel?

A viszketés az egyik leggyakoribb bőrtünet, amely időnként mindenkit érint. Van, hogy egy gyors vakarózás után elmúlik, de sokszor hetekig tartó kellemetlenséget okoz, és megnehezíti az alvást vagy a napi tevékenységeket. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy vajon mikor érdemes orvoshoz fordulni a panasszal, hiszen van, hogy súlyosabb betegségek okozzák a kellemetlen és zavaró tünetet.

Miért viszket a bőr?

A viszketésnek számtalan oka lehet, a bőrszárazságtól kezdve az allergiás reakciókon és a bőrbetegségeken át egészen a belső szervi problémákig. A legártatlanabb esetben egyszerűen a bőr dehidratáltsága áll a háttérben, amit a hideg időjárás, a túl forró zuhanyok vagy a nem megfelelő testápolás idézi elő. De gyakran valamilyen gyulladásos bőrbetegség okozza, például ekcéma vagy pikkelysömör, amelyek krónikus lefolyásúak, és időről időre fellángolhatnak.

A viszketés azonban nem mindig a bőr felszínén kezdődik. Bizonyos fertőzések, például a gombás vagy bakteriális bőrbetegségek, valamint a rühesség, rendkívül intenzív viszketést váltanak ki, amely éjszaka különösen kellemetlenné válhat. A rovarcsípések – szúnyog, bolha vagy ágyi poloska – szintén fokozott viszketéssel járhatnak, és a vakarás csak ront a helyzeten.

Ha a viszketés az egész testet érinti, és látszólag nincs bőrbetegség a háttérben, érdemes elgondolkodni belső szervi okokon is. Máj- és vesebetegségek, pajzsmirigyproblémák, cukorbetegség vagy akár bizonyos vérképzőszervi betegségek is okozhatnak tartós, szűnni nem akaró viszketést.

Mikor kell orvoshoz fordulni a viszketéssel?

A viszketés önmagában nem mindig ad okot aggodalomra, de ha már több hete fennáll, vagy egyéb tünetek is kísérik, mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség. Különösen figyelemfelkeltő, ha a viszketést bőrkiütések, hólyagok, sebek vagy hámlás kíséri, illetve ha a vakarás hatására a bőr kisebesedik és elfertőződik.

Amennyiben a viszketés nem lokalizált, hanem az egész testet érinti, és nem jár látható bőrelváltozással, akkor érdemes elvégeztetni egy teljes kivizsgálást. A belső szervi betegségek, például a májfunkciós vagy pajzsmirigyproblémák, gyakran nem járnak egyéb bőrtünetekkel, de a viszketés figyelmeztető jel lehet.

Szintén érdemes orvoshoz fordulni, ha a viszketés az éjszakai órákban felerősödik, és más szokatlan tünetekkel, például fáradtsággal, lázzal vagy megmagyarázhatatlan fogyással társul.

Milyen vizsgálatokat végezhet az orvos?

A viszketés diagnosztizálása különféle vizsgálatok segítségével történik, amelyeket az egészségügyi szolgáltató javasolhat a pontos ok feltárása érdekében. Ezek a tesztek meghatározhatják, hogy a viszketést egy önálló probléma okozza-e, vagy egy másik állapot tünete. Az alábbi vizsgálatok segíthetnek az ok felderítésében:

  • Allergiateszt: ezek a vizsgálatok megmutatják, hogy vajon van-e allergiás reakciója valamely környezeti tényezőre.
  • Vérvizsgálat: így kimutatható a vitamin- és ásványianyag-hiány, illetve a belső szervek – például a máj, a vese vagy a pajzsmirigy – problémái.
  • Képalkotó vizsgálatok: ezek a vizsgálatok feltárhatják az esetleges daganatos betegségeket.
  • Bőrbiopszia: a bőrbetegségek azonosítására alkalmazott vizsgálat során egy kis bőrmintát vesznek és mikroszkóp alatt vizsgálnak meg, hogy kiderítsék, mi okozza a viszketést.

Így enyhítheti a viszketést

A viszketés kezelése személyenként eltérő, és a tünetek kiváltó okától függően változik. A kezelés különböző módszereket foglalhat magában, amelyek közül a következők lehetnek:

  • Használjon viszketés elleni krémet, kenőcsöt
  • Gyógyszerek: vannak szájon át szedhető gyógyszerek viszketés ellen
  • Viszketést okozó gyógyszer abbahagyása vagy módosítása(csakis orvos utasítására)
  • A viszketést okozó betegségek kezelése

Amennyiben természetes megoldást keres a viszketés enyhítésére, az egyik leghatékonyabb módszer a zabpehelyfürdő, amely gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően nyugtatja a bőrt. Ehhez elegendő egy csésze finomra őrölt zabpelyhet meleg fürdővízbe szórni, és 15-20 percig áztatni benne a bőrt.

Az aloe vera szintén kiváló választás, mivel hidratál, enyhíti a bőrirritációt és hűsítő hatású. Ugyanez igaz a kókuszolajra és a shea vajra is, amelyek mélyen táplálják a száraz bőrt és csökkentik a gyulladást.

Amennyiben a viszketés hátterében nem áll súlyos betegség, úgy ezek az egyszerű módszerek is segíthetnek a kellemetlen tünetek enyhítésében. Ha azonban a viszketés nem múlik, érdemes szakember tanácsát kérni, hogy kiderüljön, mi okozza a problémát.

Van amikor már a viszketéstől viszketünk - ezek lehetnek a kiváltó okok
Kapcsolódó cikk a témában

Van amikor már a viszketéstől viszketünk - ezek lehetnek a kiváltó okok

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# viszketés # bőrviszketés # bőrbetegség # ekcéma # pikkelysömör # allergia # vérvizsgálat # allergiateszt # bőrbiopszia # láz # fáradtság # fogyás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés