Ezeket látta már?

Tonhalkrém recept - így készítse így készítse el, hogy ne csak finom, de egészséges is legyen

Konyhai alapanyagok
2025. július 28. 12:24
tonhalkrém recept

A tonhalkrém nemcsak gyors és laktató, de helyesen elkészítve igazi tápanyagbomba is lehet. De ahhoz, hogy valóban az egészségünket szolgálja, nem mindegy, milyen tonhalat használ és milyen gyakran fogyasztja.

A tonhalkrém elsőre egy egyszerű, gyors szendvicskrémnek tűnhet, de ha alaposabban megnézzük az összetevőit és azok hatását a szervezetre, kiderül: jól megválasztott alapanyagokkal valódi tápanyagbomba válhat belőle. Nemcsak finom, hanem komoly egészségügyi előnyökkel is járhat a fogyasztása – persze nem mindegy, milyen tonhalból és mivel készíti el.

A tonhal előnyei

A tonhal nem véletlenül vált az egészségtudatos étrend egyik alappillérévé világszerte. Fehérjetartalma kiváló – 100 gramm tonhalban körülbelül 25–30 gramm jól hasznosuló fehérje található, ami hosszú időre eltelít, segíti az izomregenerációt, és támogatja a hormonális egyensúlyt is. Éppen ezért sok sportoló, fogyókúrázó vagy inzulinrezisztenciával élő ember étrendjének is fontos része lehet.

Ami azonban igazán különlegessé teszi, az az, hogy bővelkedik értékes omega–3 zsírsavakban. Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak – különösen az EPA és DHA – hozzájárulnak a szív- és érrendszer védelméhez, csökkentik a gyulladást a szervezetben, és bizonyos tanulmányok szerint még a depresszió enyhébb formáira is jótékony hatással lehetnek. Egy adag tonhal képes fedezni a napi omega–3 szükséglet nagy részét – ez különösen fontos azok számára, akik nem fogyasztanak rendszeresen halat vagy lenmagot, dióféléket.

A tonhal emellett figyelemre méltó B12-vitamin-forrás is: ez a vitamin létfontosságú az idegrendszer működéséhez, a vérképzéshez és a sejtosztódáshoz. Már egyetlen konzerv tonhal akár a napi B12-vitamin szükséglet többszörösét is biztosíthatja. És ne feledkezzünk meg a D-vitaminról sem. A tonhal természetes forrása ennek a zsírban oldódó vitaminnak, amely támogatja az immunrendszert, a csontok egészségét és javíthatja a hangulatot is.

Végül, de nem utolsó sorban, a tonhal bővelkedik szelénben is, mely egy fontos antioxidáns hatású nyomelem, így védelmet nyújthat a sejteket károsító szabad gyökök ellen, sőt hozzájárulhat a pajzsmirigy normál működéséhez is.

Egészséges tonhalkrém recept

Ha szeretne a klasszikus majonézes tonhalkrémen változtatni, érdemes kipróbálnia egy natúr, joghurtos verziót. Ez nemcsak kalóriaszegényebb, de támogatja a bélflórát is, különösen ha probiotikus joghurtot választ hozzá.

Hozzávalók (4 adag):

  • 1 doboz vízben eltett tonhalkonzerv (150 g)
  • 2 evőkanál görög vagy natúr joghurt
  • fél citrom leve
  • 1 teáskanál dijoni mustár
  • 1 csokor friss petrezselyem
  • só, bors ízlés szerint
  • opcionálisan: 1 főtt tojás vagy 1 evőkanál extraszűz olívaolaj a selymes állagért

Elkészítés:

A lecsepegtetett tonhalat a többi hozzávalóval együtt botmixerrel krémesre dolgozzuk. Friss zöldségek mellé, teljes kiőrlésű pirítóson vagy wrapba töltve is remek.

Tonhalfogyasztás: nem csak a higannyal kell vigyázni

A tonhalfogyasztás kapcsán a legtöbb egészségtudatos ember a higanytartalomra figyel elsőként – nem véletlenül. A nagytestű tengeri halak testében idővel felhalmozódhat a metil-higany, ami idegrendszeri károsodást okozhat, különösen a magzatok és kisgyermekek esetében. Ezért is ajánlja a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hogy a várandós nők és kisgyermekek lehetőség szerint korlátozzák a magasabb higanytartalmú halak fogyasztását, és inkább az alacsonyabb higanytartalmú skipjack tonhalat válasszák, heti 2–3 adag mennyiségben.

De a higany csak a jéghegy csúcsa. A legtöbb konzerv tonhal meglepően magas nátriumtartalommal rendelkezik, különösen a sós lében vagy olajban eltett változatok. Ez fontos szempont azoknak, akik magas vérnyomással, vesebetegséggel vagy szívproblémával élnek. A legjobb, ha natúr, vízben eltett tonhalat választ, és ha teheti, használat előtt le is öblíti. Így jelentősen csökkentheti a hozzáadott só mennyiségét.

A címkén található összetevők listája is árulkodó lehet: minél rövidebb, annál jobb. Olyan terméket érdemes választani, amely nem tartalmaz hozzáadott tartósítószereket, mesterséges ízfokozókat vagy színezékeket. A legideálisabb, ha csak „tonhal, víz (vagy olaj), só” szerepel rajta.

Nem árt megemlíteni azt sem, hogy a tengeri halak – így a tonhal is – tartalmazhatnak mikroműanyagokat és egyéb nehézfémeket is, mint például kadmium vagy ólom. Bár ezeknek a mennyisége jellemzően alacsony, hosszú távú hatásuk még kevéssé ismert. A megoldás itt is az, hogy ne csak tonhalat fogyasszon, hanem váltogassa más halfajtákkal – például lazaccal, pisztránggal vagy makrélával.

Mire figyeljen a tonhal kiválasztásánál?

A magyar boltokban többféle tonhalfajta érhető el, de a legtöbb esetben skipjack (csíkoshasú tonhal) található a konzervekben – ez a leggyakoribb és alacsonyabb higanytartalmú változat. A fehér tonhal (albacore) és a yellowfin ritkábban kapható, de ezek magasabb higanytartalommal bírnak, így csak mértékkel fogyassza ezeket!

Magyarországon elérhető tonhalfajták:

  • Skipjack (Katsuwonus pelamis) – leggyakoribb, alacsony higanytartalom
  • Albacore (Thunnus alalunga) – világos húsú, de magasabb higanytartalmú
  • Yellowfin (Thunnus albacares) – prémium minőség, közepes higanytartalom

Biztos forrásból származó tonhalat vegyen

Ritkán, de előfordulhat hisztamin-intolerancia is tonhal fogyasztásakor. A nem megfelelően tárolt vagy szállított tonhalban a baktériumok hatására felszaporodhat a hisztamin, amely allergiás reakcióhoz hasonló tüneteket – bőrpírt, fejfájást, emésztési panaszokat – okozhat.

Recept: diétás tésztasaláta tonhallal
Figyelmébe ajánljuk

Recept: diétás tésztasaláta tonhallal

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tonhal # tonhalkrém # recept # konyhai alapanyagok # egészséges étrend # omega-3 # higany # D-vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés