Ezeket látta már?

Akut veseelégtelenség

Húgyúti és nemi betegségek, nőgyógyászat
2016. március 17. 22:37
Módosítva: 2016. március 17. 22:37

Hevenyen kialakuló, rendszerint visszafordítható (reverzibilis) típusú veseelégtelenség. Akut veseelégtelenségben gyorsan romlik (néhány naphét alatt) a vese szűrő-(filtrációs) képessége, azaz a vérben levő anyagcsere melléktermékek kiszűrése, emiatt felszaporodnak a káros anyagcseretermékek, illetve felborul a szervezet sóvízháztartása és sav-bázis-egyensúlya.

Az akut veseelégtelenség előfordulása

Fejlődő országokban a fertőzéses eredetű hasmenéses betegségek okozta kiszáradás az elsőszámú ok, ezért az ilyen helyeken elsősorban a gyermekeket érinti az akut veseelégtelenség. A fejlett egészségügyi ellátással rendelkező országokban az akut veseelégtelenséget elsősorban egyes egészségügyi beavatkozások, gyógyszerek, kontrasztanyagok, illetve bizonyos betegségek okoznak, ezért az ilyen helyeken az idős emberek a veszélyeztetettek.

Az akut veseelégtelenség okai

Három fő csoportba oszthatók az okok, a vesékhez viszonyított elhelyezkedésük szerint.

Vese előtti (prerenális) okok: elégtelen vérellátás – vérvesztés, szívelégtelenség, súlyosan alacsony vérnyomás (sokk), vagy májelégtelenség miatt.

A vesét közvetlenül érintő (renális) okok: allergiás reakciók (gyógyszerek, kontrasztanyagok), mérgezés (gyógyszerek, vegyszerek), akut veseszövet-gyulladás (glomerulonefritisz), elzáródott artériákvénák a vesében, tubuláris elzáródások (immunglobulin könnyűláncok, urátok, oxalátok), hemolitikus-urémiás szindróma - ez utóbbi a leggyakoribb oka az akut veseelégtelenségnek gyermekekben.

Vese utáni (posztrenális) okok: a húgyutak elzáródása – megnagyobbodott prosztata, különböző daganatok, illetve kövek miatt.

Az akut veseelégtelenség tünetei

A vizeletképzés és a vizelet ürítésének csökkenése (oligo-/anuria), valamint az úgynevezett retenciós paraméterek (karbamid, kreatinin) emelkedése. Az akut veseelégtelenség kezdeti szakaszában nincsenek számottevő tünetek, később azonban a lábfej és a bokák megduzzadása, deréktáji fájdalom, fokozott fáradékonyság, émelygés, étvágytalanság, hányinger, általános viszketés (pruritusz), aluszékonyság, olykor pedig pszichés izgalom alakul ki, valamint egyre sötétebb színű lesz a vizelet.

Az akut veseelégtelenség lefolyása

Négy stádiuma van:

  1. 1 A vesék károsodása (shock, vesetoxinok),
  2. 2 Oligoanuria (kevés vizelet, illetve a vizelet ürítés teljes hiánya),
  3. 3 Polyuria (a vesék nem képesek visszaszívni a filtrátumot),
  4. 4 Restitúciós fázis (a normális veseműködés helyreállása).

Az akut veseelégtelenség diagnózisa

  • Elsősorban a beteg kórtörténete, panaszai és tünetei, valamint fizikális vizsgálata alapján merülhet fel az akut veseelégtelenség gyanúja. A vizelet mennyisége, illetve a laboratóriumi leletek – pl. a szérum retenciós paraméterek (karbamid, kreatinin), elektrolitok, vérgázanalízis, valamint a vizelet üledék, fehérje, fajsúly és ozmolalitás meghatározása megerősítik a diagnózist. Színes doppler-ultrahang vizsgálattal, esetleg CT vagy MRI vizsgálattal láthatóvá tehetők a megnagyobbodott vesék, ami vizeletpangásra utalhat, valamint láthatóvá válik egy esetleges húgyúti szűkületkő is, amennyiben ez okozza a tüneteket.

Az akut veseelégtelenség terápiája

  • Az első lépés az alapbetegség azonosítása és kezelése – például a shocktalanítás, a vaszkuláris okok miatt kialakult akut veseelégtelenségben a revaszkularizáló eljárások alkalmazása, vizeletelfolyási akadályok esetén pedig urológiai kezelés. Az akut veseelégtelenség és közvetlen szövődményei, így a vízretenció, a vér savassága és magas káliumszintje, valamint a megnövekedett karbamidszint rendszerint sikeresen kezelhetők. Korlátozni kell a vesén keresztül kiürülő anyagok bevitelét pl. só (nátrium), kálium, bizonyos gyógyszerek (pl. digoxin, egyes antibiotikumok), és a víz (csak az elvesztett folyadék pótlása, kivéve, ha egyébként is folyadékpótlásra van szükség). Egyes tápanyagok (pl. glükóz) mellett bizonyos aminosavakat is adnak a betegnek a megfelelő fehérje-egyensúly fenntartása érdekében.
  • Az akut veseelégtelenség hosszadalmas is lehet, ekkor az anyagcsere melléktermékeket és a felesleges vizet dialízissel kell eltávolítani. Ha a vesék károsodása visszafordíthatatlan, akkor az akut veseelégtelenség krónikussá válik.

Az akut veseelégtelenség megelőzése

  • Hazánkban a betegség elsősorban az idős betegeket érinti, ezért a vizelet mennyiségének monitorozása, valamint a vesefunkciók ellenőrzése segíthet az akut veseelégtelenség kialakulásának megelőzésében.

Forrás:

Gerd Herold Belgyógyászat, 2001., B+V Kiadó

Mark H. Beers MSD Orvosi kézikönyv a családban, Melania Kiadó

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vesebetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés