Ezeket látta már?

Nem a kéz remegése a leggyakoribb tünete a Parkinson-kórnak

Betegségek
2025. május 01. 16:54
parkinson kór tévhit tünetei izommerevség remegés memóriavesztés kézremegés

Több tévhit is él a köztudatban a Parkinson-kórról.

A Parkinson-kór – az Alzheimer-kór után – a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség a világon, amit az agy dopamin-termelő sejtjeinek fokozatos pusztulása okozza. Sajnos még ma is számos tévhit kering vele kapcsolatban, amiket jó tisztába tenni.

A betegség egyes időszakainak váltakozása megnehezíti a kór tüneteinek megértését és felügyeletét. A páciensnek szembe kell néznie, hogy meggyanúsítják, hogy csak szimulál, és előfordul, hogy még környezete sem ismeri el tüneteit. A betegség azonban mindenképp valós, kedvezőtlen hatással van a beteg mindennapjaira és szakmai, sőt párkapcsolati életére is. Emiatt is tanácsos eloszlatni a betegséggel kapcsolatos tévhiteket.

Tévhitek: 4 dolog, amit a legtöbben rosszul tudnak a Parkinson-kórról

A Parkinson-kór pontos kiváltó oka jelenleg még nem teljesen feltárt. A betegség tüneteiért a központi idegrendszer egy részét, az agytörzsi magvak dopamintermelő sejtjeit ért károsodás felelős – ezek a sejtek vesznek részt a mozgás szabályozásában. Ha a dopamin egy kritikus szint alá csökken, megjelennek a jellegzetes tünetek.

A sejteket ért károsodás pontos oka a mai napig nem ismert, a feltételezések szerint szerepet játszhatnak genetikai és környezeti tényezők egyaránt. A betegség többnyire 60 éves kor körül jelentkezik. A következőkben azt vesszük sorra, hogy mit tudnak tévesen a leggyakrabban a betegségről:

1. A remegés a Parkinson-kór fő tünete?

A mindennapi életben az egyes tárgyak használata közben remegő kéz – ilyen vagy ehhez hasonló kép uralkodik a Parkinson-kórról. Bár igaz, hogy egyes Parkinson-kóros betegek nyugalmi remegésben (tremor) szenvednek (amikor leginkább a kéz, az ujjak, a láb és a lábfej érintett), de a két leggyakoribb tünet a mozgás lassúsága (bradikinézia - 90%) és az izommerevség (rigiditás - 85%). Ez a két szimptóma, mely azt a benyomást kelti a betegekben, hogy „ saját testük foglyai”, kevésbé ismert.

A remegés viszont egy másik betegség kulcsfontosságú jele lehet, mely az esszenciális tremor (jóindulatú esszenciális remegés) és a leggyakoribb mozgászavarok közé tartozik. A 65 év felettiek körében minden hatodik embert érint. A Parkinson-kórnál a remegés akkor szűnik meg, ha a beteg önkéntelen mozdulatot tesz, míg az esszenciális remegés esetében a beteg mozgásakor nyilvánul meg a rendellenesség.

2. A betegek memóriája érintett?

A Parkinson-kór nem okoz tájékozódási zavart vagy memóriavesztést, ellentétben az Alzheimer-kórral. Ugyanakkor viszont a betegek gyakran panaszkodnak figyelemzavarra vagy a feladatok tervezésének nehézségeire. Általában szétszórtabbak és kevésbé alaposak feladataik elvégzésében, mint korábban.

3. Bosszúság és sok félreértés forrása a Parkinson-kór

A fáradtságot, melyre a Parkinson-kóros betegek sokat panaszkodnak, a velük együtt élők – pl. a páciens életmódja alapján – gyakran érthetetlennek tartják. De ez a fáradtság mind magával a betegséggel, mind pedig a hozzá kapcsolódó alvászavarokkal, nyugtalan álmokkal, türelmetlenséggel stb. függ össze. Oka részben a betegséggel járó dopamin (agyi ingerületátvivő anyag) hiányának ellensúlyozása.

További szenvedést okoznak a beteg számára a neuropszichiátriai diszfunkciók, (pl. túlzott szorongás) a különféle vagy bizonytalan fájdalmak, melyek a betegek 60-80%-át érintik. Az izommerevséghez és a mozgás lassúságához (akinézia) is társuló fáradtság és fájdalom nagyon legyengítő.

Sok beteg állítja, hogy míg korábban nagyon aktív, dinamikus volt, a betegség jelentkezése óta kétszer-háromszor tovább tart napi teendői elvégzése. A mindennapi aktivitás csökkenése pedig gyakran bosszúság és félreértés forrása lehet a körülötte lévők számára.

4. A Parkinson-kór a nyugdíjasok betegsége?

Egyes felmérések szerint tíz emberből nyolc úgy gondolja, hogy a betegség csak az időseket érinti. Egyéb, nemzetközi kimutatások szerint a Parkinson-kór a szakmailag aktív dolgozóknál átlagosan az ötvenes éveikben lép fel, és az esetek 10%-ában a 45 év alattiakat is érinti. A szakorvosok tapasztalatai szerint, amikor egy 50 évesnél fiatalabb beteg megtudja, hogy Parkinson-kórja van, elsőre hitetlenkedik. Noha a Parkinson-kór általában 60-65 éves kor felett jelentkezik, napjainkban a fiatalabb korosztálynál is egyre gyakrabban fordul elő.

A Parkinson-kór főbb tünetei

  1. 1 nyugalmi kézremegés, tremor (célra irányuláskor a remegés amplitúdója csökken)
  2. 2 izmok merevsége (rigor)
  3. 3 csökkent mozgásmennyiség, a mozgás lassulása
  4. 4 járási instabilitás, egyensúlyzavar

A fenti tünetek gyakran csak az egyik testfélen kezdődnek.

Ezeken felül további tünetek kísérhetik a betegséget:

  • szaglás elvesztése (gyakran ez az első tünet),
  • kenőcsös jellegű, mimikaszegény arc,
  • írási nehezítettség,
  • beszéd megváltozása (skandáló vagy elkent beszéd),
  • vegetatív zavarok (pl. izzadás),
  • székrekedés,
  • impotencia,
  • inkontinencia,
  • alacsony vérnyomás miatti szédülés,
  • nyelési nehezítettség,
  • nyálcsorgás,
  • fáradtság,
  • apró léptű, csoszogó járás,
  • nehéz mozgásindítás,
  • szorongás, depresszió,
  • memóriazavar, demencia,
  • alvászavar.

A Parkinson-kór lehetséges okai

A tudósok úgy vélik, hogy genetikai és környezeti tényezők kombinációja okozza a Parkinson-kórt. Ez egy rendkívül változatos formában megjelenő rendellenesség, nincs két ember, aki ugyanúgy élné át a Parkinson-kórt, azonban van néhány közös vonás.

A Parkinson-kórban szenvedő emberek agyában a dopaminerg neuronok elvesztése (ezek szabályozzák a mozgást és kulcsszerepet játszanak a Parkinson-kór kialakulásában) az agy egy olyan területén, amelyet a substantia nigra néven ismerünk.

A kutatók szerint ezek a fő okok a betegség kialakulásában

Genetika: a genetika az összes Parkinson-kór körülbelül 10-15%-át okozza. A tudósok a Parkinson-kórban szenvedők DNS-ét tanulmányozták, összehasonlítva a génjeiket. Több tucat Parkinson-kórhoz kapcsolódó génmutációt fedeztek fel.

Környezeti tényezők: egyes környezeti tényezők csökkenthetik a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg mások növelhetik azt. A gének és a környezet közötti kölcsönhatások meglehetősen összetettek lehetnek. Környezeti kockázati tényezők közé tartozik például a fejsérülés, a lakóhely légszennyezettsége, a növényvédelemre alkalmazott vegyi anyagoknak (gyomirtók, rovarölők) való kitettség.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a 4 fő tünet közül bármelyiket észleli magán, keresse fel háziorvosát. A tüneteket számos más betegség is eredményezheti, de ha Parkinson-kór áll a tünetek hátterében, fontos a mielőbbi diagnózis és a megfelelő terápia elkezdése.

Összegezve

  • A Parkinson-kór a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség a világon.
  • A betegség tünetei közé tartozik a mozgás lassúsága és az izommerevség.
  • A betegség nem okoz tájékozódási zavart vagy memóriavesztést, ellentétben az Alzheimer-kórral.
  • A fáradtság és fájdalom a betegek 60-80%-át érintik.
  • A Parkinson-kór a szakmailag aktív dolgozóknál átlagosan az ötvenes éveikben lép fel.
Parkinson-kór: ezek az első, korai jelek, amikkel orvoshoz kell fordulni
Figyelmébe ajánljuk

Parkinson-kór: ezek az első, korai jelek, amikkel orvoshoz kell fordulni

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# remegés # Parkinson-kór # bénulás # dopamin # izommerevség # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés