Ezeket az étrend-kiegészítőket szedje, ha reumatológiai betegséggel küzd
Így válassza ki a legmegfelelőbb étrend-kiegészítőt, ha reumatológiai problémával küzd.
A reumatológiai betegségek egy életen át tartó gondozást igényelnek, így a betegek többnyire igyekeznek alaposan tájékozódni a tüneteiket csökkentő, a jó állapotot fenntartó lehetőségekről. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa arról számolt be, hogy sokan érdeklődnek az étrend-kiegészítők felől is, amelyekkel kapcsolatban azonban nem árt a körültekintés.
A páciensek jelentős része vásárol étrend-kiegészítőket
Amerikai felmérések szerint a reumatikus betegségekkel élők jelentős hányada próbálkozik étrend kiegészítőkkel. A fibromyalgiások 6-10%-a, a Sjörgen szindrómások 8-10%-a, a rheumatoid arthritis-es (RA) betegek 8-10%-a vásárolt már ilyen terméket. De vajon hatékonyak és biztonságosak-e ezek a készítmények? A legtöbb tanulmány az RA és az ostheoarthritis tekintetében készült, és az evidencia szintjük a legjobb esetben is közepesnek mondható.
- Az étrend-kiegészítők szedésével kapcsolatban ráadásul azt tapasztaljuk, hogy a betegek el is feledkeznek arról, hogy erről beszámoljanak az anamnézis felvételkor. Holott ezt nem azért szeretnénk tudni, hogy lebeszéljük őket bármiről, még ha sok esetben ez is lenne a szükséges, inkább arról van szó, hogy egyes anyagok kölcsönhatásba léphetnek a rendelt gyógyszerekkel és ezt számításba kell venni. Az egyetlen olyan tényező, amiről viszont mindenkit érdemes lebeszélni, az internetről, ellenőrizetlen helyről, esetleg megbízhatatlan forrásból ismeretlen táplálék kiegészítők rendelése és beszedése. A legkisebb rossz, ami ebből következhet, hogy sok pénzt ad valaki egy hatástalan szerért, a legrosszabb pedig, hogy olyasvalamit szed, amiről senki sem tudja, hogy pontosan mit tartalmaz – hangsúlyozza Csengei doktor.
Melyek az esszenciális tápanyagok?
A vitaminokról és ásványi anyagokról általánosságban elmondható, hogy a szedésük csak akkor szükséges, ha valaki valamely anyagból hiányt szenved. Az RA-betegekről pedig tényszerűen elmondható, hogy közel ötödük hiányt szenved. Ennek fő oka az, hogy a tünetek közé tartozó fájdalom, hányinger, kimerültség hatással vannak az étkezési szokásaikra, ami miatt egyszerűen nem visznek be elég vitamint a szervezetükbe. Ezért az alábbi étrend kiegészítők szedését érdemes megfontolni és erről egyeztetni a reumatológussal:
D-vitamin: ezt a hormon-szerű vitamint általában szükséges pótolni az rheumatoid arthritis, a lupus, a Sjörgen szindróma, a fibromyalgia, a szisztémás sclerosis, a Bechterew-kór esetén, már csak azért is, mert a kezelésben használt kortikoszteroidok szintén D-vitamin hiányhoz vezethetnek. A vitamin konkrét hatásairól, így például a fájdalomcsökkenésről még folynak a kutatások, de abban megegyeznek a vélemények, hogy ez az anyag segít a csontokat érintő betegségek megelőzésében. Ahhoz, hogy biztos lehessenek a beteg és az orvos is a D-vitamin szintjében, érdemes egy vérvizsgálattal ellenőrizni azt.
Folsav: a methotrexate hatóanyagú gyógyszert szedőknek az ajánlások szerint szükséges a folsav pótlása, mert a methotrexate kimeríti azok raktárait, ami pedig bizonyos rizikótényezőt jelent.
B12-vitamin: egy friss tanulmány a reumatológiai betegeknek már a diagnózis felállításától kezdve szükséges lenne a B12 pótlás. Nem csak azért, mert például a vérszegénységre jellemző fáradtság a reumatológiai kórképek egyik tünete is lehet, de azért is, mert például a szisztémás szklerózis gyomor-bél rendszeri hatásai B12-vitaminhiányhoz vezethetnek.
E-vitamin: Bár egészséges személyeknél ritka az E-vitamin hiánya, az RA-val élő pácienseknél ez némileg csökkentheti az ízületi érzékenységet és duzzanatot egy tanulmány szerint. Ugyanakkor az E-vitaminnal körültekintően kell bánni, mert 1000 mg/ nap feletti dózis növelheti a vérzés kockázatát.
A-vitamin: Az A-vitamin hiánya ugyancsak ritka jelenség, de például máj-, hasnyálmirigy- vagy emésztőszervi problémák esetén előfordulhat. Sjörgen szindrómásoknál az A-vitamin pótlás csökkentheti a szemszárazság kínzó tüneteit, de itt is óvatosnak kell lenni az adagolással, csak 900 μg megengedett naponta.
Milyen anyagokat lehet pótolni?
- Reumatológiai betegségek esetén olyan anyagok pótlására is szoktunk gondolni, amelyek természetesen is megtalálhatók a szervezetben. Ezekről minden esetben személyre szabottan egyeztetünk a páciensekkel, akik közül sokan a reklámok alapján érzik szükségesnek az ilyen vagy olyan étrend kiegészítőket – ismerteti dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa. – Meglehetősen jó kutatási eredmények vannak például a glucosamin, a chondroitin, az Omega-3 zsírsavak, a probiotikumok, a Q10 koenzim tekintetében, de ezeknél sem mindegy, milyen típusú készítményt szed valaki. Ezeken kívül is sokféle étrend kiegészítővel próbálkoznak a páciensekkel, a kurkuma tartalmútól a gyömbérig, ezekkel kapcsolatosan is nagyon hasznos, ha beszámolnak ezekről a kezelőorvosukról, hogy összevethetők legyenek azok az elrendelt gyógyszerekkel. A reumatológiai betegségek kezelése ugyanis mindig oki kezelés kell, hogy legyen, amelyet például erős fájdalmak esetén kiegészíthetnek olyan kezelések is, mint például a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció. Jó hatású lehet az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, és a lökéshullám terápia, amely során a hullám áthatol a test felszínén és beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést. Ezek a módszerek természetesen nem szüntetik meg az okot, hiszen az autoimmun eredetű, de hatékonyak a tünetek elleni küzdelemben.
Összegezve
- Nem bizonyított, hogy hatékonyak és biztonságosak-e ezek a készítmények.
- Az étrend-kiegészítők szedésekor figyelembe kell venni a gyógyszerekkel való kölcsönhatásokat.
- Az RA-betegeknek fontos lehet D-vitamint, folsavat, B12-vitamint, E-vitamint és A-vitamint pótolni.
- Az étrend-kiegészítők szedését érdemes megfontolni és erről egyeztetni a reumatológussal.
3 étrend-kiegészítő, melyek károsak mind a májra, mind a belekre – mégis esszük őket
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!