Ezeket látta már?

Mire jó a retek? így segíthet májprobléma és emésztési gondok ellen

Dietetika
2024. február 10. 19:04
piros fekete retek májprobléma emésztési gondok ellen

Nem csak az íze miatt éri meg retket enni!

A pirosas, zsenge retek az egyik első tavaszi zöldség, előtte pedig a fekete retekkel és a jégcsap retekkel tehetjük változatosabbá az étrendünket. A retek ráadásul nagyon egészséges, de tényleg igaz, hogy reggelire nem szabad enni?

Retekfajták

A retekfélék a keresztesvirágzatúak családjába tartoznak, vagyis a káposztával, karfiollal, kelbimbóval, brokkolival és karalábéval állnak rokonságban. Évezredek óta fogyasztják, a világ szinte minden táján elterjedt, így igen népszerű zöldség például az ázsiai országokban is. Rengeteg alfajtája van, főként aszerint csoportosíthatjuk a retkeket, hogy mikor van a szezonjuk.

  • A tavaszi-nyári retekfélék közé tartozik a népszerű hónapos retek
  • vagy a kerekded sörretek,
  • míg az őszi és téli hónapokban kerülhet az asztalunkra a fekete retek
  • és a jégcsapretek.

A tavaszi és nyári retekfélék pirosasak vagy rózsaszínek, kisebb a méretük, ízük pedig általában enyhe. A kerekded sörretek fehér színű, a mérete pedig a hónapos és a fekete retek közötti. A fekete retek héja fekete, sötétbarna vagy sötétlila, nagyobb méretű, az íze markánsabb, erősebb, mint a tavaszi reteké. A jégcsapretek (japán retek, daikon) fehér színű, hosszúkás, az íze pedig enyhén csípős lehet. A jégcsapretket és a fekete retket nagyon jól lehet tárolni, a hosszú téli hónapokban is biztosíthatjuk a segítségükkel a szervezetünk vitamin- és ásványianyag-szükségletét.

Retek - így hat a szervezetre

A retek energiatartalma alacsony, ám vitaminokban, ásványi anyagokban, fitonutriensekben és élelmi rostokban nagyon gazdag, így diétázók is bátran fogyaszthatják. Nagyobb mennyiségben találhatunk benne kalciumot, magnéziumot, káliumot, vasat, A-, C-, B-, K-vitaminokat, illóolajokat, flavanoidokat, glükozinátokat. Ezeknek a vegyületeknek köszönheti, hogy nagyon jó hatással van az egészségünkre.

Serkenti például az emésztést, a máj és az epe működését, és a szervezet méregtelenítő folyamatait is támogatja. A májbetegségekben, sárgaságban szenvedőknek például azért javasolt a retek fogyasztása, mert a zöldség lassítja a vörösvérsejtek pusztulását, szinten tartja a bilirubin nevű bomlástermék mennyiségét. Mivel sok rostot tartalmaz, segít a székrekedés elleni küzdelemben, biztosítja a rendszeres székletürítést, de azoknak is jót tehet, akik krónikus hasmenéssel küzdenek. A koleszterinszintet is normalizálja, ezen, illetve az epére gyakorolt jótékony hatásain keresztül hozzájárulhat az epekövek megelőzéséhez.

Az immunrendszert is támogatja a retek, például a benne található vitaminok és antioxidánsok segítségével. Az antioxidánsok az oxidatív stressz káros hatásaitól is védik a sejtjeinket, az ún. szabad gyökök bizonyítottan növelik jó néhány daganatos és krónikus betegség rizikóját, és az öregedési folyamatokban is nagy szerepet játszanak.

Reggel ne együnk retket?

A népi mondás szerint a „retek reggel méreg, este orvosság”, pontosabban éhnyomorra nem szabad retket enni. Ennek azonban nincs igazán valóságalapja (más kultúrkörökben éppen azt javasolják, hogy este kerüljük a retekfogyasztást), azonban a retek – rost- és illóolaj-tartalmánál fogva – az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket, például gyomorégést, gyomorgörcsöket, puffadást válthat ki. Ez azonban nem a napszaktól függ, hanem az egyéni érzékenységtől! Aki bírja, nyugodtan eheti a retket, amikor csak jólesik neki. Ugyanakkor a népi gyógyászat az emésztést érintő hatások mellett még potencianövelésre is használta a retket - vélhetően ezért ajánlották este fogyasztani.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szívproblémája van? Ezeket a zöldségeket építse be az étrendjébe - a kardiológus tanácsai



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# retek # hónapos retek # Stressz # gyomorégés # emésztés # méregtelenítés # immunerősítés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés