Ezeket látta már?

Meddig lehet élni pacemakerrel?

Kezelés
2025. március 21. 20:34
Meddig lehet élni pacemakerrel

Mi mindenre kell figyelni akkor, ha valaki pacemakerrel él? Ezek a leghasznosabb tudnivalók.

Mi a pacemaker?

A pacemaker egy apró, nagyjából pénzérme méretű, elem által működtetett készülék, amely a szívritmuszavarok esetén segít a szívritmus szabályozásában, normalizálásában. Egy rövid műtét során a kulcscsont alá, a zsírréteg mögé szokták beültetni, jobbkezeseknél a bal oldalon, a balkezeseknél pedig a jobb oldalon.

A kulcscsont alatt elhelyezkedő pacemaker elektródákkal kapcsolódik a szívhez, folyamatosan monitorozza a szívműködést, és szükség esetén elektromos impulzusok segítségével ellensúlyozza a szív ingerületvezetési hiányosságait.

A pacemaker segítségével a szívbetegek sokkal aktívabb életet élhetnek, és jóval kevésbé kell tartaniuk a szívritmuszavarok okozta komplikációktól és szövődményektől. Emellett a pacemakerek a szívritmuszavarok kellemetlen tüneteit is enyhítik vagy megszüntetik, javítva a betegek életminőségét.

A pacemaker önmagában nem határozza meg az élettartamot, inkább segít stabilizálni a szívritmust, így lehetőséget ad arra, hogy a beteg alapbetegsége ne vezessen korai halálhoz. A pacemakert viselő betegek többsége teljes, aktív életet élhet, és évtizedekig is élhet a készülékkel, különösen, ha az alapbetegség jól kezelhető.

Az életéveket ezek a tényezők befolyásolják

Mi a valóság a gyakorlatban?

  • Egy jó általános állapotban lévő beteg akár 20-30 évet is élhet pacemakerrel.
  • Az idősebb korban beültetett pacemaker gyakran már nem korlátozza az életet érdemben, mivel a szívritmuszavar csak egy a sok társbetegség közül.
  • A pacemaker cseréje idővel szükségessé válik, általában 8-15 évente, attól függően, mennyi ideig bírja az akkumulátor.

Erre érdemes figyelnie annak, aki pacemakerrel él

  • Rendszeres kontroll: 6–12 havonta szükséges ellenőrizni a készülék működését.
  • Elektronikai eszközökkel való óvatosság: kerülendők az erős mágneses mezők (pl. bizonyos gyógyászati vagy ipari berendezések), de a mobiltelefon, mikrohullámú sütő vagy repülőtéri detektorok többnyire biztonságosan használhatók.
  • Fizikai aktivitás: megfelelő orvosi jóváhagyás mellett a mozgás javasolt, de a kontakt sportokat kerülni kell.
  • Életmódváltás: egészséges táplálkozás, dohányzásról való leszokás és stresszkezelés mind javítják az általános kilátásokat.

Biztonságban a pacemaker beültetés után

A pacemaker beültetés biztonságos eljárás, ami után csuoán néhány nap pihenés szükséges. Az első néhány hétben fontos, hogy a páciens elkerülje a karjának hirtelen mozgatásával járó erőteljes mozdulatokat, de később ezt a szabályt is enyhíteni lehet. Az ezt követő időszakban az alábbiakra kell figyelni:

  • kerülni kell azokat a helyzeteket, amelyek során nagy nyomás helyeződne a pacemakerre,
  • az orvos tanácsa szerint korlátozni kell azon eszközök használatát, amelyek megzavarhatják a pacemaker működését,
  • rendszeresen részt kell venni az ellenőrzéseken,
  • fizikailag aktívnak kell maradni, de nem szabad teljes kimerülésig mozogni.

Amikor a pacemaker beültetés után azt mondják a pácienseknek, hogy rövid idő múlva ugyanúgy élhet, mint korábban, az nem túl szerencsés megfogalmazás. Hiszen – bizonyos esetektől eltekintve – többek közt épp a korábbi, mozgásszegény, túlsúllyal, dohányzással, stresszel teli életvitel volt az, ami miatt végső soron pacemaker beültetésre volt szükség – fogalmaz dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – Vagyis úgy érdemes élni, hogy az a lehető legoptimálisabb legyen a szívnek, de ugyanakkor biztonságos is.

Gyakori kérdések pacemakerrel kapcsolatban

A pacemaker egy kis elektronikus eszköz, amelyet egy sebészeti beavatkozás során ültetnek be, helyi érzéstelenítés mellett. A műtét során kb. 5 centis metszést ejtenek a kulcscsont alatt, és ezen keresztül bejutva az egyik karvénába, a fővénán keresztül juttatják fel az elektródákat szívbe. Ezek az elektródák juttatják el a szív elektromos jeleit a pacemakerhez, amelyet a mellkas bőre alá ültetnek be. Ha ez az út nem járható, akkor a kulcscsont alatti fővénát szúrják meg az elektródák bejuttatásához.

Ki kell-e cserélni a pacemakert idővel?

Igen, a pacemakerek élettartama általában 8–15 év az akkumulátor kapacitásától és a készülék használati intenzitásától függően. A csere rutin beavatkozás, és általában nem jár az elektródák újratelepítésével, csak a generátort cserélik.

Meghalhatok, ha a pacemaker lemerül?

A modern pacemakerek már hónapokkal a lemerülés előtt jelzik, ha közeledik az akkumulátor kimerülése, így időben elvégezhető a csere. A rendszeres orvosi kontroll elengedhetetlen, hogy ez időben kiderüljön.

Sportolni lehet pacemakerrel?

Igen, de mindig az orvos utasításait követve. Általánosságban a könnyű, közepes intenzitású mozgás (pl. séta, kerékpározás, úszás) kifejezetten ajánlott. A kontakt sportokat, amely sérülést okozhatnak a készülék környékén, kerülni kell.

Hatással lehet-e a pacemaker a repülésre, illetve bejelezhet-e a biztonsági kapukon áthaladva?

A pacemaker nem akadálya a repülésnek. A biztonsági ellenőrző kapuk általában nem jelentenek problémát, de javasolt előre jelezni a készülék meglétét, és lehetőség szerint kézi ellenőrzést kérni.

Meddig lehet élni pacemakerrel, ha több társbetegség is fennáll?

Ebben az esetben az élettartamot nem a pacemaker határozza meg, hanem az egyéb társbetegségek súlyossága (pl. szívelégtelenség, vesebetegség, cukorbetegség). Ugyanakkor a pacemaker segítségével a szívritmuszavar nem súlyosbítja tovább a szervezet állapotát, így sok esetben javítja az életkilátásokat.

Élet pacemakerrel: ezt tanácsolja a kardiológus
Kapcsolódó cikk

Élet pacemakerrel: ezt tanácsolja a kardiológus

Felhasznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# pacemaker # szívritmuszavar # szívbetegség # szívelégtelenség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés