Ezeket látta már?

Hirdetés

Szűnni nem akaró fáradtság: ez a hiánybetegség is okozhatja (x)

Extra ajánló
2024. augusztus 02. 15:31
A tünetek változatosak, nem könnyű felismerni a kiváltó okot / Fotó: Gettyimages

A szörnyű melegben állandóan izzadunk, nem esik jól enni sem, és hiába a szünidő, legtöbbünkön ólmos fáradtság ül a napok nagy részében. A fejfájást, kimerültséget, hajhullást könnyű a melegre fogni, de ha a végtelennek látszó hőhullámok után sincs több energiánk, érdemes vashiányra is gyanakodni.

Ezért létfontosságú a vas

A vashiány a világ leggyakoribb tápanyaghiányos állapota, amelyet sűrű előfordulása ellenére is nehéz időben azonosítani. Ennek az oka, hogy a vashiány tünetei szerteágazóak, és fokozatosan alakulnak ki, így legtöbbször nem veszünk róluk tudomást, és együtt élünk velük. Noha testünk csak pár gramm vasat tartalmaz, ez a nyomelem olyan fontos a szervezet működéséhez, mint a víz. Vas hiányában ugyanis romlik a szervezet oxigénellátása, hiszen a vér oxigénszállításáért felelős hemoglobinnak alapvető alkotóeleme a vas. Csökkent vasszint mellett kevesebb hemoglobin termelődik, ezért kevesebb oxigén jut a sejtekhez és a szövetekhez. A vas a sejtek energiatermelő folyamataihoz, egyes enzimrendszerek és az immunrendszer működéséhez is elengedhetetlen.

Okok a vashiány hátterében

Vasat a szervezetünk nem tud előállítani, csak raktározni azt, amit kívülről, a táplálékkal beviszünk. Ha túl kevés vasat fogyasztunk, vagy valami miatt megnő a szervezetünk vasigénye, illetve, ha fokozott vasvesztéssel járó állapot áll fenn (azaz erős menzeszünk vagy folyamatos vérzéssel járó betegségünk, például aranyerünk van), megcsappanhatnak a testünk vaskészletei. Vashiány olyankor is előfordulhat, ha valamilyen alapbetegség – például a bélbolyhok pusztulásával járó cöliákia – miatt nem tud a bevitt vas felszívódni. Ebben az esetben először az alapbetegséget kell kezelni, és csak utána kezdhető meg a gyógyszeres vaspótlás.

Ezek a tünetek utalnak vashiányra

A vashiány tünetei gyakran fokozatosan alakulnak ki, és az elején enyhék lehetnek, így nehéz azokat azonnal észrevenni. A szervezet sokáig képes kompenzálni a hiányt azáltal, hogy mozgósítja a vasraktáraiban (a májban, lépben, csontvelőben) található vasat, de a vasszint csökkenésével egyre több tünetünk jelenhet meg. A vashiány legáltalánosabb jele a kimerültség, fáradtság, sápadtság, szédülés, illetve a gyakori fejfájás. A hajszálerek rossz vérellátása miatt tapasztalhatunk hajhullást, valamint a körmök töredezését, kanálszerű deformálódását is. A légszomj és a heves szívdobogás szintén utalhat vashiányra. Ugyancsak gyakori tünet lehet a nyugtalan láb szindróma vagy a pica, amely az ehetetlen dolgok (kréta, agyag) utáni sóvárgást jelenti. Ha jeget szeretnénk rágcsálni, az szintén utalhat vashiányra.

Elhúzódó gyógyszerszedésre lehet szükség

A szervezetünk mindennapi, 1-2 mg-os vasvesztését általában a kiegyensúlyozott, vegyes étrenddel képesek vagyunk pótolni, de tüneteket mutató, kifejezett vashiány esetén már mindenképpen gyógyszeres vaspótlásra van szükség. Enélkül ugyanis vashiányos vérszegénység is kialakulhat. A vashiány kialakulása hosszadalmas folyamat, ezért a kezelése is időigényes, általában 3-6 hónapos gyógyszerszedést igényel. Ha panaszaink vannak, és vashiányra gyanakszunk, mindenképpen keressük fel orvosunkat, aki egyszerű vérvétellel igazolhatja a vashiány meglétét, illetve megállapíthatja a hiányállapot mértékét.

Maltofer: segítség a hosszú távú vaspótláshoz

Mivel a bevitt vasnak csak a töredéke szívódik fel, így kifejezett vashiány esetén a hiányzó nyomelem pótlásához mindenképpen magas elemivas-tartalmú vaspótló gyógyszerre lesz szükségünk, amelyet több hónapon át szednünk kell majd. Ehhez válasszunk olyan készítményt, amely biztonságos és hatásos, és a szedése kevesebb kényelmetlenséggel jár! Ilyen a Maltofer rágótabletta és a Maltofer szirup is.

A vény nélkül kapható Maltofer rágótablettával és a Maltofer sziruppal a saját ízlésünkre hangolhatjuk a vaspótlást. A szirupot kedvünk szerinti gyümölcslébe vagy tejbe keverve is bevehetjük: ezzel nemcsak az emésztőrendszeri mellékhatások, hanem a fogak elszíneződése is mérsékelhető. Sem a Maltofer szirup, sem a Maltofer rágótabletta nem lép reakcióba a gyakoribb étel- és italösszetevőkkel, gyógyszerekkel, sőt, étkezéssel egyidejűleg bevéve jobban is hasznosul. Mindkettő magas vastartalmú, klinikailag igazolt hatású vaspótló. Véletlen túladagolásuk sem jár veszéllyel, mert szabályozottan, a vashiány mértékétől függően szívódik fel belőlük a vas, a felesleg pedig kiürül.

kockazatokrol22

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Tegyünk a vashiány ellen # Maltofer-vaspótlás # vashiány # kimerültség # fáradtság # szédülés # fejfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés