Ezeket látta már?

Műanyag a tányéron - ezekben az élelmiszerekben van a legtöbb műanyag

élelmiszer, legtöbb, műanyag, érel, eredmény

Még azok is nagy mennyiségben fogyasztják a mikroműanyagokat, akik odafigyelnek a táplálkozásukra.

A műanyag mára a Föld szinte minden szegletébe beszivárgott - a sarkvidéki hótól a távoli sivatagokig mindenütt jelen van . Különösen veszélyesek a mikroműanyagok (vagyis az 5 mm-nél kisebb műanyagok), mivel ezek az aprócska részecskék az óceánokba, a levegőbe és a talajba is bekerültek. Onnan pedig az emberbe.

Miket okozhatnak a műanyagok az emberben?

Már több tanulmányban is bebizonyították, hogy mikroműanyagok károsítják az emberi sejteket , rontják a reproduktív egészséget és megzavarják a hormonháztartást is . Ráadásul egyfajta tartályaként is működnek, mivel képesek felszívni a rákkal és a legyengült immunrendszerrel kapcsolatos vegyszereket. Kikerülni teljesen a mai világban sajnos nem lehet őket, hiszen mindenütt jelen vannak a mikroműanyagok: még a levegőben is, de az öltözködésükkel is bejuttatjuk őket. A ruházati anyagok 60% -a ugyanis műanyag.

Egy 2024-ben megjelent tanulmány szerint azoknál az embereknél, akiknél a nyaki artériákban mikroműanyag vagy nanoműanyag van, kétszer nagyobb valószínűséggel lép fel szívroham vagy stroke, illetve halnak meg bármilyen okból a következő három évben, mint azok, akiknél nincs ilyen probléma.

Műanyagok az ételeinkben

A mikroműanyagok az élelmiszereinkben is megtalálhatók. Már a trágyákban is jelen vannak, de a csomagolásokon keresztül is bejutnak a szervezetedbe . Szinte minden, amit eszünk vagy iszunk, tartalmaz mikroműanyagot, de a következő élelmiszerek az átlagosnál többet.

Halrudak, rántott tenger gyümölcsei

A magasan feldolgozott fehérjetermékek, például rántott tenger gyümölcsei, halrudak és előre elkészített szárnyas húsok is jelentősen több mikroműanyag részecskét tartalmaznak. Ez arra utal, hogy az élelmiszer-feldolgozás a szennyeződés egyik fő forrása lehet.

A rántott garnélarákban és az egyéb tengeri herkentyűkben és halakban van a legtöbb műanyag. Kb. 24 billió darab mikroműanyag található az óceánokban, tengerekben, így az összes műanyagot is megeszi, amit az állat korábban elfogyasztott. A kutatók becslése szerint egy átlagos ember évente körülbelül 53 864 mikroműanyag-részecskét fogyaszt el tenger gyümölcseiből (ez kb. 17 bakkártyának felel meg). Sajnos ma már egyre több egyéb állati fehérjében is egyre több műanyag található.

Tea

Bár a teákat általában az egészséggel kapcsolják össze, érdemes tudni, hogy rengetek műanyagot tartalmaznak - főleg a filteres teák, melyekből igen nagy mennyiségben oldnak ki ilyen anyagok. Éppen ezért, ha teát vásárol, lehetőleg olyat válasszon, mely nem filteres!

Gyümölcsök, zöldségek

Igen elkeserítő, hogy az egészséges étkezésünk alapjait adó gyümölcsök és zöldségek hihetetlen mennyiségben tartalmaznak műanyagot. Az Environmental Science-ben megjelent tanulmány szerint az alma és a sárgarépa a leginkább szennyezett gyümölcs és zöldség (grammonként több mint 100 000 mikroműanyaggal). A legkevésbé szennyezett zöldség a saláta. A gyümölcsök és zöldségek a talajból a gyökérrendszerükön keresztül szívják fel a mikroműanyagot, így kerülnek végül az emberi szervezetbe.

Sör

Ki gondolná, hogy a sört is érinti nagyobb mértékben ez a szennyezettség! Szinte minden összetevője tartalmaz mikroműanyagot,: egy liter sörben körülbelül 28 ilyen részecske van - így ezzel ebben a tekintetben felülmúlja az egyéb italokat, például a szénsavas üdítőket, a jeges teát és az energiaitalokat.

A só nem csak a vérnyomás emelése miatt káros, hanem azért is, mert igen nagy mennyiségben tartalmaz műanyagot. Egy átlagos felnőtt körülbelül ugyanis 2000 mikroműanyag részecskét fogyaszt el évente sóból. A tengeri só a már említett okok miatt még szennyezettebb.

Mit lehet tenni, hogy kevesebb műanyag legyen az ételeinkben?

Sajnos elkerülni teljesen nem lehet, ám a következők betartásával csökkentheti a természetbe kerülő mikroműanyagok mennyiségét:

  • használjon rozsdamentes acélból vagy üvegből készült palackokat.
  • ne tegyen műanyagot a mosogatógépbe.
  • csökkentse az eldobható műanyagok használatát.
  • vásároljon csomagolásmentes boltokból.
  • fordítson figyelmet az újrahasznosított termékekre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen májkárosító és rákkeltő anyagokat tartalmaznak a műanyag edények

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

műanyag

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához