Ezeket látta már?

Internetes fogyókúra?!

Dietetika
2010. szeptember 10. 13:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egész iparágak épülnek az emberek becsapására, kihasználására. Ilyenek voltak pl. az egy időben bálványozott Demis Roussos típusú hirdetések a közkeletű rádió- és tv újság utolsó borítóoldalán, vagy az országos fogyókúraverseny hirdetése, ami bújtatott gyógyszerhirdetésnek minősülhet...

Mind gyakrabban kerül kapcsolatba a reklámszakma az egészséggel összefüggő hirdetésekkel, elsősorban recept nélkül kapható gyógyszerek, gyógyhatású- és természetgyógyászati termékeket ismertető hirdetések révén. Sok kövér, vagy aki annak hiszi magát keres nem-orvosi segítséget. Az USA-ban l990-ben 33 milliárd dollárt fordítottak súlycsökkentő termékekre és szolgáltatásokra, ez a tendencia azóta is.

termeszetes-d00000C8Cb37dfb94d25b

Forrás: EgészségKalauz


Az Internet hatása óriási. Egy forrás szerint 200 millióan interneteznek a világon és ez a szám évente megduplázódik. Ennek 45%-a: 90 millió ember érdeklődik egészség téma iránt. 50%-ukat betegségek érdeklik, ennek fő oka, hogy a beteg nem kap orvosától elegendő tájékoztatást, vagy nem mert kérdezni, ill. nem áll otthon rendelkezésre hagyományos forrás.

A lefogyasztással foglalkozó hatalmas ipar is természetesen igénybe veszi hirdetéseihez, de az itt elérhető információk minősége, biztonságossága súlyosan aggályos. Tízezrével találhatók egészségügyi site-ok. Egészségportálok szólnak betegségekről, életmódról, gyógyszerekről, tesztekről, értékelésekről, forrásokról, betegközösségekről.

Egy elemzés pl. a "súlycsökkentő diétá"-hoz található 1 millió kapcsolatból megvizsgálta az első ötvenet. Ebből 48-at az USA-ban alapítottak. Az elemzés célja az volt, hogy összevessék a kövérség kezelésére érvényes hivatalos irányvonalakat az interneten található ajánlatokkal.

A meglátogatott helyek harmada vitaminokat ajánl, ásványi és növényi kiegészítőket a diéta mellett várhatóan kialakuló hiánytünetek ellensúlyozására (drága pénzen: 10-80 angol font közötti áron). Sokan tanácsokat nyújtanak a kiegyensúlyozott diétához, ajánlanak protein italokat, alacsony kalóriájú, teltségérzést okozó süteményeket, - mellé brosúrákat is. Ugyancsak videókat a táplálkozásról - testgyakorlásról könyvecskékkel, egyébként is a könyvek bőséges választékát.

Jelentés nélküli fogalmak hemzsegnek Egzotikus növényi nevekkel igyekszenek érdeklődést kelteni, melyekről utóbb kiderül, hogy károsak.

Gyermekeknek adható gyógynövények

Azon növények, amelyek használata gyermekekben biztonságosnak tűnik :

Helyi használatra:

  • Aloe égésre
  • Szegfűszeg olaj fogfájásra (figyelmeztetés: lenyelve mérgező )
  • Útifű kenőcs pruritusra

Útifű kenőcs pruritusra

Belsőleg:

  • Kamillatea kólikára, vagy gyomorfájdalomra
  • Gyermekláncfű gyökér szirup, vagy tea hashajtásra
  • Piros kasvirág meghűlésre
  • Gyömbér tea enyhe hányingerre
  • Citromfű tea hashajtásra
  • Vörös lóhere tea hashajtásra
  • Szilfakéreg tea torokfájásra
  • Orbáncfű depresszió ellen ( orvosi ellenőrzés mellett )

Orbáncfű depresszió ellen ( orvosi ellenőrzés mellett )

A kamillatea kivételével a belsőleges orvosságok 3 év alatti gyermekeknek nem ajánlottak. Még orvosi előírás esetén is előfordulhatnak súlyos kóros reakciók a gyógynövények alkalmazásánál.

Fenti orvosságok egyikét sem értékelték ki gyermekekben jól kontrollált klinikai tanulmányok során. Ezeket a készítményeket mindig csak szakképzett egészségügyi személyzet ellenőrzése mellett lehet használni!

( Buck és Michel után , J. of Pediat., May 2000, 676.o.)

A gyermekeknek adható gyógynövényeket ld. a keretben!

Kevés említés olvasható a potenciális veszélyekről, az élettani elvekről semmi, sokat kísér azonban fogyasztóik lelkendező dicsérete ('olvasóink írják' típusúak). Egyes ajánlatokról azt állítják, hogy méregteleníti a szervezetet, aktiválja a termogenetikus sejtek működését. 'Használd az ész hatalmát étvágyad legyőzésével súlyod csökkentésére' - hívnak fel. Az Internet veszélyes áldás a fogyni kívánóknak! Veszélyeket is rejthet, ha pl. a beteg rosszul méri fel a helyzetét, nem orvosra bízza a diagnózist.

Ugyanakkor az Interneten elérhető betegtájékoztatókkal, gyógyszermarketinggel nő a beteg felelősségvállalása (az üzleti világ bezzeg nem törődik azzal, hogy ki ne alakítson betegségtudatot az internetezőben, sokszor megint csak a gyerekekben!), felelősségtudata (az egészség = érték!).

A veszélyek kikerülésének útja a minőségbiztosítás, amire nagy is a szükség, hogy az orvosi gyakorlat hasznosíthassa az internetes információkat, mert még egy olyan célzott terület is, mint a súlyszabályozás az információk ármádiáját szállítja a helyestől a félrevezetőn át a károsig. Nem volt elég a média, most még az Internet is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# diéta # életmód # fogyókúra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés