A metabolikus szindróma és a korai demencia kialakulásának hajlama összefügg
Egy tanulmány szerint a metabolikus szindróma összefüggésben áll a korai demenciával – de erre legalább van gyógymód.
Egy új tanulmány összefüggést figyelt meg a metabolikus szindróma és a demencia kialakulása között korai életkorban. A dél-koreai kutatók körülbelül 2 millió ember egészségügyi adatait értékelték. Megfigyelésük szerint a metabolikus szindróma és a korai demencia kialakulásának hajlama összefügg.
A metabolikus szindróma kifejezés különféle fizikai betegségeket és egészségügyi állapotokat foglal magában, amelyek egymástól függenek, és súlyos károsodáshoz vezethetnek a szervezetben. A főbb betegségek közé tartozik: a túlzott hasi zsír miatti nagy derékbőség, a magas vérnyomás, valamint a cukor- és zsíranyagcsere zavarai. Az Amerikai Szív-, Tüdő- és Vérintézet szerint az Egyesült Államokban minden harmadik felnőttet érinti ez a szindróma.
A demencia kockázata 24 százalékkal nőtt
Dél-Koreában egy tanulmány a nemzeti egészségbiztosítási alap által szolgáltatott mintegy kétmillió ember adatait értékelte. A vezető kutató, Minwoo Lee tanulmánya nemrég jelent meg a Neurology folyóiratban. Az eredmény: a metabolikus szindrómában vagy a kapcsolódó tünetek kombinációjában szenvedőknél 24 százalékkal nagyobb a demencia kialakulásának kockázata fiatalabb korban (65 év alatt).
Tehát összefüggés figyelhető meg. Jelentős egyéb összefüggéseket figyeltek meg a magas vérnyomás, az elhízás és a kóros koleszterinszint esetében is, amelyek szintén összefüggésben állhatnak a metabolikus szindrómával. Továbbá a magas alkoholfogyasztás és a depresszió összefüggésben áll a demencia korai kialakulásával.
A szív- és érrendszerre gyakorolt hatás központi jelentőségű. A metabolikus szindróma gyulladást okozhat a testben és az agyban, ami viszont felgyorsítja az öregedési folyamatot. Ha az érrendszeri funkciók korlátozottak, az agy oxigén- és energiaellátása veszélybe kerül. Az eredmény: kognitív zavarok.
Egészséges életmóddal ellensúlyozható
A tanulmány rámutat, hogy a metabolikus szindróma nem bizonyítottan okoz demenciát, feltételezések szerint azonban a metabolikus szindróma kezelésére és megelőzésére irányuló intézkedések minimalizálhatják a korai demencia kockázatát is. A validáláshoz további kutatásokra és átfogó adatgyűjtésre van szükség.
Bár a genetika kulcsszerepet játszik a demencia kialakulásának valószínűségében, a saját életmód átalakítását sem szabad alábecsülni. Ezért fontos, hogy már kiskortól kezdve odafigyeljünk az egészséges és kiegyensúlyozott étrendre. Kevesebb cukor, sok zöldség, értékes fehérjék és egészséges zsírok. A rendszeres testmozgás a felesleges zsír elégetésében is segít .
A stressz elkerülése és az elegendő alvás is fontos. Az agyat is le kell foglalni. Különösen az öregedéssel fontos, hogy folyamatosan új dolgokat tanuljunk. A társasági tevékenységek a szürkeállomány teljesítményét is elősegítik.
Demencia korai jelek: ezt a 10 árulkodó tünetet vegye nagyon komolyan
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!