Ezeket látta már?

Ez a különbség a demencia és az Alzheimer-kór között

Betegségek
2024. december 14. 13:54
Mi a különbség a demencia és az Alzheimer-kór között

A demencia szellemi hanyatlás, amelynek többféle kiváltó oka lehet.

Két leggyakoribb fajtájánál az okok ugyan különböznek, és a lefolyás sem ugyanaz, ám a tünet, a végleges leépülés azonos.

Az öregedés természetes velejárója az agyi funkciók változása, a demencia azonban nem része a természetes öregedésnek. A demencia a korábban meglévő értelmi képességek leépülését jelenti. Leggyakoribb oka az Alzheimer betegség, melynek hátterében a kóros fehérjék felszaporodása áll a központi idegrendszerben, ami az idegsejtek pusztulásához vezet. Az Alzheimer-kór tehát a demencia leggyakoribb oka.

Az Alzheimer betegség lefolyása általában 8‑12 év. A tünetek megjelenése előtt már évtizedekkel korábban kimutathatók az agyban a kóros folyamatra utaló szövettani elváltozások. A betegség először rövid távú memóriazavarral jelentkezik, és idővel a beteg önellátási képtelenségéhez, ágyhoz kötöttségéhez vezet.

Kegyetlenül hangzik, de sokan úgy véik, igaz: az Alzheimer során kétszer veszíti el a beteget a hozzátartozó: a betegség folyamán és az elhalálozáskor. A kór ugyanis nemcsak a beteget, hanem a családot is érinti, hiszen a környezetnek nehéz elfogadnia, hogy a folyamat során a beteg személyisége is megváltozik. A korábban mosolygós, barátságos emberek kötözködővé, veszekedőssé válhatnak, amit a család nehezen tolerál.

Mit a demencia?

A demencia olyan krónikus idegrendszeri betegség, amely során visszafordíthatatlan elváltozások jönnek létre az agyban, ami szellemi hanyatláshoz vezet. A tünetegyüttes részét képezi a memóriazavar, valamint a gondolkodás, a figyelem és a végrehajtó működések zavara. E tünetek zavart okoznak a beteg mindennapi életében, társas és munkahelyi működésében. A demenciának számos formája létezik, amelyek az ideggyógyászati tünetek és a kiváltó ok szerint is csoportosíthatók. A betegség elsősorban a 65 év feletti korosztályt érinti, ugyanakkor fiatalabb korban is kialakulhat.

A demencia okán előforduló memóriazavar a betegség korábbi szakaszában a rövid távú, később a hosszú távú memóriát is érinti. A demencia másik leggyakoribb típusa az érrendszeri betegség (érelmeszesedés) idegrendszeri szövődményei miatt alakul ki, hiszen ilyenkor nem megfelelő az agy vérellátása, ezért agyi infarktusok alakulhatnak ki (vaszkuláris demencia).

A demencia két leggyakoribb fajtájánál az okok ugyan különböznek, ám a tünet, a végleges leépülés azonos. Különbség a lefolyásban van: míg az Alzheimer betegségben mindez folyamatosan megy végbe és a beteg állapota fokozatosan rosszabbodik, addig a vaszkuláris típusnál hullámzó a lefolyás, jobb és rosszabb időszakok váltakoznak.

Milyen fajtái vannak még a demenciának?

  • vaszkuláris demencia
  • Lewy-testes demencia
  • Wernicke-Korsakoff szindróma - a túlzott alkoholfogyasztáshoz társuló demencia
  • frontotemporális demencia (Pick-kór)
  • HIV vagy AIDS demencia
  • krónikus traumás enkefalopátia vagy agysérülés

A különféle betegségekhez társuló demenciák visszafordítható (reverzibilis) és nem visszafordítható (irreverzibilis) demenciákra oszthatók.

Visszafordítható demenciát okozhatnak:

Nem visszafordítható demenciát okozhatnak:

Ha idős hozzátartozójánál az alábbiakat tapasztalja, mindenképpen javasolt a háziorvos felkeresése:

  • fokozódó feledékenység vagy zavartság (pl. gondolkodása összefüggéstelenné válik),
  • depresszióra utaló tünetek,
  • szokatlan viselkedés (pl. nem működik együtt az őt ápoló családtaggal, esetleg agresszívvé válik),
  • képtelenné válik az önellátásra,
  • a környezetváltozást hirtelen nem viseli jól,
  • állandó felügyeletre van szükség, mert önmagát elhanyagolja,
  • eltéved, nem talál haza, nem tudja, mi történt vele.

Háttér

2005-ben világszerte több mint 24 millió ember szenvedett demenciában, ennek kb. 70 százalékát az Alzheimer-kór tette ki, gyakorisága azonban rohamosan emelkedik.

  • 2010-ben már 35 millió demens beteg élt a Földön, ez a szám nagyjából 20 évente meg fog duplázódni,
  • így 2030-ra előreláthatólag mintegy 65 millió ember szenved majd demenciában. 

Előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik, a 65 év felettiek kb. 5 százalékát, a 80 év felettiek kb. 20 százalékát érinti, Magyarországon kétszázezren szenvednek ebben a betegségben.

Az Alzheimer-kór pontos kiváltó oka lényegében ismeretlen, ugyanakkor a genetikai hajlamnak jelentős szerepet tulajdonítanak, és számos génváltozatról ismert, hogy fokozhatja a betegség kialakulásának valószínűségét. A genetika mellett a környezeti tényezők is fontosak lehetnek, például a korábbi fejsérülések, cerebrovaszkuláris történések, a magas vérnyomás, cukorbetegség és a depresszió.

Kialakulásáért nemcsak immunológiai eltérést és anyagcserezavart, de szocio-ökonómiai tényezőket is felelőssé tettek, mint­hogy iskolázottabbaknál, jobb jövedelmi helyzetben lévőknél ritkább. Még bizonyos étkezési szokások is „gyanúba keveredtek”, a betegek ugyanis kielégítő kalóriabevitel mellett is jelentősen fogynak. Előfordul családi halmozódás, ilyenkor egyes prekurzor fehérjék génmutációja igazolható.

A betegség hátterében az agy bizonyos területein kialakuló plakkok és zárványok állnak. A biztos diagnózist csak az agy szövettani vizsgálata jelenti, az esetek többségében csak valószínűsíthető a kórkép fennállása a beteg és a családtagok beszámolói, a különböző kognitív funkciókat vizsgáló tesztek, a képalkotó- és laborvizsgálatok alapján.

Bár kezelése nem megoldott, és előbbi jelentések szerint nincs olyan szerek, melyekkel meg lehetne akadályozni a betegség súlyosbodását, bár némelyik gyógyszer átmenetileg csökkentheti a tüneteket. A betegek az őket ellátók segítségére szorulnak, ami jelentős pszichés, testi és anyagi terhet jelent a velük foglalkozók számára, és a pszichotikussá váló betegek esetében antipszichotikumok adása is szükségessé válhat, és a kórkép az egyes betegekben változó sebességgel progrediál, a várható túlélés a demencia megjelenésétől számítva kb. 3-10 év.

Amerikai (USA) kutatók lényeges kezelési eredményekkel tanúskodnak, ilyen például Dale Bredesen professzor munkája a kaliforniai egyetemen). A jelenlegi vélemény az, hogy a betegség kezelhetőségére vonatkozó vélemények megváltozhatnak Bredesen kutatási eredményei alapján.

A fejlett nyugati világban az Alzheimer-kór az egyik legköltségesebb kórképnek számít.

2018-ban egy tanulmány szerzői kétszer annyi herpeszvírust találtak az Alzheimer-kórban elhunytak agyában, mint azokéban, akiknél nem alakult ki a betegség.

Összegezve

  • A demencia szellemi hanyatlást jelent, melynek leggyakoribb oka az Alzheimer-kór.
  • Az Alzheimer betegség lefolyása általában 8‑12 év, először rövid távú memóriazavarral, majd önellátási képtelenséggel jelentkezik.
  • Demencia visszafordítható (reverzibilis) és nem visszafordítható (irreverzibilis) formái léteznek.
  • A demencia gyakorisága az életkor előrehaladtával növekszik, Magyarországon kétszázezren szenvednek ebben a betegségben.
  • Az Alzheimer-kór kialakulásában genetikai, környezeti tényezők, immunológiai eltérések és anyagcserezavarok is szerepet játszanak.
Szíveredetű elbutulás: így függ össze a demencia a szívelégtelenséggel
Cikkajánló

Szíveredetű elbutulás: így függ össze a demencia a szívelégtelenséggel



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alzheimer-kór # demencia # elbutulás # öregedés # memóriazavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés