Ezeket látta már?

Csapjuk be az agyunkat?! (oknyomozás)

Dietetika
2010. július 23. 09:49
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Csapjuk be az agyunkat és együnk kevesebbet...! Kutatók szerint a sikeres fogyókúra kulcsa az lehet, ha agyunkat úgy állítjuk be, hogy az étel, amit éppen elfogyasztani készülünk, igenis elegendő lesz nekünk. Tehát az agyban dől el, hogy jól lakunk-e egy adott ételmennyiségtől, vagy sem, hangzott el a Táplálkozási Viselkedések Egyesületének éves találkozóján.

A vizsgálatban résztvevők hosszabb ideig érezték jóllakottnak magukat azon ételek elfogyasztása után, amelyekről azt hitték, hogy nagyobb adag, mint az valójában volt. Az emlék arról, hogy milyen jóllakottság-érzéssel járt egy előzőleg elfogyasztott étel, ugyancsak befolyásolta azt, hogy mennyi ideig csillapította az éhséget. Tehát az éhséget és a jóllakottság érzését két tényező befolyásolja: az, hogy mit várunk el az étkezés előtt, és hogy milyen emlékeink vannak az előző étkezéssel kapcsolatban.

ananass-d00000A68aae3251f8884

Forrás: Napidoktor


Az első kísérlet során a résztvevőknek megmutatták egy gyümölcsturmix hozzávalóit. A résztvevők felének egy fél adag turmixhoz szükséges gyümölcsmennyiséget mutattak, a másik felének egy egész adaghoz valót. Ezután, meg kellett becsülniük, hogy vajon mekkora jóllakottság-érzést fog okozni a turmix elfogyasztása, és ezt értékelniük is kellett fogyasztás előtt, majd három órával ezután. Azok a résztvevők, akik a nagyobb adag hozzávalót látták, nagyobb mértékű teltségérzetről számoltak be, holott mindegyik résztvevő a kisebb adag gyümölcsből készített turmixot fogyasztotta el.

Kommentár: a dietetikus hozzászól...

Szinte mindenkire igaz, hogy hamarabb jól lakik, illetve jelentkezik a teltségérzet, ha többnek, nagyobb adagnak, illetve energiatartalmúnak gondolja az ételt, mint az valójában. Például tényleg "becsapjuk" az agyunkat, ha nem nagy, hanem kistányérra tesszük a kevesebb energiát tartalmazó, kisebb adagot és naponta többször, 4-5 alkalommal étkezünk.

Mindig lassan, jól megrágva kell elfogyasztani az ételt, élelmiszert, mert a gyors, kapkodó evéskor később jelentkezik a teltség, a jóllakottság érzése, tehát sokkal többet eszünk, több energiát juttatunk szervezetünkbe.

A címkéken olvasható "light" felirat negatívan hathat: már előre félünk, hogy nem lakunk jól, másrészt - a valóban fogyni vágyók-fogyókúrázók - azt gondolják, kevesebb energiát tartalmaz az étel, élelmiszer. A kevesebb energiatartalom igaz a csökkentett zsírtartalmú élelmiszerek esetében. Sok esetben a "light" üdítőkre, édességekre nem vonatkozik, ezek energiatartalma nem kevesebb, csak lassabban felszívódó szénhidrátokkal ízesítik. Ez megtévesztheti az embereket, ugyanakkor lehetővé válik, hogy cukorbetegek is fogyasszák.

A címkéken a "laktató" és/vagy "éhségcsökkentő" helyett inkább a "teltségérzetet növelő" feliratot lehetne feltüntetni.

(Nógrádi Katalin, dietetikus)

A másik kísérletben a kutatók manipulálták az "észlelt" és a "tényleges" mennyiségű levest, amiről a résztvevők azt hitték, hogy meg is ették. Egy olyan levesestálat használtak, aminek az aljára egy rejtett pumpát szereltek, így a tálban lévő leves mennyisége hol nőtt, hol csökkent, az ezt fogyasztók tudta nélkül. Három órával evés után az észlelt, és nem a ténylegesen elfogyasztott leves mennyisége szerint alakult a résztvevők éhség- és jóllakottság-érzete.

"Az, hogy egy étel mennyire fogja enyhíteni éhségünket, nemcsak tényleges adagjától, és energiatartalmától függ, hanem attól is, hogy mekkora jóllakottság-érzésre számítunk ezen ennivaló elfogyasztásával, illetve milyen korábbi tapasztalataink vannak az étellel kapcsolatban. Ennek azonnali eredménye az, hogy mekkora adag ételt szedünk a tányérunkra, illetve, hogy elfogyasztása után érzünk-e még éhséget" – magyarázza Dr. Jeff Brunstrom, a Bristoli Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője. "Ha azt olvassuk egy ételcímkén, hogy "light" vagy "diétás", úgy is fogjuk érezni, hogy ettől nem laktunk jól, és hamarabb leszünk megint éhesek" – teszi hozzá Dr. Brunstrom. "Ezért inkább olyan címkéket kellene tenni az élelmiszerekre, hogy "laktató" vagy "éhségcsökkentő".

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diéta # elhízás # fogyókúra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés